הדיל: מס הרכישה על דירה שנייה יופחת - תמורת הרחבת המענק למשפחות ברוכות ילדים

מס הרכישה למשקיעים יוחזר מ-8% כיום לרמתו הקודמת, 5% - בכפוף לאישור הכנסת ■ שר האוצר, ישראל כ"ץ: "ברגע שתרד העלות של רכישת דירה שנייה בכל הארץ, יהיו דירות להשכיר עבור אותם אנשים שאנחנו רוצים לעזור להם עכשיו בהלוואות ובמענקים"

אבי וקסמן
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפניצילום: תומר אפלבאום

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הערב (שלישי) את הפחתת מס הרכישה לרוכשי דירה שנייה (דירה להשקעה). הוראת השעה שנחקקה בתקופת שר האוצר הקודם, משה כחלון, והעלתה את שיעורי מס הרכישה - תפקע בימים הקרובים, במקום במועד הפקיעה המקורי שלה, 31 בדצמבר 2020.

ההחלטה כפופה לאישור של מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. ההוראות בעניין מס הרכישה הוכנסו כתוספת להצעת החוק בעניין המענק לתושבי ישראל. יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, הביע הבוקר התנגדות להכנסת הנושא להצעת החוק, אבל לאחר ששר האוצר, ישראל כ"ץ, נתן את הסכמתו לתשלום מענק חד-פעמי גם לילד הרביעי במשפחה ואילך, הצביע גם גפני בעד ההצעה בנושא מס הרכישה.

חברים בוועדת הכספים תהו מוקדם יותר כיצד הפחתת מס הרכישה על דירות להשקעה קשורה להצעות החוק בעניין הסיוע הכלכלי לנפגעים ממשבר הקורונה. השר כ"ץ, שקידם באחרונה את הפחתת מס הרכישה, השיב להם: "ברגע שתרד העלות של רכישת דירה שנייה בכל הארץ, באופן טבעי יהיו דירות להשכיר לאותם אלה שאנחנו רוצים לעזור להם עכשיו בהלוואות ובמענקים. יש הרבה יהודים מהעולם ששוקלים עלייה, רוצים לקנות בתים, והדבר הזה יכול לעודד אותם".

שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

היועץ המשפטי של הוועדה, אייל לב ארי, העיר כי לא ניתנה לגופים בחברה האזרחית אפשרות להביע את דעתם על המהלך. כ"ץ השיב: "אני מקיים דיונים עם כל הגופים הרלוונטיים. לא הבאתי עכשיו את חוק ההסדרים, אלא רק דבר אחר. מכיוון שזה כבר נודע בציבור, נעצרה רכישת הבתים". במשרד האוצר ביקשו לשמור בסוד את הכוונה להוריד את המס, מפני שהפרסום על כך עשוי לגרום למשקיעים לדחות החלטה על רכישה עד להורדת המס, כפי שאכן קרה.

נוכח הקיפאון בשוק, החליטו במשרד האוצר לנסות לאשר את ההפחתה במסגרת דיון בזק בוועדת הכספים, אבל גפני החליט מוקדם יותר להסיר את ההצעה, ולקיים עליה דיון נפרד. ההסכמות על הרחבת המענק לכל אזרח גרמו לו, ככל הנראה, לשנות את דעתו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפני כחודש הציע שר השיכון, יעקב ליצמן, להפחית את המס למשקיעים - אך רק באזורי הפריפריה, שבהם לדעתו קיים צורך רב יותר בהוזלת הדירות.

בניין ביפו
בניין ביפוצילום: מגד גוזני

המס על המשקיעים הועלה לפני חמש שנים, בניסיון להפחית את הביקושים בשוק הדירות ובתקווה שההחלטה תסייע להורדת מחירי הדירות. בעקבות ההעלאה, צימצמו משקיעים רבים את פעילותם והפנו את השקעותיהם לאפיקים אחרים, כגון נדל"ן בחו"ל או פרויקטים מסחריים בישראל.

ואולם צמצום פעילות המשקיעים לא הביא להפחתת מחירי הדירות, שהמשיכו לעלות גם לאחר העלאת המס. לצד זאת, המהלך הביא, בין היתר, להקטנת היצע הדירות להשכרה ולעליית שכר הדירה בשנים האחרונות. עם חילופי שר האוצר הוחלט לבטל את ההעלאה ולהחזיר את מס הרכישה למשקיעים לרמתו הקודמת, בשיעור של 5%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker