שבועיים להכרעה בנושא ייקור המלט: נשר מזהירה - "פגיעה בלתי הפיכה בנו ובמדינה"

במכתב ששלחו פרקליטי החברה ליו"ר הוועדה המייעצת לשר הכלכלה נכתב: "נשר נמצאת כיום בודדה במערכה מול גורמים אינטרסנטיים, המבקשים לחסל את התעשייה המקומית" ■ גורמים בענף הבנייה מעריכים: נשר החליטה להשבית את הייצור, משיקולים עסקיים ■ נשר: " לא איימנו מעולם לסגור את הייצור"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל נשר ברמלה
מפעל נשר ברמלהצילום: עופר וקנין

פרקליטי מונופול המלט נשר מזהירים כי החברה תסגור את מתקני הייצור שלה אם לא יתקבלו דרישותיה להיטלים כבדים על היבוא המתחרה.

במכתב ששלחו פרקליטי החברה ליו"ר הוועדה המייעצת לשר הכלכלה נכתב: "נשר נמצאת כיום בודדה במערכה מול גורמים אינטרסנטיים, המבקשים לחסל את התעשייה המקומית - יבואנים המבקשים להגן על רווחי הענק שהם גורפים מהייבוא בהיצף ויצרנים זרים המתכננים לטווח ארוך וחותרים להשתלט על השוק המקומי לאחר חיסולה. התוצאות של פגיעה בלתי-הפיכה בנשר יהיו הרות אסון לא רק לחברה ולעובדיה, אלא למדינת ישראל כולה". נשר התלוננה גם על כך שהמלצות הוועדה להימנע מהיטלים על יבוא המלט לא נמסרו לה ונודעו לה באמצעות התקשורת. ההמלצות פורסמו לראשונה בסוף השבוע שעבר ב-TheMarker.

החברה התלוננה בפני משרד הכלכלה על פגיעה ברווחיותה ובהכנסותיה כתוצאה מיבוא מתחרה בהיצף. הממונה מטעם משרד הכלכלה, דני טל, בדק את התלונה - וקבע שקיים יבוא בהיצף מטורקיה ומיוון. בהמשך, בדו"ח שהוגש לוועדה הציבורית המייעצת לשר הכלכלה, המליץ טל על היטלים בשיעור של עד 30% על היצרנים המשווקים בהיצף.

מנשר נמסר בתגובה: "בניגוד לאמור בכתבה - נשר לא איימה מעולם ואינה מאיימת לסגור את הייצור. הדבר לא נאמר במכתב ששיגרה נשר ואף לא נרמז".

המלצות הוועדה קבעו כי טל לא הצליח להוכיח שהירידה במכירותיה של נשר נגרמה כתוצאה מהיבוא בהיצף, המהווה רק חלק קטן משוק המלט. קביעה זו שונה מקביעת הוועדה שדנה בנושא לפני כשנתיים וקבעה שהיבוא בהיצף גורם למונופול נזק. עם זאת, דחתה גם הוועדה הקודמת את הדרישה להיטל על היבואנים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במכתבה לוועדה מטילה נשר ספק בהגינותם של חברי הוועדה הציבורית, וטוענת כי לא פעלו על פי הדין: "כבר במהלך ישיבות השימוע בפני הוועדה התקבל הרושם הברור כי חלק מחברי הוועדה גיבשו מראש עמדה המכוונת לשלילת ממצאיו של הממונה על היטלי סחר ולמניעת הגדלתו של ההיטל מבלי שנעשה כל ניסיון, ולו למראית עין, מצד חלק מהחברים להיראות כמי שבוחנים את הסוגיה בלב פתוח ובאופן ענייני כנדרש על פי דין.

"הוועדה המייעצת היא גוף מעין שיפוטי. חבריה חייבים להיות נטולי פניות או דעות שגובשו מראש ולייצג רק את האינטרס הציבורי. ככל שהיתה התנהלות בלתי-תקינה בקרב חברי הוועדה, הרי שהיא פוגעת בטוהר ההליך ומטילה צל כבד על החלטת הוועדה המייעצת וראוי לחשוף אותה לעין כל".

חברים בוועדה מתחו ביקורת על דו"ח הממונה על ההיטלים והעריכו כי נשר מעדיפה שהמדינה תפגע במתחריה מלהתייעל ומלהציע מחירים תחרותיים.

עם זאת, בענף הבנייה מעריכים כי נשר החליטה עקרונית להשבית את הייצור משיקולים עסקיים. לפני חמש שנים, עוד לפני שהתלוננה על היבוא המתחרה, החליטה נשר להשבית את הייצור במפעלה בחיפה ולמכור את הקרקע שהתפנתה למיזמי נדל"ן למגורים.

בתגובה לפנייתה של נשר נמסר מיבואנית המלט סימנט: "מאז הפרסום על המלצת הוועדה מנסה נשר להלך אימים על משרד הכלכלה. בדיוני הוועדה יצאה האמת לאור, וכולם הבינו שאיש אינו משתלט על השוק ונשר נותרה היצרן הגדול בענף. במקום לייבב, מוטב שתתחיל להתייעל ולהוזיל את מוצריה".

שר הכלכלה, עמיר פרץ, אמור להכריע במחלוקת בתוך שבועיים. ההחלטה תתקבל בשיתוף עם שר האוצר, ישראל כ"ץ, ותובא לאישור ועדת הכספים. אישור ההיטלים עשוי לגרום לקיטון התחרות בענף, שגרמה להוזלת המלט ב-30% וחיסכון של כ-350 מיליון שקל בשנה לענף הבנייה והתשתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker