ירידת מחירי הדירות באפריל ובמאי היתה צפויה - אך שוק הדיור רחוק מקריסה

הדיווחים על שובם של הקונים למשרדי המכירות היו מוקדמים מדי, ומוכרי הדירות מיד שנייה מתקשים לסגור עסקות ■ עם זאת, בסיכום שנתי נרשמת עלייה ממוצעת בשיעור של 0.5%

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קו  הרקיע של תל אביב-רמת גן
קו הרקיע של תל אביב-רמת גןצילום: דודו בכר

ירידת מחירי הדירות במהלך אפריל-מאי היתה צפויה, והיא תימשך ככל הנראה גם בחודשים הקרובים. למרות הירידה המשמעותית, שוק הדירות רחוק מקריסה - ובסיכום שנתי נרשמת עלייה ממוצעת בשיעור של 0.5%. עליית המחירים מקיפה כמעט את כל אזורי המדינה, למעט אזורי המרכז והדרום. בסיכום שנתי נרשמה ירידת מחירים רק באזור חיפה, שם ירד מחיר הדירה הממוצע בשיעור של 0.9%.  

הדיווחים על שובם של הקונים למשרדי המכירות של הקבלנים היו מוקדמים מדי; ומוכרי הדירות מיד שנייה מתקשים לסגור עסקות, גם לאחר התפשרות ניכרת. השבוע דיווחה הכלכלנית הראשית במשרד האוצר על ירידה של 28% בהיקף העסקות בהשוואה למאי בשנה שעברה. נתונים ראשוניים באוצר מלמדים על המשך ההתאוששות במכירות בחודש יוני, אז סברו רבים שישראל התגברה על הקורונה - אך התאוששות זו אינה משתקפת בנתוני המחירים של הלמ"ס.  

ממוצע המחירים בשוק הדירות החדשות מושפע גם מדעיכת המכירות של דירות מוזלות במסגרת תוכנית למשתכן, שהגיעה בשיאה ליותר ממחצית שוק הדירות החדשות וכעת ירדה ל-38%.

הגל השני לא פוסח על שוק הדירות

הנתונים שפרסמו השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והכלכלנית הראשית במשרד האוצר מספרים את סיפור המהלומה שספג שוק הדירות בשיא משבר הקורונה (עד כה), ומלמדים מה עשוי לקרות אם יונחת על המשק סגר נוסף. אין בהיסטוריה הכלכלית דוגמא לשוק נדל"ן שהצליח לשמור על יציבותו בעוד שעורי האבטלה במשק נוסקים בעשרות אחוזים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ירידת מדד בשיעור 0.7%  לא נרשמה בשוק הנדל"ן הגואה מאז מדד ינואר 2018, בהשפעת תוכנית מחיר למשתכן. גם באוגוסט 2014 נרשמה ירידת מדד בשיעור 0.7%, בסמוך להשקת הקמפיין של משה כחלון, שחזר לפוליטיקה והבטיח להוריד את מחירי הדיור ב-20%. ירידת מחירים חדה יותר, בשיעור של 1.2% נרשמה בשוק הדירות החדשות, המושפע יותר מתכניות מחיר למשתכן המהוות עדיין כ-38% מהשוק.

 הפעם הסיפור שונה כמובן. נפילת המדד משקפת את המשבר העמוק אליו נקלע השוק. חודש יוני, שאינו נכלל במדד, היה חודש התאוששות בו עלו המכירות והגיעו, להערכת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, לרמה גבוהה מהתקופה המקבילה אשתקד. אבל יולי והחודשים הקרובים יהיו שוב סיפור שונה, שמח פחות מתקופת האופוריה בה נדמה היה שהמגפה עומדת להיעלם.

בסיכום שנתי עדיין רושם שוק הנדל"ן יציבות מחירים ואפילו עליה קלה בשיעור 0.5%. בתנאים אחרים אפשר היה להניח שהשוק יציב, אבל הטלטלה שאחזה בשוק אינה עומדת להסתיים. הנתון המשמעותי ביותר הוא נתוני המכירות, שצללו בחודש מאי ב-28%. התיקון בחודש יוני היה ככל הנראה קצר מועד, מפני שנתונים ראשוניים על נטילת משכנתאות בחודש יולי מלמדים על חידוש מגמות הירידה בשוק. אפשר להניח שהשוק הושפע גם מהודעת שר האוצר על החלטתו להחזיר את מס הרכישה למשקיעים לרמה של 5% - החלטה שגורמת כבר עכשיו לדחיית עסקות.

תקציב המדינה החדש והתוכניות המתגבשות לשוק הבנייה עוררו תקוות בלב היזמים: הפחתת המס על המשקיעים עשויה להגביר את רכישות הדירות, בעיקר נוכח צמצום האפשרויות בחו"ל וירידת האטרקטיביות להשקעה בתחום בנייני המשרדים והמסחר. גם ההצעות להעביר את הסבסוד הממשלתי ממכרזי "מחיר למשתכן" לסבסוד רכישת הדירות, תסייע בניפוח המחירים, על חשבונם של מי שלא יזכו לסבסוד הממשלתי.

אחד הנתונים המעניינים הוא החלוקה האזורית, המצביעה על יציבות מחירים בשנה האחרונה בכל אזורי הארץ, למעט אזור חיפה, שם נרשמה ירידה ממוצעת של כ-1% ומחוז תל אביב שם נרשמה ליה של 4.8%. נתונים אלה עשויים לרמז את התוצאות האפשריות של מדיניות משרד השיכון המתכוון לסבסד את הדיור בפריפריה - המשמעות עשויה להיות עליית מחירים גבוהה יותר בפריפריה, לפחות במגזר הלא מסובסד.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker