אור ירוק לתוכנית מרחב הכנרת: 90% מהחופים יישמרו כחופי רחצה ופנאי

במסגרת התוכנית, בוטלה הקמת שני כפרי נופש בחופי אמנון וכורסי – הנמנים בין השטחים הרגישים שבמרחב הכנרת ■ עוד נקבעו מספר מתקני השיט, הגבלות השיט ושטחים ימיים מוגנים, וכן שטחים המיועדים לתיירות כפרית

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
הכנרת
הכנרתצילום: גיל אליהו

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה המליצה היום (ג') לאשר את התוכנית להסדרת המצב התכנוני במרחב הכנרת, שמעדכנת תוכנית מתאר ארצית למרחב מ-1981. במסגרת התוכנית נקבע כי 90% מחופי הכנרת יהיו שמורים וישמשו חופי רחצה ופנאי וכמחצית משטחים אלה יהיו מוגנים. עוד נקבע ביטול הקמתם של שני כפרי נופש בחופי אמנון וכורסי – הנמנים בין השטחים הרגישים שבמרחב הכנרת. 

התוכנית מחלקת את חופי הכנרת לארבעה סוגי חופים וקובעת לגביהם רצועה של 50 מטר שבה יחולו מגבלות בנייה – כאשר לכל סוג חוף מגבלות שונות. הראשון, קו חוף טבעי או שמור: כ-31 ק"מ מרצועת החוף, המהווים 46% מכלל רצועת החוף. אזור בעל רגישות סביבתית גבוהה שנועד לטיפוח ושיקום המצב הטבעי של השטח. השני, קו חוף פנאי ונופש: כ-27 ק"מ מרצועת החוף, המהווים 40% מכלל רצועת החוף. אזור לפיתוח חופי רחצה, לפעילות פנאי וקמפינג. השלישי, קו חוף בחזית ים כפרית: כ-5 ק"מ מרצועת החוף, המהווים 8% מכלל רצועת החוף. האזורים הנושקים ליישובים הקיימים לאורך הכנרת וגם בהם מותרת פעילות פנאי ונופש. הרביעי, קו חוף בחזית ים עירונית: כ-4 ק"מ מרצועת החוף, המהווים 6% מכלל רצועת החוף. התוכנית מגדירה את אזור החוף העירוני של טבריה וקובעת כי התכנון בו ייעשה באמצעות תוכניות מקומיות.

ממינהל התכנון נמסר כי התוכנית מדגישה את האזורים הייחודים במרחב הכנרת שבהם יהיה פיתוח מינימלי, כמו שטחים פתוחים וערכיים בסביבת הכנרת, וכן אזורים הכוללים את האתרים ההיסטוריים הייחודיים ברמה הארצית והעולמית - בהם אתרי הטבילה והכנסיות, אזורי התיישבות הראשונים ואתרים ארכיאולוגיים. בנוסף, התוכנית קובעת איסור על ייבוש ים לצורכי מגורים או כל בינוי אחר. עוד קובעת התוכנית את מספר מתקני השיט, הגבלות השיט ושטחים ימיים מוגנים, וכן שטחים המיועדים לתיירות כפרית.

עוד נמסר מטעם המינהל כי בימים אלה מקודמת תוכנית נוספת להקמת "שביל סובב כנרת", שישמש כשביל רצף עבור הולכי רגל ורוכבי אופניים – במטרה להנגיש את הכנרת לכלל הציבור.

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר, התייחסה לתוכנית המקודמת וציינה כי "הכנרת היא אחד הנכסים החשובים ביותר למדינת ישראל. העיקרון המנחה בתוכנית - שמירת הכינרת כמשאב ייחודי, בעל חשיבות נופית אקולוגית, תיירותית וכמקור מים. התוכנית עושה את האיזון הראוי בין צורכי הפיתוח לשמירה על ערכי הטבע במרחב הכנרת".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker