ליצמן לאוצר: להפחית את מס הרכישה למשקיעים בפריפריה

שר השיכון והבינוי: "הפחתת מס הרכישה באזורי הפריפריה בלבד תתמוך במדיניות הממשלה להביא לשינוי במגמת העלייה במחירי הדיור, באמצעות המשך ריסון ביקוש המשקיעים במרכז, הסטה של הביקושים מהמרכז לפריפריה והמשך בנייה חדשה לטובת הביקוש לדירות להשקעה"

עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ליצמןצילום: אוהד צויגנברג
עדי כהן

יוזמה חדשה של שר השיכון הטרי, יעקב ליצמן, מבקשת להסיט את הביקושים לדיור ולעודד בנייה גם מחוץ לאזורי הביקוש - באמצעות הפחתת מס הרכישה המוטל על משקיעי נדל"ן בפריפריה.

ליצמן פירט את הצעתו במכתב ששלח לשר האוצר, ישראל כ"ץ, ביום רביעי האחרון. במכתבו קרא ליצמן לאוצר לבחון הפחתה משמעותית של מס הרכישה - המסתכם בכ-8% משוויו של נכס להשקעה - תוך שמירה על תעריף הגבייה הגבוה באזורי הביקוש ומרכז הארץ. 

במכתב ששלח הסביר ליצמן כי "הפחתת מס הרכישה באזורי הפריפריה בלבד תתמוך במדיניות הממשלה להביא לשינוי במגמת העלייה במחירי הדיור, וזאת באמצעות המשך ריסון ביקוש המשקיעים במרכז, הסטה של הביקושים מהמרכז לפריפריה (בשל הפרשי המיסוי שיווצרו) והמשך בנייה חדשה לטובת הביקוש לדירות להשקעה".

צילום: אליהו הרשקוביץ

הוא הוסיף כי עמדתו זו היא גם "נוכח משבר הקורונה, שהביא לפגיעה בשוק הבנייה בכלל, וביכולת של זוגות צעירים ומשפרי דיור לרכוש דירות אלה בפרט. ייתכן כי צעד זה ייתן מענה למשקי בית המעדיפים שכירות על פני בעלות". 

את היוזמה החדשה מקדם עתה השר לקראת סיום תוקפה של הוראת השעה של שר האוצר הקודם, משה כחלון, מ-2015, שתפוג בסוף השנה, שהכתיבה בשנים האחרונות את שיעור מס הרכישה הגבוה למשקיעים. באמצעות הוראת שעה זו ביקש כחלון בכהונתו להרחיק את משקיעי הנדל"ן משוק הדיור, ככלי לוויסות הביקושים, ובכך לעצור את העלייה המתמדת במחירי הדירות.

לפי הוראת השעה של כחלון, מוטל על רוכשי דירה להשקעה מס של 8%-10% - לעומת 0%-5% על רוכשי דירה ראשונה ומשפרי דיור. מדובר במקור הכנסה בלתי מבוטל לקופת המדינה, שגרף בעבורה ב-2019 בלבד כ-8.9 מיליארד שקל. 

נראה כי כחלון הצליח במשימתו להרחיק את המשקיעים - במהלך הקדנציה הממשלתית האחרונה הצטמצם שיעור המשקיעים בשוק מ-29.3% - ל-16.6%. ואולם, בדרך להגשמת מטרה זו, הביא כחלון גם לירידה בהיקף עסקות הנדל"ן בפריפריה, הסובלת גם כך מקושי לייצר ביקושים בתחומה. כך, למשל, בעוד ב-2011 רכישת הדירות להשקעה בפריפריה (חיפה והצפון ובאר שבע והנגב) היתה כ-40% משוק הדירות להשקעה, ב-2017 לפריפריה נותר נתח של כ-30% משוק זה בלבד.

עוד במכתב ששלח השר, בירך ליצמן את יוזמת קודמו, וטען כי "אין ספק ששיעור המס הנוכחי השפיע לטובה על ריסון הביקוש בהשקעה בדירות, בעיקר במרכז הארץ". עם זאת, טען ליצמן כי "לאור ההיצע הגדול של יחידות הדיור ששווקו בשנים האחרונות בפריפריה  - לא יהיה זה נכון להמשיך ולרסן את הביקוש להשקעה בדירות וכי יש מקום להפחית את שיעור מס הרכישה באזורים אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker