עתירה נגד עבירות בנייה באיקאה אשתאול: "מקרה פסול של הצבת עובדות בשטח"

מתכננת מחוז ירושלים הגישה הבוקר עתירה מנהלית בגין חריגות בניה "קיצוניות" בסניף באשתאול ■ העתירה מופנית נגד ועדת הערר המחוזית, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה, והיזמית - חברת פארק מסחר ותעשייה אשתאול ■ איקאה: "שוכרים את הנכס ולכן לא מעורבים בהליך המשפטי" ■ הוועדה המקומית: "אי-דיוקים כבדים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איקאה באשתאול
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בצעד חריג, הגישה הבוקר (חמישי) מתכננת מחוז ירושלים שירה תלמי עתירה מנהלית כנגד ועדת הערר המחוזית והוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה, בגין הכשרת עבירות בנייה במבנה איקאה החדש באשתאול. הוועדות נתנו היתרים למבנה החורג ב-8,500 מ"ר מההוראה בהיתר השנוי במחלוקת, ובנוסף נבנו כ-1,000 מ"ר בניגוד להיתר. העתירה, שהוגשה בשם הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מופנית גם כנגד היזמית שהקימה את המבנה - חברת פארק מסחר ותעשייה אשתאול.

בתוך כך, הגישה המדינה בקשה לצו ביניים שיורה לאטום מיידית את כל השטחים שנבנו בחריגת בנייה, כך שהמבנה יכלול 17 אלף מ"ר בהתאם להיתר הבנייה, ולא 25 אלף מ"ר שנבנו בפועל, ומשמשים את החנות כבר היום. זאת עד להכרעה בעתירה.

"בפנינו מקרה קיצוני של עבירות בנייה שביצוען מהווה פגיעה חמורה בעקרון שלטון החוק", נכתב בעתירה. "זהו מקרה מובהק שבו הבנייה קדמה לתכנון, תוך הצבת עובדות בשטח, והתכנון הפך לחותמת גומי כדי להכשיר את הבינוי שהוקם באופן פסול ואת המהלכים שקדמו לו. יש באישור התוכנית מסר פסול הפוגע קשות במאבק ב'מכת המדינה' של עבריינות הבנייה".

מדובר בצעד יוצא דופן, בו מתכננת המחוז יוצאת כנגד החלטה של וועדה מקומית. בעתירה מצוין כי אירוע דומה אירע במהלך בניית חנות איקאה בראשון לציון ב-2007. בשני המקרים נטען כי הוועדות המקומיות הסתירו מהוועדות המחוזיות מידע לגבי תוספת זכויות בנייה במסגרת התוכנית להקמת מתחמי איקאה. 

מפגין מוחה על פתיחתם מחדש של סניפי איקאה בזמן הקורונהצילום: תומר אפלבאום

מהעתירה עולה גם כי הוועדה המקומית פעלה ב"זמני שיא" לאישור תוכנית לניוד שטחים - שהוגשה, נדונה והוחלט על הפרדתה באותו היום בספטמבר 2019. התוכנית כללה הרחבת זכויות בנייה מ-17 אלף מ"ר ל-25 אלף מ"ר תוך יצירת הפרדה מלאכותית כך שחלק מהמבנה ישמש לכאורה לאחסנה ומשרדים, למרות שבפועל כל החנות כולה מיועדת למטרת מסחר. התוכנית החדשה אושרה, למרות שלא ניתן לה האישור הנחוץ של יו"ר הוועדה המחוזית והערות שניתנו בעבר, ואף שהיא סותרת את תוכנית המתאר המחוזית ומנוגדת להוראותיה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

באחרונה עלה שמה של רשת איקאה לכותרות בגין קשרים של בעליה עם חסידות גור, שבין חסידיה נמנה שר הבריאות לשעבר ושר הבינוי והשיכון כיום יעקב ליצמן. בעלי איקאה תרמו לחסידות ב-2018 כ-2.4 מיליון שקל. חנויות הענק של איקאה היו מהראשונות להיפתח לפעילות בעת ה"חזרה לשגרה" שאחרי איסורי ההתקהלויות והבידוד החברתי עליהם הורו בממשלה בעקבות הקורונה. בעוד שקניונים לא הורשו לחזור לפעילות, מתחמי הענק קיבלו היתר, וזכו לתרעומות רבות מצד בעלי עסקים ורשתות של זכו להיפתח.

מחברת איקאה נמסר: “איקאה היא לא הבעלים של הנכס אלא שוכרת אותו מבעליו, ולכן היא לא מעורבת בהליך המשפטי".

עו״ד איל מאמו, שותף ומנהל מחלקת נדל״ן תכנון ובניה במשרד אגמון ושות׳, רוזנברג הכהן ושות׳, שמייצג את הועדה המקומית לתכנון ובניה מטה יהודה, מסר: "הוועדה המקומית מצרה מאוד על האי-דיוקים הכבדים העולים מטענות הוועדה המחוזית. במתחם זכויות תקפות ומוקנות למסחר ותעסוקה בתוכניות מאושרות, אשר על מנת להתאימן להקמת סניף איקאה (שגם לאחר הקמתו מותיר אלפים רבים של מטרים בלתי מנוצלים) אושרה תוכנית מינורית של איחוד וחלוקה וניוד זכויות קיימות.

רמת בית שמש. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: ליאור מזרחי

"בעיני כל בר דעת מדובר בתוכנית ראויה, נכונה למיקומה, המביאה ברכה, תעסוקה וחיזוק הפעילות הכלכלית בסביבה. אופן העיסוק של מתכננת המחוז בהקמת איקאה מטריד, ונראה על פניו שנעשה גם משיקולים שאינם תכנוניים ואינם ענייניים.

"ועדת ערר דחתה את הערר שהגישה מתכננת המחוז, שם נקבע כי כל מהות הערר הינה רצונה לכפות על מטה יהודה חלוקה בהכנסות עם עיריית בית שמש, וכי הוועדה המקומית פעלה כדין ובאופן ראוי. מדובר באותה הועדה המחוזית שבימים אלה ממש מסדירה אלפי מטרים של עבירות בניה ודירות לא חוקיות ברמת בית שמש.

"עתירת הוועדה המחוזית כעת היא חרב המאיימת על מאות עובדי איקאה ומשפחותיהם שפרנסתם תפגע בתקופת משבר קשה זו. הוועדה המקומית תמשיך ותפעל במקצועיות, בהתאם לחוק ולהחלטות מוסדות התכנון, וכמובן תגיב לעתירה ותוציא את האמת לאור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker