משרד המשפטים: קבלנים לא יפצו דיירים על עיכוב של עד 120 יום במסירת דירה בקורונה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה המליץ לשר השיכון לפטור קבלנים מהפיצוי המוגבר על עיכובים במסירת דירות בתקופת הקורונה ■ המלצה זו גובשה במסגרת עבודה הבוחנת את ההשלכות החוזיות של משבר הקורונה

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן
שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמןצילום: אמיל סלמן

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, המליץ לשר השיכון, יעקב ליצמן, לפטור קבלנים מהפיצוי המוגבר על עיכובים במסירת דירות בתקופת הקורונה - למשך ארבעה חודשים. המלצה זו גובשה במסגרת עבודה שמוביל קמיניץ באמצעות צוות בין-משרדי הבוחן את ההשלכות החוזיות של משבר הקורונה בחודשים האחרונים.

על פי ההמלצה, במקרה של עיכוב מסירת דירה של עד 120 ימים, שנגרם בעקבות המשבר ונגזרותיו - לא יידרש היזם לתשלום פיצוי עונשי לדייר, כפי שנהוג היום, 150% משכר דירה חודשי של דירה דומה. עם זאת, ממליץ קמיניץ במכתבו לשר כי עבור 60 הימים הראשונים לעיכוב - היזם ישלם את מלוא שכר הדירה של הדייר, ולאחר מכן, בחודשיים הבאים, תשלום שכר הדירה יחולק חצי-חצי בין היזם לדייר.

המלצה זו, שאוגדה במסמך מסקנות ראשוני שפירסם הצוות היום (ד'), משמעותה תוספת של הוראת שעה ייחודית לחוק מכר דירות - המעניק כבר היום 60 "ימי חסד" ליזם, בהם איננו נדרש לפיצוי, כאשר לאחריהם, כאמור - ישלם לדייר סך של 150% משכר דירה חודשי של דירה דומה. על פי מסמך המסקנות עולה כי לעמדת משרד המשפטים ומשרד השיכון, תקופת האיחור במסירת דירות בשל הקורונה נאמדת בסדר גודל של חודשיים-שלושה, ועל כן לתקופת החסד הנוכחית - יתווספו 60 יום נוספים.

עוד מדגיש הצוות בהמלצותיו כי "ככל שמועד האיחור יעלה על 120 יום, ישוב הקבלן לחוב בפיצוי עונשי מוגבר, ללא הוכחת נזק, בדמות 150% מדמי שכירות של דירה דומה, אבל חבות זו תחול החל מהיום ה 61 לאיחור, ולא תחול מהיום הראשון לאיחור לפי המועד החוזי".

על פי המלצות הצוות, יש להחיל את ההסדר המוצע על כלל החוזים שנחתמו לפני 15 במארס 2020, ושמועד מסירת הדירה לפיהם צפוי להיות מיום זה עד ל-1 באפריל 2021. במסגרת מסמך ההמלצות, הדגישו חברי הצוות את מורכבות הסוגייה, ואף את הבעייתיות בהתערבות המשפטית בפעילות השוק - אך הוסיפו לטעון לצורך המובהק של השוק בוודאות, לרצון לצמצם פניות לבתי המשפט בעקבות המשבר, והרצון למתן את השפעות המשבר על קיומם של חוזים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתגובה להמלצת משרד המשפטים - הרוחות בקרב הקבלנים בענף סוערות. בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ אומרים כי "המלצת משרד המשפטים כי קבלנים ישלמו קנס בשל איחור במסירת דירות כתוצאה מהקורונה מנותקת לחלוטין מהמציאות הקשה והמצב המשפטי. אם חלילה ההמלצה תתקבל - זה יהיה גזר דין מוות לחברות קבלניות ואלפי קבלנים שיתמוטטו ויגררו אחריהם זעזוע קשה במערכת הפיננסית. אנו מצפים ששרי האוצר והשיכון יצילו את הענף הכי חשוב כיום לכלכלת ישראל וידחו את המלצות משרד המשפטים. נזכיר שהקורונה עוד לא עזבה אותנו ולצערנו אנו עדים להתחדשות המגיפה כך שברור שגם מבחינת  העיתוי משרד המשפטים שגה כשמיהרו להוציא המלצתם. אנו ניאבק בכל הכוח על מנת להבטיח שאירוע הקורונה שמתגלגל וממשיך לא יוטל על הקבלנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker