יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה: ממליץ לסגור את בזן ב-2025

לדברי אבי שמחון, "ערך היבוא קטן בהשוואה לתועלת שבסגירת המפעלים" ■ השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "תם עידן הדלקים הפוסיליים ואנחנו לא צריכים בית זיקוק בחיפה"

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעלי בזן בחיפהצילום: רמי שלוש
הדר חורש

פרופסור אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אמר היום (ב') בוועדת הפנים של הכנסת כי הוא ממליץ לסגור את מפעלי בתי הזיקוק ב-2025. יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, מיקי חיימוביץ', יזמה את הדיון והשרה היחידה שהשתתפה בו היתה השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל. 

גמליאל, שתומכת בתוכנית לפינוי המפעלים, אמרה כי "אני מתכוונת להביא לממשלה הצעת החלטה שתקבע לוח זמנים לסגירת בזן. לא ניתן להמשיך במצב שעלול להביא לאסון סביבתי וכלכלי. תם עידן הדלקים הפוסיליים ואנחנו לא צריכים בית זיקוק בחיפה".

שמחון הוסיף כי "בזן לא צריכים להיות במפרץ חיפה. התשלובת מונעת את הקידום של מטרופולין חיפה. כבר היום אנחנו מיבאים תזקיקים ואנחנו נצטרך להמשיך ולייבא תזקיקים". שמחון העריך שפינוי המפעלים לא ידרוש תקציבי ממשלה. הסיבה לכך היא שרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) תוכל לממן אותה באמצעות הכנסות ממכירת הקרקעות, הנאמדות ב-13.5 מיליארד שקל.

רפי אלמליח, ראש אגף התכנון ברמ"י, הציג את תוכנית רמ"י לפינוי מפעלי התעשייה ותכנון מחדש של אזור המפרץ. התוכנית ממותגת כ"מפרץ החדשנות" וכוללת בנייה של כ-100 אלף דירות ו-2.1 מיליון מטרים רבועים של מסחר ותעשייה. במגרת התוכנית מפעלים שנחשבים מזהמים, ובראשם בתי הזיקוק והמפעלים הפטרוכימיים, צפויים להסגר. מפעלים אחרים יועברו לאזורי תעסוקה בדרום המדינה.

פרופ' אבי שמחוןצילום: מוטי מילרוד

בתוך כך, תיסגר חוות המכלים בקריית חיים ותזקיקי הדלק המיוצרים בבזן ייובאו באמצעות מסוף הדלקים בנמל חיפה ויאוחסנו בחוות מכלים תת קרקעית מאובטחת באזור תל קשיש. הוועדה לתשתיות לאומיות צפויה בקרוב לדון בתוכנית זאת. משרד האדריכלים קורין-יער הציג את פרטי התוכנית החדשה, ונציגיו העריכו כי השלמתה תתפרש על פני 40 שנה.

בדיון לא השתתפו גופים מרכזיים שאישורם נדרש להוצאת התוכנית לפועל, ובראשם משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד הביטחון ומשרד הכלכלה. כמעט כל המשתתפים נמנו עם תומכי התוכנית, ובהם רמ"י, המשרד להגנת הסביבה, רשויות מקומיות באזור המפרץ וארגוני סביבה.

הביקורת היחידה על התוכנית הושמעה מנציג התאחדות התעשיינים, אלי אברמוב, העומד בראש איגוד התעשיות הכימיות. אברמוב טען שהתוכנית תביא להרס התעסוקה במפרץ ואובדן של אלפי מקומות עבודה. "זוהי תוכנית להרס חיפה", הוא הזהיר. לטענתו של אברמוב התעשייה אינה מקור הזיהום העיקרי במפרץ, אלא זיהום הנפלט מכלי הרכב, הצפוי להתגבר בעקבות התוכנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker