בית המשפט נתן אור ירוק להמשך הפעלת סניף איקאה באשתאול

הטענה של מתכננת הוועדה המחוזית בירושלים, שהיזמים קיבלו לא כדין את אישור הוועדה המקומית מטה יהודה לחריגת בנייה בפארק - נדחתה ■ השופט: "לבקשה נסיבות ייחודיות, ואין כלל על הפרק בעל דין המתייצב לדיון ללא היתר בנייה"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איקאה באשתאול
איקאה באשתאולצילום: שלאגר מדיה
הדר חורש
הדר חורש

העתירה של מתכננת הוועדה המחוזית בירושלים, שירה תלמי באבי, שנועדה למנוע מאיקאה את השימוש בחלק מהחנות שפתחה בפארק אשתאול – נדחתה. המתכננת עתרה באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים.

המשיבים לעתירה היו ועדת הערר מחוז ירושלים, שאישרה את היתרי הבנייה שניתנו על ידי הוועדה המקומית מטה יהודה, הוועדה המקומית, שיוצגה על ידי ע"ד איל מאמו, חברת הניהול של פארק התעסוקה אשתאול ועובדי זכיינית איקאה - חברת ליבנה צפוני. 

לטענת מתכננת הוועדה המחוזית בירושלים, היזמים קיבלו לא כדין את אישור הוועדה המקומית מטה יהודה לחריגת הבנייה. הוועדה המחוזית ביקשה למנוע את השימוש במבנה, אבל החנות נפתחה כרגיל. בעתירה שהגישה הוועדה נטען כי היזמים רמסו את חוק התכנון והבנייה, קבעו עובדות בשטח והיתר הבנייה ניתן לא כדין ולאחר מעשה.

שטח החריגה לפי הטענה של הוועדה המחוזית נאמד ב-8,500 מ"ר, מתוך שטח כולל של כ-20 אלף מ"ר. עם זאת, עתרה הוועדה לסגירת חלק מהמבנה – בשטח של כ-3,000 מ"ר. השופט אלכסנדר רון קבע בפסיקתו שהיזמים פעלו על פי היתר חוקי, גם אם יש בין הרשויות מחלוקת על תקינות הליכי מתן ההיתר.

השופט מתח ביקורת על הוועדה המחוזית על כך שלא צירפה לעתירה את איקאה, הנפגעת העיקרית מצו הסגירה. בהחלטה הדגיש השופט כי החלטתו אינה נוגעת לדיון העיקרי בדבר חוקיות ההליכים שהביאו למתן ההיתר לחנות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

השופט כתב בהחלטתו: "עבירות בנייה, חומרתן יתירה, ומהוות הן, כפי שנטען בדין, מכת מדינה המצדיקה סעדים דרסטיים שיגנו על האינטרס הציבורי ככל שרק ניתן. עם זאת, לבקשה דנן נסיבות ייחודיות ואין כלל על הפרק בעל דין המתייצב לדיון ללא היתר בנייה, לאחר שכבר קבע עובדות בשטח, ומבקש עתה את רחמי בית המשפט. למשיבות היתר בנייה, ולטובתם גם החלטה מצד ועדת הערר שאישרה את ההיתר – גוף תכנון סטטוטורי, שלפחות לכאורה, פועל בגדרי סמכויותיו וכדין, וגם חזקת התקינות, על מכונה".

עו"ד איל מאמו ממשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות', שמייצג את הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה, מסר: "אני מברך על ההחלטה הנכונה. מדובר בתוכנית ראויה למיזם הנכון במקום המתאים לו ביותר במחוז ירושלים, הן מבחינה סטטוטורית, הן מבחינה כלכלית והן מכל בחינה אחרת, המביא ברכה, תעסוקה ושגשוג למקום. החלטת ועדת הערר מבוססת היטב על אדנים מקצועיים ותכנוניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker