ליצמן לא יוותר לדרעי על הכוח בשוק הדיור: כך ייראה קבינט הדיור שיוקם ביום ראשון

אחרי ששר הפנים אריה דרעי קיבל לידיו קבינט תכנון - ליצמן יקבל קבינט דיור שיתמקד בתחומי הקרקעות והשכירות, ויוכל להכריע אילו תוכניות יזכו לתמיכה בהסרת חסמים ומענקי פיתוח

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ליצמן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש אתמול (ד') הצעת מחליטים שתעלה לדיון ביום ראשון הקרוב, ובה עקרונות ההחלטה על הקמת ועדת שרים לענייני מקרקעין, בנייה ודיור. מטרתה להיות הגוף המוביל בתחום מדיניות הדיור, בדגש על יישום תוכניות דיור והסרת חסמים הנוגעים למימוש תוכניות לדיור.

בעוד בממשלה היוצאת בלט כוחם של מטה הדיור - כגוף המתכלל והפועל בעיקר בתחומי הגדלת ההיצע דרך תוכנית מחיר למשתכן - והוותמ"ל - הוועדה המיוחדת למתחמי דיור מועדפים שקידמה תוכניות דיור בהיקפים גדולים של מאות אלפי דירות - הרי שעתה מבקש שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן לקרוא תיגר על קבינט התכנון של אריה דרעי, ולהסיט את הכוח בענף הדיור דווקא לפעילות הקבינט החדש שהקים.

קבינט הדיור והמקרקעין אמור לקבץ משאבים וכוחות שיביאו לפתרון חסמים ותיאום בין גורמים, בכל הנוגע למימוש מהיר של פרויקטי דיור, ולהכריע אלו מהתוכניות שקודמו בשנים האחרונות יזכו לרוח גבית בתחומי הביצוע, ויוכלו להתממש ולצאת לפועל בזמן קצר.

בוועדה יישב השר ליצמן כיושב הראש, ולצדו יישבו שרי האוצר, הפנים, הכלכלה, המשפטים, הגנת הסביבה, השרה לנושאים אסטרטגים, שר החקלאות, שר משאבי המים, השר צחי הנגבי והשר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון.

שר הפנים אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד

מהצעת ההחלטה ניכר כי ליצמן יבקש לערוך ולקדם רפורמות ושינויים מבניים בכל הנוגע לניהול משאב הקרקע ומכאן גם ברשות מקרקעי ישראל. הדבר בא לידי ביטוי גם בנוסח חוק ההסדרים המקודם, שבו נזכר כי בממשלה יקדמו כלים חדשים שיאפשרו שיווק של משבצות קרקע קטנות ליזמים במרכזי ערים ושל "מגרשים קטנים רבים שעוברים מתחת לרדאר של רשות מקרקעי ישראל", כך אומרים במשרד האוצר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כמו כן, הצעת ההחלטה של קבינט מטה הדיור מצביעה על פונקציה של "פינוי מקרקעין לצורכי דיור", ומכאן ניכר דגש על שטחים מתוכננים, שהגורמים שמעכבים את קידומם הם כשלים פרוצדורליים וריבוי גורמים - כמו למשל פינוי מפעלים באזור מפרץ חיפה, פינוי בסיסי צה"ל, פינוי תשתיות מפעלים, נמלים, מגרשי תעשייה מזוהמת ומרחבים שהיו "תקועים" במשך שנים בגלל קשיים משפטיים או הנוגעים לתכלול של כמה גורמים (כמו למשל גיוס רשות הניקוז, כך שיובטח מימוש מהיר של תוכנית באזור מרכז הארץ). כמו כן, הוועדה מתכוונת לדון גם בסוגיות של מענקי פיתוח וסבסוד פיתוח - כלים המבטיחים מימוש של פרויקטים בתחום הדיור.

קבינט הדיור יבקש לקדם גם מודלים לדיור בר השגה ולהשכרה ארוכת טווח, וכן שימת דגש על האצת פרויקטים להתחדשות עירונית באזורי הביקוש ובפריפריה. מכאן שניכר ששני הגופים המצויים תחת משרד הבינוי והשיכון - הרשות להתחדשות עירונית ו"דירה להשכיר", החברה הממשלתית לדיור בשכירות ארוכת טווח - צפויים להגדיל את תחומי הפעילות והתקציבים שלהם בממשלה הנוכחית, וליצמן מתכוון לקבל החלטות ממשלה שיגדילו את השימוש בהן ובהגדלת היקפי פעילותן.

במסמך ההצעה מובהר כי הוועדה לא תעסוק בתחומי תכנון, וכי מנכ"ל משרד השיכון והבינוי, יאיר פינס, יהיה הממונה לעקוב אחר יישום החלטות הוועדה ולהבטיח הוצאתן לפועל.

הצעת ההחלטה נראית כמו ניסיון של ליצמן להבטיח הגדלה ניכרת של תחומי האחריות והסמכויות המצויות תחתיו, כך שיוכל להשתמש לא רק במועצת מקרעי ישראל וברמ"י, אלא גם ליצור שיתופי פעולה עם גורמים ממשלתיים נוספים, כך שיוכל לבחור אילו מתוכניות הדיור הרבות שאושרו בחמש השנים האחרונות בוותמ"ל ובוועדות המחוזיות - יזכו לקבל תמיכה מואצת לטובת מימושן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker