המנדט של ועדת העל לתוכניות ענק נגמר - אבל דרעי מתכנן להפעיל אותה מחדש על סטרואידים

הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים, שזכתה בשנים האחרונות לביקורת ציבורית חריפה, פועלת מתוקף הוראת שעה, שהוארכה עד כה בכל שנה ■ על פי הערכות, דרעי מגבש בימים אלה חוק שיאפשר להפעיל אותה מחדש - במתכונת מורחבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד

שר הפנים אריה דרעי מחזיק נכון להיום בכל המושכות התכנוניות של שוק הדיור. אלא שממחר, פעילותו של מנגנון התכנון המרכזי בישראל - הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים (ותמ"ל) – תאבד את תוקפה. הוועדה, שזכתה בשנים האחרונות לביקורת ציבורית חריפה, פועלת מתוקף הוראת שעה, שהוארכה בכל שנה מחדש. מחר יפוג המנדט שניתן לה.

על פי ההערכות, על אף שבמינהל התכנון מבקשים לצמצם את פעילותה של הוועדה כך שתעסוק רק בקידום פרויקטי התחדשות עירונית ותוכניות במגזר הערבי – הרי שהשר דרעי מחזיק בעמדה הפוכה. על פי ההערכות, דרעי, שדאג לעגן את עבודת הוועדה המיוחדת בהסכמים הקואליציוניים, מגבש בימים אלה חוק חדש שיאפשר להפעיל מחדש את הוועדה דווקא במתכונת מורחבת, שתאפשר לה לקדם גם תוכניות קטנות יותר. זאת בניגוד למצב כיום, שבו הוותמ"ל מוסמכת לקדם בהליך מואץ רק תוכניות גדולות בהיקף של 750 יחידות דיור לפחות.

זאת ועוד, דרעי צפוי על פי ההערכות לאפשר לוועדה לפעול לפרק זמן משמעותי יותר של מספר שנים, על מנת להימנע מהמאבקים התקופתיים מצד מתנגדיה בכל שנה. במצב הנוכחי, הוועדה מוסמכת לדון רק בתוכניות שהופקדו, אך אין בסמכותה לטפל בתוכניות חדשות או בתוכניות שטרם הופקדו. במצב כזה, אם החוק החדש שמגבש דרעי לא יגיע בקרוב להליכי חקיקה, לא תהיה משמעות להכרזות חדשות על מתחמי דיור מועדפים מצד קבינט התכנון החדש שהוקם השבוע, שדרעי עומד גם בראשו.

לצד הנעשה בוותמ"ל, השחקנים בשוק הדיור עוקבים בימים אלו גם אחרי ההקלות השונות שניתנו בשנים האחרונות ליזמים – הקלות שבס (שבס-סער) והקלות כחלון - שתוקפן יפוג גם הוא החל ממחר. הקלות שבס מאפשרות להגדיל את מספר יחידות הדיור בעד 30% בתוכניות קיימות, והקלות כחלון מאפשרות להגדיל את שטחי הבנייה בפרויקטים בעד 20%. הן נולדו במקור כמהלך של המדינה להרחבת היצע הדיור בשנות ה-90, נוכח גל העלייה ממדינות חבר העמים.

עמדתו של מינהל התכנון בנושא ידועה זה תקופה ארוכה. לטענתו, אין הצדקה להקלות, משום שבפועל הן מאריכות את הליכי התכנון והבנייה, ופוגעות בהיבטים תכנוניים הנוגעים למרחבים העירוניים, בשל הסטייה שהן מאפשרות מהתוכניות המקוריות.

בשלב זה נראה כי השר דרעי אינו מתכוון להאריך את ההקלות, אך אם יבקש בכל זאת לעשות זאת, יהא עליו לפעול בשני מישורים: עבור תקנות שבס-סער יוכל דרעי לפעול באמצעות תקנות חדשות, אך במידה וירצה להאריך גם את תוקפן של הקלות כחלון, הוא יצטרך לעשות זאת באמצעות תיקון חקיקה – הליך שייקח זמן רב, ובשלב זה אינו מקודם.

בין מבקריה הרבים של הוועדה ישנם גם ארגוני הסביבה. בחברה להגנת הטבע התייחסו לכוונת דרעי להרחיב את חוק הוותמ"ל וציינו כי "מאז שהוקמה הוותמ"ל בשנת 2015 ועד היום, הוכרזו קרוב ל-150 מתחמים ובהם כ-460 אלף יחידות דיור, על שטח של 145 אלף דונם – היקף השווה לשלוש פעמים שטחה של תל אביב. בנוסף בשנים אלה אישרו כלל מוסדות התכנון, ללא הוותמ"ל, כ-630 אלף יחידות דיור – בעוד שיעדי הממשלה הסתכמו ב-540 אלף יחידות דיור בלבד. כלומר המלאי התכנוני שיצרו מוסדות התכנון לבדם עולה על יעדי הממשלה. בנוסף, הוותמ"ל מייצרת תכנון פרברי רע ובזבזני מבחינה סביבתית, שמדיר את הציבור מתהליך קבלת ההחלטות. הגיע הזמן לסיים את פעילות הוועדה ולהגן על השטחים הפתוחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker