"משחק מכור": תוכנית ענק לכ-6,000 דירות בוטלה לאחר שנחשף ניגוד עניינים

ביטול התוכנית אירע לאור כך שנתגלה כי חוקרת ההתנגדויות שמונתה לה, אורלי עין-דר נעים, עבדה לפני כן כיועצת בתשלום עבור משרד הבינוי והשיכון - שיזם את קידום התוכנית ■ משרד השיכון: "לא מעורבים בהעסקת חוקרים בותמ"ל"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדמיית התוכנית שבוטלה בבני עי"ש
הדמיית התוכנית שבוטלה בבני עי"שצילום: אירית צרף נתניהו אדריכלות ובינוי ערים

תוכנית ענק של המדינה לשילוש שטחה של המועצה המקומית בני עי"ש – בהיקף של 5,700 יחידות דיור חדשות – בוטלה בצעד חריג והופקדה מחדש, חודשים ספורים לאחר שאושרה. הסיבה להחלטה יוצאת הדופן נעוצה בחשד לניגוד עניינים שהתגלה בנוגע לחוקרת שמונתה לדון בהתנגדויות לתוכנית, מתכננת הערים אורלי עין-דר נעים, שביצעה עבודות אחרות בתשלום עבור משרד הבינוי והשיכון, שיזם את קידום התוכנית.

החוקרת דחתה בספטמבר 2019 את כלל ההתנגדויות לתוכנית, וסללה עבור המדינה את הדרך לאישורה, מבלי לחשוף כי בין השנים 2019-2017 עבדה כיועצת בתשלום עבור משרד הבינוי והשיכון.

תוכנית הענק, שכעת תופקד מחדש, קודמה על ידי המשרד בשנים האחרונות באמצעות המסלול המואץ של הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים). במסגרת התוכנית תיכננה המדינה לשלש את שטחה של המועצה המקומית בני עי"ש, שכיום מספר תושביה מסתכם בכ-7,500, וקבעה לה יעד אוכלוסייה של 30 אלף תושבים.

החשש מפני ניגוד העניינים שבו מצויה עין-דר נעים נחשף לראשונה בעתירה מינהלית שהגישה המועצה האזורית באר טוביה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בנובמבר 2019, חודש לאחר שהודיעה הותמ"ל על אישורה של התכנית למתן תוקף. במסגרת העתירה נטען כי זמן קצר לפני שמונתה עין-דר נעים לתפקיד היא ביצעה עבודות בתשלום עבור משרד הבינוי והשיכון - באופן שמעמיד אותה בניגוד עניינים לכאורה ביחס לחקירת התכנית שיזם המשרד. במסגרת ההליך המשפטי, נמצא כי עין-דר נעים אכן שימשה כיועצת בתשלום למחוז ירושלים במשרד השיכון בין השנים 2019-2017.

בני עי"ש
בני עי"שצילום: Denus12

"לאור חוסר הסבירות וחוסר המידתיות בהמלצות החוקרת שהובאו בדו"ח, תוך התעלמות מכלל טענות העותרות, נערך בירור מטעם העותרות ונתגלה כי החוקרת פעלה בניגוד עניינים בתפקידה", טענה המועצה האזורית באר טוביה בעתירתה. "[זאת,] כאשר בעבר הלא רחוק ביצעה עבודות עבור משרדי ממשלה וביניהם משרד הבינוי והשיכון – יזם התכנית, וכן עבור משרד האוצר ומינהל התכנון – וקיבלה כספים בהיקף אדיר בגין כך. בדיעבד התברר לעותרות כי ניהול הליך ההתנגדויות בפני החוקרת היה 'משחק מכור' וכי החוקרת פעלה על מנת לרצות את שולחיה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נכון להיום, משתרעת המועצה המקומית בני עי"ש על פני כ-820 דונם, כשהתוכנית שבוטלה הייתה אמורה להגדיל אותה כ-1,750 דונם, וייעדה בה 5,750 יחידות דיור בבנייה של 4 עד 10 קומות - מתוכן 250 יחידות דיור לדיור מוגן. התוכנית כללה גם תוספת שטחי תעסוקה ומסחר בשטח של כ-300 אלף מ"ר. התוכנית הופקדה להתנגדויות בפברואר 2019, ועל בסיסם הוציאה עין-דר נעים ב-17 לספטמבר דו"ח המלצות, שדחה את כלל ההתנגדויות שהוגשו לתוכנית. שבוע לאחר הוצאת הדו"ח, אישרה הותמ"ל את התוכנית למתן תוקף.

בשל הגילוי החליטה פרקליטות מחוז דרום, שייצגה את משרד השיכון והותמ"ל בהליך - להורות בעצמה על ביטול דו"ח ההמלצות של עין-דר נעים, וכן על ביטולה של החלטת ועדת המשנה להתנגדויות, שהתקבלה גם היא על רקע המלצותיה.

בהודעתה גלגלה הפרקליטות את האחריות לעין-דר נעים, וטענה כי קיומו של ניגוד עניינים אפשרי זה לא היה ידוע לוותמ"ל לפני ההליך המשפטי, "שכן המידע כאמור לא הופיע בתשובות לשאלון ניגוד העניינים של חוקרת התוכנית בטרם מינויה ולא עלה בהליך ההתנגדויות". במסגרת הודעתה על ביטול החלטות הוועדה והחזרת התוכנית לדיון מחודש בפני חוקר התנגדויות אחר שימונה, ביקשה הפרקליטות למחוק את העתירה ולסיים בכך את ההליך המשפטי. 

"ניגוד עניינים או חשש להימצאות ניגוד עניינים הוא אבן יסוד של כל גורם שיפוטי או מעין שיפוטי שאסור לו להיות במצב כזה", אמר עו"ד ציון משה ממשרד ציון משה עורכי דין, שייצג את המועצה האזורית באר טוביה בעתירה. "יש כאן קהות חושים של מוסדות המדינה תוך התעלמות בוטה ממצב של ניגוד עניינים ברור, שכן במקרה זה משרד הבינוי והשיכון שהוא יוזם התוכנית ידע בזמן אמת שאותה חוקרת התנגדויות נותנת להם שירותים ומקבלת מהם כסף. הדבר חמור שבעתיים כשמדובר במוסד ממוסדות המדינה, שצריך להוות מגדלור לציבור". ביחס להתנגדויות ציין משה כי "מדובר בתוכנית שאינה סבירה ואינה מידתית, שנועדה לייצר מספרים בטבלאות אקסל ותו לא. התוכנית הזו לוקחת שטחים חקלאיים מניבים משטחה של המועצה האזורית באר טוביה – ומקריבה אותן על מזבח בני עי"ש".  

מהוותמ"ל נמסר בתגובה: "לאחר סיום ההליך התכנוני ואישור התוכנית בבני עי"ש, הובא לידיעת הוועדה מידע שבעקבותיו נפתחה מיד בדיקה מעמיקה על ידי הותמ"ל, שבחנה את התנהלותה של החוקרת שמונתה לשמיעת ההתנגדויות בתוכנית. לאור הבדיקה, החליטה הותמ"ל לבטל את החקירה ואת אישור התוכנית ולהורות על קיומה בשנית".

ממשרד השיכון והבינוי נמסר בתגובה: "מדובר ביועצת חיצונית שעבדה בעבר במתן ייעוץ עבור מחוז ירושלים של משרד הבנוי והשיכון והעסקתה הסתיימה לפני כשנה. התביעה נוגעת להצהרת ניגוד עניינים של היועצת אל מול הוותמ"ל לתכנית במחוז אחר שאינו קשור לייעוץ שניתן למחוז ירושלים. ככל שיש בעיה בעניין, הרי שהמשרד אינו צד לדיון, ואינו מעורב בהעסקת יועצים/חוקרים בוותמ"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker