למרות הקורונה: חברות הנדל"ן למגורים מדווחות על עלייה במכירות ביוני

אזורים מדווחת על זינוק של 40% במכירות ברבעון השני של 2020, ואאורה מציגה נתונים שדומים לנתוני המכירה בשנה שעברה ■ בין הסיבות: משקיעים עזבו את שוק ההון, דעיכת מחיר למשתכן ומשפרי דיור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט מחיר למשתכן
פרויקט מחיר למשתכן. זוגות צעירים מבינים שהתוכנית בדעיכה וחוזרים לשוקצילום: אילן אסייג

הקלה רגעית או חזרה לשגרה? הבוקר מדווחת אזורים על קפיצה של 40% במספר הדירות שנמכרו ברבעון השני של 2020, בהשוואה לרבעון הראשון, שבו נמכרו 153 דירות בלבד. אף שעדיין אין זו חזרה לרמת המכירות השגרתית, גיל גורביץ', סמנכ"ל השיווק והמכירות של אזורים, אומר: "ניכרת התאוששות בשוק מאז היציאה מהסגר, למרות האי־ודאות הכלכלית שמאפיינת חלקים נרחבים מהמשק. המשקיעים שמשכו כספים משוק ההון מבינים שהשקעה בנדל"ן היא אפיק יציב ובטוח ביותר, ומגיעים למשרדי המכירות".

החברה דיווחה היום (חמישי) על מכירת 210 יחידות דיור בסך כ-347 מיליון שקל בתוך שלושה חודשים (עד 30 ביוני). בחלוקה לחודשים, אפשר לראות כי מתוך סך יחידות הדיור שנמכרו ברבעון השני של 2020, במהלך אפריל נמכרו שש יחידות דיור, ואילו במאי וביוני נמכרו 204 יחידות דיור.

בתוך כך, פירסמה בימים האחרונים גם אאורה את נתוני המכירות המסכמים את שני הרבעונים הראשונים של 2020. החברה מכרה מתחילת השנה עד 30 ביוני 164 דירות, ובתקופה המקבילה ב-2019 מכרה 170 דירות.

חברת אפריקה ישראל מגורים, שבמהלך הרבעון הראשון של השנה מכרה 52 דירות בלבד, מהן 22 במסגרת מחיר למשתכן, יצאה למבצע "משכנתא מתחשבת". המבצע נמשך 45 ימים - מסוף מאי ועד תחילת יולי - והחברה דיווחה השבוע על שיווקן של 110 דירות חדשות, בהיקף כולל של 235 מיליון שקל, מהן 11 במסגרת מחיר למשתכן. במסגרת המבצע נחתמו כבר 52 חוזים, ובכך מסמנת החברה התאוששות מהרבעון הראשון, שהושפע מהסגר והגבלות התנועה.

גם חברת הנדל"ן פרשקובסקי מתעודדת ומדווחת על שיפור בביצועים בחודש יוני. לפי החברה, יש עלייה של 70% במספר הדירות שנמכרו ברבעון השני של השנה, לעומת הרבעון הראשון, שבו נמכרו 33 דירות בלבד. לדברי חיים קראדי, מנכ"ל פרשקובסקי, "רק בחודש יוני מכרה החברה 42 דירות חדשות, בעוד במאי דיווחה החברה על מכירת 17 דירות ובאפריל על מכירת שש דירות בלבד".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפי רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר העוסקת בשיווק ומכירות לחברות נדל"ן, ביוני חלה קפיצה של כ-30% ברכישת דירות לעומת מאי, בהתבסס על נתוני מכירות של כ-90 פרויקטים ברחבי הארץ. הנתונים מתייחסים לדירות שנמכרות בשוק החופשי בלבד, ולא לדירות שנמכרו במחיר למשתכן.

לדבריו, המכירות ביוני מתקרבות לרמתן טרום המשבר. "הקורונה תפסה את ענף הנדל"ן בתקופה טובה עם ביקוש גבוה. אמנם באפריל כמעט לא היו מכירות, בשל השילוב של הסגר ופסח, אך מיד אחרי החג חזרה התנועה באתרים והחלו להיחתם עסקות. אנו מעריכים שהמגמה של העלייה בעסקות תימשך גם ביולי".

ההערכות האופטימיות נשענות על תרחיש שבו לא תחול החמרה נוספת במספר הנדבקים ושלא ישובו ההגבלות על התנועה. כמו כן, נראה כי ללא תוכנית כלכלית יציבה לאישוש המשק, יתקשה גם ענף הנדל"ן להתאושש. לדברי כהן, הרוכשים שחזרו לשוק משתייכים לכמה קבוצות: משפרי דיור שהקורונה האיצה בקרבם את ההחלטה לעבור לדירות מרווחות יותר, לדירות גן או לדירות עם מרפסות גדולות; זוגות צעירים שהבינו שתוכנית מחיר למשתכן דועכת והחליטו לרדת מהגדר; ומשקיעים שיצאו מהבורסה והחליטו לרכוש דירות למגורים בישראל, במקום להשקיע במשרדים או במסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker