באוצר רצו לאשר את הפחתת מס הרכישה בדיון בזק - גפני טירפד את המהלך

נוכח הקיפאון בשוק, האוצר העלה היום במפתיע את ההצעה להפחית מס רכישה למשקיעים בדירות לדיון בוועדת הכספים ■ היו"ר גפני החליט להסיר את ההצעה, ולדון בה בנפרד

הדר חורש
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, החליט לדחות את בקשת האוצר להקדים את הפחתת מס הרכישה למשקיעים בדירות - לאחר שהאוצר העלה היום במפתיע את ההצעה לדיון בוועדה. ההחלטה על הפחתת מס הרכישה התקבלה במשרד האוצר במסגרת דיוני התקציב, ואמורה להגיע לאישור במסגרת חוק ההסדרים. אולם האוצר ביקש לשמור בסוד את ההחלטה הסופית, שכן הפרסום המוקדם עלול לגרום למשקיעים לדחות החלטה על רכישה עד להורדת המס, כפי שאכן קרה.

נוכח הקיפאון בשוק, החליטו באוצר לנסות ולאשר את ההפחתה במסגרת דיון בזק בוועדת הכספים, אולם היו"ר גפני החליט להסיר את ההצעה, ולקיים עליה דיון נפרד. לפני כחודש הציע שר השיכון יעקב ליצמן להפחית את המס למשקיעים - אך רק באיזורי הפריפריה, שם לדעתו קיים צורך רב יותר בהוזלת הדירות.

המס על המשקיעים הועלה לפני חמש שנים על ידי הממשלה הקודמת, בניסיון להפחית את הביקושים בשוק הדירות ובתקווה שההחלטה תסייע להורדת מחירי הדירות. בעקבות ההעלאה, צימצמו משקיעים רבים את פעילותם והפנו את השקעותיהם לאפיקים אחרים, כגון נדל"ן בחו"ל או פרויקטים מסחריים בישראל.

צמצום פעילות המשקיעים לא הביא להפחתת מחירי הדירות, שהמשיכו לעלות גם לאחר העלאת המס, אבל גרם בין היתר להקטנת היצע הדירות להשכרה ולעליית שכר הדירה בשנים האחרונות. עם חילופי שר האוצר הוחלט לבטל את ההעלאה ולהחזיר את מס הרכישה למשקיעים לרמתו הקודמת, בשיעור של 5%. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker