"אינטרסים צרים": לשכת המסחר מנסה לעצור את דחיית הפעלת מכוני הבקרה לענף הבנייה

השר דרעי הגיש בקשה לדחיית החיוב בשימוש במכוני הבקרה, לאחר שקיבל את עמדת התאחדות הקבלנים, שסבורה שמכוני הבקרה לא ימלאו את תפקידם ויהוו גורם מקצועי לבקרה על איכות הבנייה ■ נשיא לשכות המסחר: הקמת מכוני הבקרה הוא הכרח המציאות

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי

שר הפנים, אריה דרעי, העביר ביום חמישי האחרון לוועדת השרים לחקיקה את הצעתו לדחות בשנה נוספת את החלת החוק המחייב את הפעלת מכוני הבקרה להוצאת רישוי ואיכות הבנייה למבנים של עד תשע קומות. תקופת ההיערכות היתה אמורה להגיע לסיומה מחר (ג'), אך ועדת השרים תמכה בהצעה להאריך בשנה נוספת את תקופה ההיערכות - ומשכך, תעלה מחר להצבעה בוועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות מיקי חיימוביץ'. 

השר דרעי הגיש בקשה לדחיית החיוב בשימוש במכוני הבקרה לאחר שקיבל את עמדת התאחדות הקבלנים, שסבורה שמכוני הבקרה לא ימלאו את תפקידם כמי שאמורים לזרז ולטייב את הליכי הרישוי ולהוות גורם מקצועי לבקרה על איכות הבנייה - זאת מכיוון שיושבים במכונים בשלב זה רק שני גופים הקשורים לקבלת היתרי בנייה (כיבוי אש ופיקוד העורף) ולא מלוא הגופים (משרד הבריאות ואיכות הסביבה) - אף שניתנו קרוב לשנתיים של היערכות.

בעוד באיגוד הקבלנים טוענים כי המכונים לא ערוכים לקבלת היקפי הפעילות בענף הבנייה ויביאו לעיכובים ושיבושים בתהליכי הבנייה בענף, באיגוד לשכות המסחר דווקא טוענים כי מדובר ב"מחטף המשרת אינטרסים צרים" של קבלנים ואדריכלים, על חשבון ביטחון הציבור ובטיחות מבנים.

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחרצילום: מיכל פתאל

באיגוד לשכות המסחר מנסים בשעה זו, רגע לפני אישור הדחייה, לגייס את תמיכת חברי הכנסת שייתנגדו להארכת תוקף כניסת המכונים, ויחייבו את ענף הבנייה לעבור דרך מכוני הבקרה כבר החל ממחר. לטענותיהם יש שישה מכונים פעילים וערוכים לקבלת בקשות, והמעבר אינו צפוי להשפיע על בקשות שכבר הוגשו אלא רק על בקשות עתידיות.

האיגוד שלח בימים האחרונים נייר עמדה לחברי ועדת הפנים בכנסת, ובו קריאה שלא לאשר את את דחיית החוק, שנועד להגן על חיי אדם ולהבטיח בקרת איכות לענף הבנייה. "כולנו יודעים את היקף קורבנות האדם בענף הבנייה ואת אומללות המשפחות. הקמת מכוני הבקרה הוא הכרח המציאות ואין צורך בכל הארכה נוספת", כתב עו"ד אוריאל לין, נשיא לשכות המסחר בפנייה לדרעי.

מטעם איגוד לשכת המסחר נמסר כי "עברו כבר יותר מ-15 שנה מאז שוועדת זיילר הגישה המלצותיה בדבר הצורך באבטחת איכות הבנייה כדי למנוע אסונות, ושוב אנו עדים לדחייה צינית של החוק. פעילות מכוני הבקרה כגופים מקצועיים ובלתי תלויים תצמצם את הסיכון להתרחשות אסונות, שלדאבוננו עם הזמן לא פוחתים. בקרת תכנון וביצוע של גורם מקצועי נוסף מפחיתה את הטעויות והאלתורים, מפחיתה את הסכנה ומגבירה את בטיחות המשתמש במבנה".

בפנייה של התאחדות הקבלנים לדרעי בשבוע שעבר עלה כי הקבלנים לא מעוניינים בחובת מכוני הבקרה - לא בשעה זו, וייתכן שלא בכלל. "נבקש להשאיר את מכוני הבקרה כאפשרות וולונטרית בלבד", נכתב במכתב ששלחו סגן הנשיא חיים פייגלין יחד עם יו"ר איגוד המהנדסים יגאל גוברין והאדריכל דוד כנפו, יו"ר התאחדות האדריכלים. "התהליך המסורבל והאינטגרציה בין עבודת מכון הבקרה לבין הרשות המקומית יאריך עוד יותר את הוצאת ההיתרים, המהווה גם כך את אחד החסמים המהותיים בביצוע פרויקטים בבנייה, ולכן לדידנו מכוני הבקרה צריכים להוות אלטרנטיבה חלופית לאגפי הרישוי ולא גורם מבקר על עבודתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker