עיריית ת"א אישרה: תקן החניה יצומצם – אך תוכניות שאושרו לא ייפגעו

העירייה אישרה את שינוי מדיניות החניה והחליטה על צמצום התקן רק בתוכניות עתידיות, שבהן הוא ירד במרכז העיר ל-0.5 לכל דירה, ול-0.8 בדרום העיר ובצפונה ■ ההישג של התושבים: המהלך לא יחול על תוכניות שכבר אושרו

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חניה בתל אביב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית תל אביב יפו אישרה ברוב קולות את עדכון הגדרת תקן החניה שייקבע לכל תוכניות בניין העיר החדשות שיאשורו בעיר מעתה והלאה. העירייה הגדירה תקן מקסימום - כלומר רף עליון - של מקומות חניה לכל יחידת דיור, וקבעה כי ברובעי מרכז העיר - 3,4,5,6 - יהיה תקן החניה של 0.5 לכל יחידה, כלומר לכל שתי דירות יינתן רק מקום חניה אחד. ברובעי 1,2,7,8,9 בצפון העיר ובדרום העיר יעמוד התקן המקסימלי על 0.8 מקומות חניה לכל דירה.

עם זאת, בלחץ תושבי העיר הבהירו חברי מועצת העיר, כי יש לדרוש הדרגתיות בתהליך. מכאן, שבניגוד להמלצת הצוותים המקצועיים בעיר, ובכפוף לתיקון להצעה שקידמה מחזיקת תיק התחבורה מיטל להבי - הוחלט על דחיית הסעיף בהצעה שמאפשר להחיל את שינוי תקן החניה על תוכניות שכבר אושרו, ולבצע בהן תיקונים. העירייה בעצם דחתה אפשרות להחיל המדיניות על תוכנית ח' - הקובעת תקני חניה בפרויקטים מאושרים, אך חייבה את שינוי התקן אך ורק בתוכניות עתידיות, ללא סייגים. המשמעות היא שבפרויקטים של התחדשות עירונית עם תב"ע תקפה ומתאימה - לא צפויה להיפגע הזכות למקום החניה שניתן בעבר, אלא אם תצא תב"ע חדשה.

מהנדס העיר אודי כרמלי אמר: "לבוא ולהגיד שאנחנו מורידים חניות - זה לא קשור למציאות, אנחנו מציגים מדיניות שההשפעה שלה תירשם רק בעוד כמה שנים וכל זאת כדי לייצר ודאות תכנונית עבור פרויקטים עתידיים. מדובר עתה בשינוי מדיניות אבל לא החלה של תקן חדש על תוכניות קיימות".

במהלך הדיון הציגו הגורמים המקצועיים, בהם נציגי אגף התכנון האסטרטגי וכרמלי, נתונים לפיהם כבר היום בקרב 65% ממשקי הבית בעיר עומד בפועל יחסי תווי החניה על 0.9 ומטה. כך למשל ברובע 3 - מרכז העיר עומד יחס תווי החניה על 0.77 למשק בית, ואולם ברובע 4 עומד התקן על 1.06 תווי חניה למשק בית.

מנגד, ביקשו נציגי הקבלנים להגדיל את הגמישות ולהתייחס למרכיבים שעיריית תל אביב לא נתנה עליהם מספיק את הדעת, ובהם פתרון לכ-350 אלף רכבי מבקרים, שנכנסים מידי יום לעיר, מלבד 300 אלף רכבים של תושביה. יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים של תל אביב, אמר: "אין קשר בין מה שקורה בשטח ומצוקת החניה של עובדים ותושבים, לבין החזון המוצג. המטרו ייכנס לפעולה רק ב-2035, וזה במקרה הטוב; שלושת קווי הרכבת הקלה יפעלו יחד לא לפני 2026 - ואתם מדברים כבר עכשיו על גריעת 11 אלף מקומות חניה בשנים הקרובות - בגלל הקמת הנת"צים ושבילי האופניים והאוטו-תלים וצרכים נוספים. מה יהיה הפתרון ל-350 אלף רכבים שמבקרים בעיר? אנחנו מבינים את החזון אבל לא יכולים להסכים למדיניות המוצעת. זה ישפיע על כדאיות של פרויקטים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כתב הוסיף: "מה שיקרה הוא שמקום חניה יעלה כמו בית צמוד קרקע בירוחם. מיליון שקל. זה לא להוזיל את מחירי הדיור. אנחנו מבקשים לשמור על התקן הקיים גם בתוכניות חדשות, עם יכולת המרה של השטח. ביום שתהיה רכבת קלה ומטרו - העירייה תוכל להמיר לשטח עיקרי ולשימושים שאינם חניה, והעירייה תקבל היטלי השבחה. אבל לא יכול להיות שיש תקופת ביניים בלי פתרונות".

בתגובה התייחס כרמלי לעניין הכדאיות הכלכלית והבהיר: "אין ספק שאנחנו מורידים את הכדאיות הכלכלית של הפרויקט ב-400-200 אלף שקל לדירה עבור היזם, אבל אנחנו יוצרים תמהיל אחר בכל פרויקט, שבו חלק מהדירות יהיו זולות כי יהיו ללא חניה כלל. זה לא בהכרח הופך את הפרויקט כולו לרווחי יותר או רווחי פחות".

מכוניות חונות בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

חגית נעלי, מנהלת אגף התכנון האסטרטגי, הבהירה: "חלק מהצעדים הם לבחון ולהרחיב שימושים בתת הקרקע. אנחנו רוצים לנהל את משאב החניה ולעבור מהגישה הקונבנציונאלית ששמה במרכז את הנהג והרכב, לגישה ששמה במרכז את המטרות והתועלות העירונית ונותן לעירייה את סמכות ניהול החניה לפי צרכיה בהיבטי סביבה, כלכלה וחברה, לצד תפישה מוטת שוק שרואה בחניה מוצר סחיר ומבקשת לתת מענה לביקושים במחיר השוק".

העדר תחבורה ציבורית בשבת

חברת המועצה וסגנית ראש העיר ציפי ברנד הציעה בדיון לאשר תקן 0.8 בכל העיר ולא להפלות לרעה את תושבי מרכז העיר. לדבריה: "הרבה משפחות המתגוררות בתל אביב לא רוצות להחזיק רכב וכך גם מבוגרים - אבל אין להם ברירה, במיוחד בסופי שבוע. קורקינטים הם לא לגמרי מענה. זה נכון שבאמסטרדם ובסן פרנסיסקו יש תקני חניה נמוכים - אבל יש שם גם פתרונות תחבורה שאנחנו רחוקים מהם שנות אור. נכון היה לקיים דיון אמיתי בו היינו מבינים את לוחות הזמנים והתכנון של התחבורה הציבורית ומאפשרים יותר גמישות. המשימה שלנו היא לצמצם את הרכבים בעיר וזה מוסכם על כולנו - אבל אין לנו מענה, וכרגע יש חשש מפני 350 אלף רכבים מבקרים שמגיעים ולהם לא ברור לי מה הפתרונות". 

חבר המועצה ראובן לדיאנסקי אמר: "עד שלא תהיה תחבורה ציבורית שבעה ימים בשבוע, לא ניתן מענה לתושבים שלנו".

מנגד, חבר המועצה אסף הראל אמר: "אין ספק שהחיים עם אוטו פרטי נוחים יותר, ומי שאין לו רכב - נתקע בסוף השבוע בבית ונשען על השכרת רכב או טובה מחברים. ועדיין - זה הזמן לעשות את השינוי הזה ויפה שעה אחת קודם. אנחנו מעוניינים בהפחתת מחירי הדירות וזה יתאפשר בעזרת דירות ללא עלות החניה".

מלי פולישוק, המשקיפה מטעם משרד הפנים, עודדה מדיניות של הגמשת לוחות הזמנים ואמרה: "חזון עירוני שמקדמת עיריית תל אביב הוא טוב - אבל זאת לא המציאות. תב"עות חדשות יהיו כבר עוד חמש שנים בעוד שתשתיות תחבורה חדשה, שייתנו מענה מספק, יהיו עוד 20 שנה. לכן צריך שתהיה גמישות עד שיהיה מענה תחבורתי. הפער בין השנים האלו יחנוק את תושבי העיר בראש ובראשונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker