דרעי לא מחכה לליצמן: במקום עיר חרדית - 2,300 דונם לרובע חרדי חדש

מנכ"ל משרד הפנים חתם היום על הרחבת כתב המנדט שמאפשר לוועדה הגאוגרפית ירושלים-שפלה לדון בהעברת שטח מהמועצה האזורית שפיר לקרית גת ■ בסביבתו של דרעי הבהירו כי הוא מעדיף רובע חדש על פני עיר חרדית עצמאית

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הפנים, אריה דרעיצילום: אלכס קולומויסקי
יעל דראל

מצוקת הדיור של המגזר החרדי מצויה על סדר יומם של שר הפנים אריה דרעי ושר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן - אך בזמן שבמשרד הבינוי והשיכון מתחילים לגבש הצעת מחליטים להקמתה של עיר חרדית חדשה ממערב לקרית גת, דרעי פועל בכיוון אחר, ומקדם הקמת רובע חרדי חדש בקרית גת, שלא יתפקד כעיר עצמאית, אלא יהווה הרחבה של העיר הקיימת מכיוון מערב.

מבדיקת TheMarker עולה כי מנכ"ל משרד הפנים חתם היום (א') על הרחבת כתב המנדט שמאפשר לוועדה הגאוגרפית ירושלים-שפלה לדון בהעברת כ-2,300 דונם לטובת הקמת שכונה צמודת דופן מהמועצה האזורית שפיר לעיריית קרית גת. זאת בהתאם לתמ"ל 1011 – התוכנית המקודמת באזור בארבע השנים האחרונות.

במשרד הפנים אישרו כי עמדת השר היא שיש לקדם רובע חדש שיתפקד כחלק מהעיר הקיימת, וכי דרעי מעדיף זאת על פני הקמת עיר חרדית חדשה. בכל הנוגע לעמדתו של ליצמן, הרי ששר הבינוי והשיכון כבר הביע בעבר את עמדתו והבהיר כי הוא בעד הקמתה של עיר חדשה באזור המועצה האזורית שפיר, וכי הוא מתנגד להקמתה של העיר החרדית כסיף שאותה תיכננה המדינה להקים בנגב.

תוכנית תמ"ל 1011 קרית גת מערב משתרעת על פני כ-4,400 דונם, שכמחצית ממנו (כ-2,000 דונם) מיועד למגורים - בהיקף של בין 8,500 יחידות דיור לכ-10,000 יחידות דיור, בצפיפות ממוצעת של 12.7 יחידות דיור לדונם נטו. חלקו השני של המתחם מיועד לאזור תעסוקה ואזור לוגיסטי שישרת את הרכבת. על פי ההערכות, השטח שכעת יקודם הוא שטח המגורים של התוכנית. התוכנית הופקדה כבר באפריל 2016, אולם מאז לא קודמה משמעותית – וכעת ההערכות הן שקידומה יזכה לדחיפה.

קרית גת צילום: אילן אסייג

אלא שמראיונות שנתנו ל-TheMarker בחודשים האחרונים ראש עיריית קרית גת, אבירם דהרי, וראש המועצה האזורית שפיר, אדיר נעמן, עולה כי המהלך של דרעי צפוי להיתקל במאבק לא פשוט. בעוד דהרי הבהיר כי יהיה מוכן לקלוט רובע חרדי חדש לשטחו תמורת תמיכה תקציבית, הרי שנעמן הבהיר כי הוא מבקש להוביל את המהלך. "החיבור לקרית גת הוא לא חיבור טבעי. לקרית גת יש בעיות משלה - למשל, השכונה הגדולה בכרמי גת והמחלוקת על הפיתוח העתידי לכיוון צפון - והיא צריכה לעסוק בהן. אם כבר עושים את זה, אני מעדיף לנהל את זה בעצמי. השטח הוא תחום המועצה האזורית שפיר, והדבר הנכון הוא שאנחנו נוביל את הפיתוח", אמר בסוף השבוע.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, לדבריו, על אף שמדובר על שטח המצוי כיום תחת שיפוטה של המועצה האזורית שפיר, הרי שהוא אינו שותף להחלטות ולמהלכים. "אני לא מתנגד להקמת עיר חרדית. יש מצוקת דיור לאומית והתפקיד שלנו הוא להתגייס כדי לסייע בפתרון. הבעיה היא שהמדינה מנסה לפתור את הבעיה באמצעות הוותמ"ל - הוועדה המיוחדת למתחמי דיור, שהוקמה כדי להאיץ תכנון ולעקוף התנגדויות ברששויות המקומיות - ואיש לא שיתף אותנו בתוכניות. את מה שאני יודע אני לומד מדיבורים בוועדות התכנון שבהן אני חבר", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker