בזכות הקורונה: הקלת מס למשפרי דיור בדרך

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, מקדם הארכה זמנית של התקופה המאפשרת למכור דירה ישנה לטובת חדשה לצורך פטור ממס שבח ■ רשות המסים אינה מתנגדת להצעה ■ ככל הנראה, החלטה סופית בנושא תתקבל בשבוע הבא

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפני
משה גפניצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, מקדם הקלת מס למשפרי דיור: על פי ההצעה תוארך זמנית התקופה המאפשרת למחליפי דירות למכור את הדירה הישנה לצורך פטור ממס שבח. בעבר ניתנה למשפרי הדיור ארכה בת שנתיים כדי למכור את הדירה הישנה שלהם מבלי שייחשבו לבעלי שתי דירות לצורכי מס שבח ומס רכישה.

במסגרת התוכנית להפחתת מחירי הדיור, הממשלה הקודמת קיצרה את תקופת הפטור לשנה וחצי. המטרה היתה ללחוץ על משפרי הדיור למהר ולמכור את הדירה השנייה שלהם ובכך לשפר את היצע הדירות בשוק. בשנתיים האחרונות מסתמנת מגמה על עליית משך הזמן הממוצע למכירת דירה מיד שנייה, והוא הגיע ל-22 חודשים. עוד לפני הסגר קיבלה רשות המסים כמה פניות להארכת המועד למכירת דירה שנייה והחלה לבחון את הנושא, אם כי המגמה היתה להימנע מהקלה.

המצב החמיר בתקופת הסגר - שבה שותק שוק הדירות כמעט לחלוטין - והעלה את זמן ההמתנה למכירת הדירה. בדיון שהתקיים שלשום (א') בוועדת הכספים של הכנסת שבה ועלתה ההצעה לדחות את מועד המכירה, לאחר שרשות המסים הודיע כי אינה מתנגדת עקרונית להצעה להאריך זמנית את תקופת המכירה. ברשות מתכוונים למקד את ההקלה במי שנתקלו בקושי בלתי צפוי בגלל מגפת הקורונה ולא באופן גורף. על פי הצעתה יקבלו מוכרי דירה שניה הארכה בת חצי שנה, רק אם ארכת 18 החודשים (שנה וחצי) למכירת הדירה הסתיימה או תסתיים בין 1 במארס עד 1 בספטמבר. גפני מבקש שהפטור יינתן גם למוכרי דירה שנייה בתקופה שלאחר 1 בספטמבר.

גורמים בשוק הבנייה סבורים שמצוקת המכירות בענף נקודתית, שכן נתוני השוק מלמדים על ירידה המסתמנת בהיקף הבנייה החדשה וחשש להתגברות המחסור בדיור. ההחלטה הסופית בנושא עשויה להתקבל בדיוני הוועדה ביום שני הקרוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker