"פיצויים במיליארדים" - השלטון המקומי נגד הסדרי המימון של המטרו

פרויקט המטרו דוהר קדימה, אך נציגי השלטון המקומי מזהירים מפני גל תביעות פיצויים בהיקף מיליארדי שקלים - וקוראים לממשלה לספוג את עלויות העתק ■ "מהלך זה ירוקן כליל את קופת הרשויות המקומיות, אשר כבר נפגעו באופן אנוש כתוצאה ממשבר הקורונה"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם הבורסה ברמת גן
עדי כהן
עדי כהן

"חשופים לסיכון תקציבי אקוטי"- כך מזהירים בשלטון המקומי נוכח ההתקדמות בפרויקט המטרו. נציגי השלטון המקומי מזהירים מפני גל תביעות פיצויים בהיקף מיליארדי שקלים - וקוראים לממשלה לספוג את עלויות העתק הצפויות.

את האזהרה שיגרו אתמול (ראשון) לשר האוצר, ישראל כ"ץ; שר הפנים, אריה דרעי; ושרת התחבורה, מירי רגב, במכתב ששלחו הנציגים יחד עם פורום ה-15 - המאגד את רשימת הערים העצמאיות בישראל.

"הפרויקט במתכונתו הנוכחית חושף את הרשויות המקומיות לסיכון תקציבי אקוטי כתוצאה מהשתתפותן בתשלומי הפיצויים לבעלי מקרקעין בגין תביעות לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה", נטען במכתב. "הסדר זה צפוי להשית על הרשויות המקומיות הוצאות עתק מרגע אישור התוכניות כבר ב-2021. זאת, בשעה שהתועלות מהפרויקט צפויות להתממש רק בעוד מספר שנים. מהלך זה ירוקן כליל את קופת הרשויות המקומיות, אשר כבר נפגעו באופן אנוש כתוצאה ממשבר הקורונה, ויסכן את יכולותיהן לספק שירותים בסיסיים לתושביהן". 

איתן אטיה, מנכ"ל פורום הערים העצמאיותצילום: עופר וקנין

על פי הסדרי המימון הנוכחיים לפרויקט המטרו, במקרה של תביעת פיצוי על ירידת ערך - הרשות המקומית תשא ב-30% מעלויות הפיצוי, והמדינה תשלם את היתר. בתוכניות נלוות למטרו, יידרשו הרשויות בתשלום מלוא סכום הפיצויים. לטענת נציגי השלטון המקומי, בהינתן היקפי התביעות הצפויים - גם השתתפות זו בכיסוי תשלומי הפיצויים יערים משקולת כלכלית כבדה, ואף בלתי אפשרית, על קופתן.

"מדובר באיום ממשי על הכלכלה העירונית של אותן רשויות בתחומן יעבור המטרו", טוען עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15 בשיחה עם TheMarker. "מדובר בפרויקט התשתית הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל, והמשמעות שלו היא חפירות נרחבות מתחת לאדמה, פינוי של בניינים ועוד. ברור לכולם שתביעות הפיצויים יעמדו על מיליארדי שקלים - והרשויות לא יוכלו לספוג את זה". 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במסגרת מכתבם, קראו נציגי השלטון המקומי לשרים להסדיר שיפוי מלא לרשויות המקומיות בגין התביעות הצפויות, אם בהוראת שעה ואם בחקיקה ייעודית אחרת. בקריאה זו, התייחסו הנציגים לתקדימים קודמים מסוג זה, בה המדינה נטלה 100% מעלויות הפיצויים במסגרת פרויקטים לאומיים אחרים - כמו למשל בתמ״א 39 - שעיקרה דיור למפוני רצועת עזה. 

לצד הטענות האמורות, הוסיפו נציגי השלטון המקומי לטעון במכתבם לפגיעה כלכלית נוספת שמשיתים הסדרי המימון הנוכחים של הפרויקט על קופתם - בדמות היטל השבחה מופחת לרשות המקומית בגין פיתוח והשבחת קרקעות בשטחי הפרויקט - 40% במקום 50% כמקובל. לטענת השלטון המקומי, מדובר בפגיעה חמורה, שעה שהרשויות יידרשו בהשקעה משמעותית ויקרה בפיתוח תשתיות משלימות לפרויקט המטרו בתחומן. 

קווי המטרו נועדו להרחיב את רשת הסעת ההמונים של מטרופולין תל אביב לפרברים המרוחקים יותר — כפר סבא ורעננה בצפון ורחובות בדרום — ולקצר משמעותית את זמני הנסיעה למרכזי התעסוקה בתל אביב. במסגרת הפרויקט יפעלו שלושה קווים: מצפון (כפר סבא ורעננה) לדרום (ראשון לציון, לוד ורחובות) דרך תל אביב; קו מזרח־מערב לדרום פתח תקווה, רמת גן ותל אביב; וקו בצורת חצי טבעת שיחבר בין כל קווי הרשת ויאפשר מעבר ביניהם.

משרד האוצר שואף להעביר את חוק המטרו במסגרת חוק ההסדרים הקרוב, לקראת אישור הממשלה ואישור הסטטוטוריקה של המטרו במארס 2021. בדרך כך, צפויה להצטמצם משמעותית יכולת ההתנגדות של רשויות מקומיות וגופים ממשלתיים שונים. 

בעתיד גם בתל אביב. הרכבת התחתית של הונג קונגצילום: בלומברג

ממשרד הפנים נמסר: "החוקרת שמונתה לשמיעת ההערות וההשגות בתכניות המטרו, תשמע את כלל עמדות הצדדים בעניין ותגיש את המלצותיה לוועדה לתשתיות לאומיות העוסקת בתכנון המטרו. הועדה תתן את דעתה ותכריע בסוגיית השיפוי בהתאם לסמכותה בחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker