גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

חוקרי רשות התחרות פשטו הבוקר (ב') על משרדי חברת י.ח דמרי בנתיבות, כשהם בוחנים חשד לתיאום מחירים במכרז מחיר למשתכן בעיר - שבו התמודדה החברה ואף זכתה. החשד נוגע לתיאום המחיר הסופי של הדירות שיימכרו בפרויקט. במקביל, נחקרו היום בכירים בחברה במשרדי רשות התחרות, ולפי הערכות נחקרו גם בכירי חברה נוספת שפועלת בנתיבות במסגרת מחיר למשתכן.

ככל הנראה, בחודשים האחרונים אספה רשות התחרות עדויות שהיוו בסיס להחלטה לפשוט על המשרדים בנתיבות ולהביא ל"עליית הילוך" בחקירה. היום אספו החוקרים חומרים רלוונטים ממחשבי החברה ותישאלו בכירים שהיו מעורבים בפרויקט. חוקרי רשות התחרות יחליטו על בסיס החומרים והעדויות שיאספו אם יש צורך להמשיך בחקירה ולהמליץ על צעדים של העמדה לדין.

בנתיבות שווקו עד היום כ-2,500 דירות במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, וחברת י.ח דמרי מקדמת בימים אלו בנייה של מאות יחידות דיור בעיר במסגרת התוכנית. 

החברה השתתפה במכרזים על קרקעות בתוכנית גם בתחילת 2018, אולם לפי ההערכות החקירה הנוכחית נוגעת למכרז של רשות מקרקעי ישראל שהתקיים באוגוסט 2019. במועד זה פורסמו מכרזים לשישה מגרשים: במגרש אחד ההתקבלה "הצעה לא תקינה" למכרז; לשני מתחמים לא ניגשו כלל מתמודדים; ובשלושת המגרשים שלהם נמצאו זוכים במכרז נמצא מחיר קרוב - 6,600 שקל למ"ר שהציעו י.ח דימרי וזכו בשני מגרשים ו-6,555 שקל למ"ר שהציעה חברת י.דביר יזמות ובניה.

במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, חברות הבנייה מתחרות על המחיר הסופי של הדירות שימכרו ללקוחותיהן, כאשר שיטת מחיר למשתכן מבקשת מהיזמים בעצם להתחרות על המחיר הכי נמוך למ"ר. החברה שמציעה למכור את הדירות הזולות ביותר - זוכה במכרז. במכרזים אלה מחיר הקרקע ידוע מראש, והוא נקבע על ידי רשות מקרקעי ישראל על בסיס שומה של השמאי הממשלתי בתוספת הנחה מסוימת ביחס למחיר השוק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מניית החברה י.ח דמרי ירדה מהבוקר ב-6.77%. יגאל דמרי הוא בעל השליטה והמנכ"ל בחברה, והיא ידועה כחברה "משפחתית" שעברה מעובדיה ומבעלי המניות בה הם בני משפחת דמרי. 

בשעות הלילה החברה דיווחה לבורסה לניירות ערך כי במסגרת חיפוש שנערך במשרדי החברה "נאספו מסמכים וחומרי מחשב. כמו כן נחקרו נושאי משרה בחברה". לפי ההערכות נחקרו בכירים בחברה, אולם בלשון הדיווח הובהר כי "אין בידי החברה כל מידע אודות הנושאים הנחקרים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker