אופטימיות בירושלים: פרויקט בנייני האומה יגדל ב-35 אלף מ"ר - ויכלול בתי מלון ודיור מוגן

הפרויקט הוא חלק מתוכנית חדשה שמקדמת עיריית ירושלים בכניסה לעיר, שבמסגרותו ייבנו מגדלי משרדים ומסחר בשטח כולל של כ-1.5 מיליון מ"ר

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של פרויקט בנייני האומה 2030
הדמיה של פרויקט בנייני האומה 2030 צילום: POPULOUS גולדשמידט ארדיטי בן נעים אדריכלים

הסוכנות היהודית ועיריית ירושלים מבקשות להגדיל את שטח המשרדים המתוכננים במסגרת פרויקט בנייני האומה ב-35 אלף מ"ר, באמצעות הרחבת המבנה הקיים של מרכז הקונגרסים שבבנייני האומה - כך עולה מהתוכנית החדשה שהופקדה השבוע. לפי התוכנית, הבניין ההיסטורי, שהוקם בשנות ה-50, ייהפך למרכז גדול לכנסים ותערוכות, ובצמוד אליו יוקמו בתי מלון ובית דיור מוגן. 

הפרויקט הוא חלק מתוכנית חדשה שמקדמת עיריית ירושלים בכניסה לעיר, שבמסגרותו ייבנו מגדלי משרדים ומסחר בשטח כולל של כ-1.5 מיליון מ"ר. חלקה של תוכנית בנייני האומה הוא כ-40% משטחי הפרויקט. לפי התוכנית שהופקדה, יגדל מספר בתי המלון החדשים משניים לשלושה. בתי המלון יכללו 800 חדרים.

מנכ"לית בנייני האומה, מירה אלטמןצילום: אילן בשור

מנכ"לית בנייני האומה, מירה אלטמן, אמרה שהתוכנית המקורית אושרה לפני ארבע שנים, אבל הבקשה להיתר הבנייה עוכבה בהמתנה לאישור התוכניות הכוללות לכניסה לירושלים. התוכנית הוגשה מחדש במסגרת תוכנית הכניסה לירושלים וההשהיה נוצלה לעדכון התוכנית. בין היתר, עודכן והוגדל תכנון המשרדים באמצעות הרחבת שטח הבניין.

מרכז בנייני האומה כולל כ-3,000 מקומות ישיבה באולם המרכזי, הקרוי אודיטוריום אוסישקין. במרכז 12 אלף מ"ר של שטחי תצוגה לתערוכות ו-27 אולמות. מאז פרצה מגפת הקורונה, המרכז מושבת מפעילות, והנהלת בנייני האומה עוסקת בארגון כנסי וידיאו כתחליף זמני. במרכז שותפות הסוכנות היהודית (75%) ועיריית ירושלים.

בנייני האומה בירושליםצילום: מאיה לוין / ג'יני

התוכנית החדשה משתרעת על שטח של 43 דונם וכוללת 125 אלף מ"ר של משרדים, מרכז קונגרסים בשטח 55 אלף מ"ר, שטחי מסחר בשטח כ-35 אלף מ"ר, מרכז תערוכות בשטח כולל של 10,000 מ"ר ובית דיור מוגן בשטח של 25 אלף מ"ר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ההשקעה הכוללת בפרויקט נאמדת ב-800 מיליון שקל. המימון יהיה ככל הנראה באמצעות מכירת שטחי המלונאות, המשרדים ובית הדיור המוגן ליזמים. אלטמן מעריכה שמשבר הקורונה לא ישפיע על הביקוש לשטחי המלונאות והמשרדים, בהנחה שעד להשלמת התכנון תחלוף מגפת הקורונה.

הדמיה של פרויקט בנייני האומה 2030 צילום: POPULOUS גולדשמידט ארדיטי בן נעים אדריכלים

עם זאת, נראה שמגפת הקורונה כבר מתחילה להשפיע על הביקושים בשוק המשרדים וגם על המכרזים בכניסה לירושלים. המכרז הראשון למגדלי משרדים בכניסה לעיר נסגר באמצע החודש שעבר במחיר המינימום, והתקבלה בו הצעה אחת בלבד - של חברת אמות וחברת אלייד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker