אושרה תוכנית המתאר למצפה רמון: עוד 3,000 יחידות דיור ופי 3 יותר תושבים

התוכנית כוללת בין היתר פיתוח תיירותי ביישוב ומערכת דרכים חדשה להולכי רגל ולכלי רכב ■ בשנים האחרונות קודמו שורה ארוכה של תוכניות פיתוח במועצה המקומית - שכשלו בזו אחר זו

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצפה רמון
מצפה רמוןצילום: אייל טואג

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום החליטה היום (רביעי) לאשר למתן תוקף את תוכנית המתאר למצפה רמון. התכנית כוללת תוספת של כ-3,000 יחידות דיור ליישוב המדברי, שייתנו מענה לאוכלוסייה שתגדל ל-17 אלף תושבים עד לסוף 2030 – פי שלושה ממספר התושבים במקום כיום (5,500).

את התוכנית יזמו רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי והשיכון והמועצה המקומית מצפה רמון, והיא נערכה על ידי משרד מנעד, תכנון נוף בע"מ אדריכלי נוף, יאיר אבגדור אדריכלות ועיצוב עירוני בע"מ. ממינהל התכנון נמסר כי מטרת התוכנית היא "יצירת התשתית התכנונית להתפתחות מצפה רמון כיישוב בר קיימא, ייחודי, איכותי ואטרקטיבי בנגב, תוך מיצובו כמוקד תיירות המדבר. התוכנית מהווה את הבסיס הסטטוטורי המסדיר את התפתחות היישוב, להתפתחות היישוב ב-20 השנים הקרובות ומעבר לכך".

על פי התוכנית, האזור הוותיק בעיר יבוסס כמרכז עירוני, מסחרי, תרבותי, חינוכי ותיירותי על ידי עיבוי וציפוף המגורים בו, לצד עידוד שימושים נוספים כגון תיירות, מבני ציבור ומוסד אקדמי. האזור מוגדר כאזור בנייה לגובה באופן יחסי לשאר היישוב, של עד חמש קומות. הבנייה צמודת הקרקע תמוקם מחוץ לאזור מרכז העיר. התוכנית כוללת דגשים והוראות פרטניות הנוגעות לבינוי במקומות מרכזיים ובעלי רגישות במצפה רמון - כגון הדופן למכתש ודופן המגורים לכיוון המדבר.

במטרה לשמור על האיזון בין צרכי הפיתוח של היישוב לשימור הערכים האקולוגיים והנופיים המקיפים אותו, התוכנית מגדירה רמות שונות של פיתוח ושימור. כך, התוכנית מחלקת את היישוב לארבע "טבעות" שונות, לפי מידת הרגישות הסביבתית שלהן, שעל פיה נקבע אם ייעודן לפיתוח אינטנסיבי, לפיתוח מוגבל - או שמא לא יותרו בהן כל פיתוח ובנייה.

הר גמל במצפה רמון
הר גמל במצפה רמוןצילום: אייל טואג

בשנים האחרונות קודמו שורה ארוכה של תוכניות פיתוח במועצה המקומית מצפה רמון, ובראשן התוכנית להקמת מרכז תיירות עירוני ותוכנית נוספת להקמת שכונת צמודי הקרקע החדשה "נגה", של 185 יחידות דיור. ואולם בשל עלויות הפיתוח הגבוהות שדרשה המדינה במכרזים שפורסמו עבורן, בשילוב הקושי למשוך ביקושים ערים לעיר המדברית – המכרזים כשלו בזה אחר זה. לכן, נראה כי הגשמת פוטנציאל הפיתוח שמגדירה תוכנית המתאר שאושרה זה עתה תלויה במידה רבה בשלביות הפיתוח ביישוב, בהיקף התעסוקה שתייצר בפועל ובהתערבות כלכלית מצד המדינה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהקשר התחבורתי הפנימי של היישוב, התוכנית כוללת מערכת דרכים להולכי רגל ולכלי רכב, שתחבר בין לב היישוב ושכונות המגורים לנקודות שונות על שפת המכתש – וכן מערכת של טיילות שיקיפו את היישוב. בהיבט התעסוקתי – המהווה עקב אכילס עבור היישוב - מתעתדת התוכנית לפתח את התיירות המקומית במצפה רמון - "כבסיס הכלכלי העיקרי להתפתחות היישוב". בהקשר זה, התכנית מתייחסת לפוטנציאל הפיתוח של פרויקטי תיירות בתוך היישוב ובאזור השיקום של המחצבות הממוקם מצפון לו, וכן לפוטנציאל של יוזמות תיירותיות נוספות באזורים המדבריים הסובבים את מצפה רמון, לרבות היוזמה המיתולוגית של רובע דרכי הבשמים – שתקועה במקומה מזה שני עשורים.

לצד זאת, התוכנית מייעדת כאמור שטחים במרקם הוותיק של מצפה רמון להקמתו של מוקד אקדמי, בדמות שלוחה אוניברסיטאית או מכללה שיעסקו בנושאים הייחודיים למצפה רמון  (גאולוגיה, אסטרונומיה, תיירות וכד').

מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוטהלף, ציין כי "הוועדה המחוזית רואה במצפה רמון ישוב יוצא דופן בנוף בישראל. מצפה רמון היא בעלת ערכים ייחודיים של השתלבות בסביבה המדברית ובעלת פוטנציאל ראשון במעלה לפיתוח תיירות מדברית, המעניקה חוויה ייחודית ברמה עולמית. התוכנית מתווה עבור מצפה רמון את שלבי הפיתוח באופן מדורג תוך שמירה על עקרונות של פיתוח בר קיימא ושמירת ערכיו הייחודיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker