הוועדה החדשה של דרעי: תקדם תוכניות בנייה קטנות גם ביישובים שרק 30% מתושביהם חרדים

לוותמ"ל תחת שר הפנים תהיה סמכות לפעול בתחום ההתחדשות העירונית במתחמים שבהם לפחות 100 דירות, ולא לפי רף מינימום של כ-500 יחידות דיור

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת אוטובוס בבית שמש. "יש לצופף את הערים ולבנות סמוך לתחנות הסעת המונים"צילום: אילן אסייג
גילי מלניצקי

ייעודה של הוותמ"ל צפוי להשתנות ולהתרחב תחת שר הפנים אריה דרעי. מעתה היא תוכל לתכנן סביב צירי הסעת המונים ובכל מתחם שהוגדר על ידי דרעי עבור חרדים, או ביישוב שכ-30% מתושביו משתייכים לאוכלוסייה החרדית (בהם בית שמש, אלעד, צפת וכו').

עד כה תפקידה של הוועדה הוגדר במטרה להגדיל את מלאי יחידות הדיור ולתכנן בעיקר בשטחים פתוחים ובקרקעות מדינה תוכניות בהיקפים של 750 יחידות דיור לפחות, ו-500 דירות במתחמי פינוי בינוי ו-200 ביישובי מיעוטים. 

תזכיר החוק שהוגש הלילה צפוי לאפשר לוותמ"ל להיכנס לנישה תכנונית חדשה: תכנון "מוטה תחבורה ציבורית", שיאפשר לוועדה לקדם תוכניות בהיקפים נרחבים לאורך כל צירי התחבורה הציבורית. לפי ההסבר, "על מנת ליצור מערכת תחבורה יעילה וכלכלית יש לצופף את הערים ולבנות סמוך לתחנות הסעת המונים, כדי להפחית את עומסי הפיתוח על השטחים הפתוחים". בתזכיר לא מציינים מגבלה קונקרטית לגבי כמות היחידות הניתנות לפיתוח או לגבי הרדיוס של המרחב התכנוני הסמוך לתחנות ההיסעים ההמוניות.

עם זאת, את ההבטחה לצמצם את הפיתוח והתכנון בשטחים הפתוחים מגבה החלטה שמשמעותה תתחוור רק מתוך דפוסי הפעולה של צוות המתכננים. הוותמ"ל תוכל לתכנן על קרקעות מדינות ובשטחים פתוחים תוכניות ענק בלבד (כ-2,500 דירות לפחות), שיוכלו לחלוש על כמה מרחבי תכנון או מחוזות. 

חידוש נוסף הוא התרה של הוותמ"ל לקדם תוכניות במתחמי דיור ייעודיים לחרדים בהיקפים של 500 דירות ומעלה, באזורים שבהם לפחות כ-30% חרדים - או שהוגדרו בצו על ידי  משרד הפנים. מטרת השינוי היא להאיץ את הפתרונות למשבר הדיור החרדי. למעשה הוועדה תורשה לתכנן על קרקעות מדינה לפי רף נמוך מ-750 דירות, כפי שהיה נהוג עד כה. מדובר במתן כוח רב למתכנני הוותמ"ל, שיאפשר דריסת רגל נרחבת בערים ובמרחבי תכנון חדשים. עם זאת קריטריון הסף לתכנון ביישובי מיעוטים (היישובים הערביים) יישאר על מינימום של 200 דירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נוסף על כך, הוועדה תקבל סמכות לפעול בתחום ההתחדשות העירונית במתחמים שבהם לפחות 100 דירות, ולא לפי רף מינימום של כ-500 יחידות דיור. סמכות זו תאפשר לה לפעול בהרבה יותר ערים ברחבי הארץ ולהתחרות ביותר ועדות מחוזיות ומקומיות, וכן בתוכניות הרשות להתחדשות עירונית, במטרה להאיץ תהליכי התחדשות ברחבי הארץ.

תזכיר החוק קובע כי פעילות הוותמ"ל תותר עד אוגוסט 2024, טווח זמן שמעניק מרחב תמרון נרחב לקידום תוכניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker