מחירי המלט יעלו בקרוב? לעמיר פרץ יש 15 יום להחליט

הוועדה המייעצת שעוסקת בעניין מחירי המלט החליטה לדחות את המלצות הממונה מטעם משרד הכלכלה ולא להגדיל את היטלי ההיצף על יבוא המלט ■ כעת, ההחלטה מונחת לפתחו של שר הכלכלה החדש

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמיר פרץ
שר הכלכלה, עמיר פרץצילום: דניאל בר און

שר הכלכלה עמיר פרץ קיבל היום (ה') לידיו את המלצות הוועדה המייעצת שעוסקת בהחלטה אם להגדיל את היטלי ההיצף על יבוא המלט ולמנוע את התייקרותו. 

הוועדה, בראשות עו"ד דוד ויניצקי, הורכבה מנציגי משרדי הכלכלה והאוצר ונציגי ציבור, והיא החליטה פה אחד לדחות את המלצת הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה על היטלים בשיעור המגיע ל-30% על מלט המיובא מטורקיה ויוון.

המלט מהווה תשומה משמעותית בענף הבניה והתשתיות. מונופול המלט נשר שלט בעבר בכמעט 100% מהשוק המקומי, אולם בשנים האחרונות התפתח יבוא מתחרה שגרם להוזלת המלט ב-30% וירידת נתח השוק של נשר לכ-50%. ההוזלות חוסכות למשק הישראלי הוצאות של כ-350 מיליון שקל בשנה.

בעקבות תלונות נשר על יבוא בהיצף, פתח הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה, דני טל, בחקירה מקיפה על השוק. על פי דו"ח החקירה, מוכרים יצרנים מיוון וטורקיה בישראל מלט במחירים נמוכים ממחירו בארצות המוצא, והמשמעות היא שהמוצרים נמכרים בישראל במחירי היצף. הדו"ח הוגש לוועדה מייעצת שאמורה ולהמליץ לשרי הממשלה על דרכי פעולה. לפני כשנתיים הגיש הממונה לוועדה דו"ח עם המלצות לקבוע היטלי היצף אך המלצותיו נדחו.

מערבל בטון באתר בנייה
מערבל בטון באתר בנייהצילום: בלומברג

שר הכלכלה הקודם, אלי כהן, החליט בכל זאת לקבוע היטל בשיעור זעיר של 0.25%. גם הפעם דוחה הוועדה את המלצות הממונה. במסמך הנימוקים שהוגש לשר טוענת הוועדה שאמנם קיים יבוא בהיצף, אך יבוא זה מהווה 44% בלבד מסך יבוא המלט והממונה לא הציג ראיות לכך שהירידה בנתח השוק של נשר וברווחיה נגרמו בשל היבוא בהיצף. הוועדה מציינת שמנתוני הממונה עולה שחלק מיצרני המלט המיובא בהיצף צמצמו את מכירותיהם בעוד שהיבוא שאינו בהיצף הכפיל את עצמו ויותר במחצית 2019.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

השר פרץ אמור לפרסם את החלטתו בעניין ההיטל בתוך 15 יום. ההחלטה צריכה לקבל את הסכמתו של שר האוצר, ישראל כ"ץ, וכן את אישורה של וועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני. נציגי האוצר בוועדה המייעצת מתחו ביקורת חריפה על דו"ח הממונה על ההיטלים והובילו את ההחלטה לדחות את המלצתו. 

חברת סימנט, היבואנית הגדולה של מלט בישראל הגיבה בסיפוק על המלצת הוועדה: "הוועדה בחרה להעדיף את טובת המשק והציבור הישראלי על פני טובת המונופול. המלצת הוועדה חסכה לציבור מס נוסף - מס על המלט שהיה מזרים מאות מיליוני שקלים לכיסי מונופול נשר. אנו בטוחים ששרי הכלכלה והאוצר ימשיכו את המגמה החיובית של פתיחת המשק והוזלת המחירים ולא יאפשרו חזרה לימים של שוק ריכוזי הנשלט על ידי מונופול דורסני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker