מסתמן: בקרוב תוכלו להתקין מערכת סולארית על הגג - גם בלי הסכמת כל דיירי הבניין

תזכיר חוק חדש שפירסם שר המשפטים, קובע כי מעתה ניתן יהיה להתקין מערכות ייצור חשמל סולאריות בבנייני מגורים - בהסכמת שני שליש מהדיירים בלבד ■ בשבוע שעבר חתם שר הפנים על תקנות המאפשרות התקנות פאנלים סולאריים על פרגולות בלי צורך בהיתר

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
התקנת פאנלים סולאריים על גגות בניינים
התקנת פאנלים סולאריים על גגות בניינים

תזכיר חוק חדש שפירסם אמש (א') שר המשפטים אבי ניסנקורן, קובע כי מעתה ניתן יהיה להתקין מערכות ייצור חשמל סולאריות בבנייני מגורים - גם ללא ההסכמה של כלל דיירי הבניין, כפי שדורש החוק היום. על פי התזכיר שפורסם, הקמת מערכת סולארית על גג הבניין תוכל להיעשות בכפוף להחלטת שני שליש בלבד מסך בעלי הדירות - מה שצפוי להקל על ההליך להתקנת המערכת ולעודד את הטמעתה. 

כמו כן, במסגרת תזכיר החוק, שגובש על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי) ארז קמיניץ והצוות במשרדו, נקבעו שורת תנאים שיבטיחו כי התקנת המערכת לא תפגע בתפקודו של הבית המשותף, וכי מי שיישא בהוצאות ההתקנה אלו רק הדיירים שהחליטו על התקנתה. הוראה נוספת המופיעה בתזכיר, קובעת כי ההכנסות מהמערכת, אמנם ייחשבו רכוש משותף, אך יוקדשו בראש ובראשונה להחזר עלויות ההתקנה.

ברקע הדברים, מהלך נוסף לעידוד השימוש במערכות ייצור חשמל מאנרגיות סולאריות ננקט בשבוע שעבר במשרד הפנים - כאשר שר הפנים אריה דרעי חתם על שינוי תקנות התכנון והבניה - באופן המאפשר את הקמתם של קירויים שקופים או מתקנים סולאריים לייצור חשמל על פרגולות - ללא צורך בהיתר בנייה, כפי שנדרש היום. במסגרת התקנות שאישר השר, תתאפשר הקמת מתקנים פוטו-וולטאים לייצור חשמל על תקרות פרגולה ביתיות וכן פרגולות המוקמות בשטחי ציבור - ללא צורך בהוצאת היתר בנייה לכך. שינוי התקנות נועד להביא לחיסכון והתייעלות הוצאות חשמל - הן למשקי הבית בישראל והן לרשויות המקומיות.

נציין כי נכון להיום, שיעור הייצור של אנרגיה מתחדשת מכלל צריכת החשמל בישראל נמוך מהשיעור בכל אחת מ-28 מדינות האיחוד האירופי - ופחות מרבע משיעורו הממוצע (17.5%) במדינות האיחוד האירופי. זאת, חרף הפוטנציאל הטבעי הרב להגברת הייצור והשימוש באנרגיות אלו. 

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר בתגובה: "החוק שאנו מקדמים יעודד שימוש באנרגיות מתחדשות. ההסדר המקל יאפשר לבתים משותפים רבים להתקדם לייצור חשמל עצמאי באנרגיה סולארית ובכך ליהנות מחיסכון משמעותי בתשלום על חשמל וגם לתרום לצמצום הפגיעה בסביבה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כרמית יוליס, ראש אשכול נדל"ן ביעוץ וחקיקה (אזרחי) אמרה: "הוראות התזכיר המוצע מבטיחות הסדר הוגן עבור כלל בעלי הדירות, והן מושתתות על מערכת איזונים בין זכות הקניין של דיירי הבניין ברכוש המשותף, לבין האינטרס הציבורי שבעידוד שימוש באנרגיות מתחדשות. נוכח התועלת הכלכלית, החברתית והסביבתית שיש בהתקנת מתקנים פוטוולטאיים לטובת כלל הציבור, ובהתחשב בפוטנציאל הכלכלי הטמון במערכת עבור כל בעלי הדירות בבית המשותף נמצא כי מוצדק לקבוע שיעור מבין בעלי הדירות שיוכלו להחליט על הקמה כאמור גם אם לא התקבלה הסכמה של כלל הדיירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker