לא בבית ולא במשרד - הפתרון הוא חללי עבודה בבנייני מגורים

פתרון צנוע של חלל עבודה קטן בבניין או בשכונה יכול לעשות הרבה מאוד - מינימום השקעה, מקסימום תוצאות

ערן שקד
ערן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמדות מחשבים נטושות בבניין משרדים בתל אביב, ביוני
עמדות מחשבים נטושות בבניין משרדים בתל אביב, ביוניצילום: עופר וקנין

מיטב המוחות העסקיים, היצירתיים והתכנוניים עוסקים בחודשים האחרונים בשאלת עתיד מקומות התעסוקה - נעבוד מהבית או מהמשרד? האם המעלית תרד אלינו באמצעות אפליקציה? ואולי בכלל כל הדירות החדשות יגיעו עם חדר עבודה כברירת מחדל?

אחד הפתרונות הנוחים והקלים ביותר למימוש נמצא ממש מתחת לאף, וכבר מיושם במקומות שונים בעולם: חלל עבודה בבנייני מגורים. בפרויקט שלקחנו חלק בתכנון שלו בניו יורק, עוד לפני תקופת הקורונה, נבנה חלל כזה תחת השם Recreation Space - מתחם שמיועד לעבודה, לימודים, יצירה, כתיבה ועוד, וכולל עמדות לשימוש עצמי של דיירי הבניין. שולחנות עבודה, תאורה, תשתית חשמל מתאימה, אינטרנט חזק ולא הרבה יותר מזה, כשכל דייר מגיע עם הלפטופ האישי ומתיישב בעמדה פנויה בשיטת הכיסא החם.

זהו פתרון מצוין לעובד שפעם או פעמיים בשבוע עובד מהבית, להורה שצריך לסיים כמה משימות ולא מצליח לעבוד מהבית בסוף היום, או לסטודנט שלומד בזום או צריך להגיש עבודה. נראה שבימים כאלה חלל עבודה בקרבת הבית יכול להיות שימושי יותר מחדר כושר או מועדון דיירים הנפוצים בבנייני מגורים חדשים בישראל.

חללים כאלה לא צומחים מעצמם. עיריית ניו יורק לדוגמה, מתגמלת בנייה לשימוש זה באמצעות תוספת זכויות בנייה ליזם. כך נוצר מצב של win-win-win - הדיירים נהנים מחדר עבודה צמוד וגמיש, היזם מקבל זכויות בנייה נוספות שמצדיקות את ההשקעה, והעיר מספקת לתושביה עוד רובד של אפשרויות תעסוקה ואיכות חיים.

אנו מקווים כי משמעויות התקופה האחרונה חילחלו גם לדרג מקבלי ההחלטות, שמבינים את אחריותם ויכולתם לשנות ולהשפיע באמצעות התאמות מינוריות של התכנון. דוגמה לתחילתו של שינוי חיובי ראינו באחרונה באחת הרשויות הגדולות במרכז הארץ, שבה נדונה בימים אלה תוכנית בניין עיר קיימת לשכונת מגורים עתידית. נקודת המוצא היתה שילוב של 15% תעסוקה ומסחר, והוועדה המקומית השתכנעה להוסיף 1,500 מ"ר - שתי קומות תעסוקה - שישמשו חלל עבודה שכונתי משותף.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
העליות בבניית שטחי משרדים

מדובר בשינוי קל ופשוט יחסית, שישרת את התושבים ויגוון את התעסוקה באזור. פרילנסרים יוכלו לקחת על עצמם יותר, הורים יצמצמו את זמני הבייביסיטר והמקום יאפשר צמיחה של עסקים זעירים וצמצום השימוש ברכב. מתחם כזה אף יכול לסייע לעסקים קטנים בסביבה בשל תנועת העוברים ושבים. חללי עבודה בבניינים ובשכונות גם יתרמו לחיזוק הקהילתיות, מטרה שרשויות מובילות שמות לנגד עיניהן בשנים האחרונות.

בימים כאלה, שבהם תחום המשרדים ספג פגיעה משמעותית ויזמים שוקלים מחדש יציאה לפרויקטים מתוכננים, לרשויות ולוועדות התכנון יש יכולת ואינטרס להציע פתרונות חדשים שיתמכו באוכלוסייה ויסייעו לעובדים ומעסיקים. אנחנו עוד לא יודעים לאן יגיע משבר הקורונה ולאילו עומקים יגיעו ההשלכות העתידיות שלו, אבל כבר כעת ברור שתובנה מרכזית היא שאנשים צריכים לעבוד - אבל הם גם צריכים להישאר קרוב לבית. ואולם לא תמיד ניתן לעבוד מהבית, אם זה בגלל שהדירות קטנות ואם בשל נוכחות בני הבית האחרים, בדגש על ילדים. פתרון צנוע של חלל עבודה קטן בבניין או בשכונה יכול לעשות הרבה מאוד - מינימום השקעה, מקסימום תוצאות.

כל הרשויות מעוניינות באזורי תעסוקה גדולים ומשגשגים שישלמו ארנונה גבוהה ויאפשרו תמיכה בארנונה ההפסדית של המגורים, אך לא כל הרשויות מבינות שהתעסוקה צריכה להיות שזורה בשכונות וברחובות ולא להיות מוגבלת רק לאזור תחום בפאתי העיר. משבר ומצוקה יכולים להפוך לכוח מניע ומקדם שינוי, ותקופת הקורונה יכולה לתת דחיפה גדולה לנושא שילוב התעסוקה וליצירת עירוב שימושים אמיתי.

הכותבים הם בעלי משרד האדריכלים CityBee

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker