שר הכלכלה פרץ למנדלבליט: בחן תביעת לשון הרע נגד יבואנית המלט סימנט

בפנייתו ליועץ המשפטי לממשלה כתב פרץ כי חברת סימנט - שהפיצה ברשת סרטונים המעלים חשד שהממונה על היבוא, דני טל, פועל משיקולים זרים - פגעה בשמו הטוב ■ טל המליץ על היטלים כבדים על יבוא מלט מטורקיה ויוון, שמהן מייבאת סימנט

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברת המלט סימנט
הדר חורש

משרד הכלכלה מבקש לתבוע את יבואנית המלט סימנט, בטענה לפגיעה בשמו הטוב של הממונה על היבוא, דני טל, בסרטוני וידיאו שהפיצה החברה ברשת. עם כניסתו של שר הכלכלה, עמיר פרץ, לתפקידו, הוא שיגר ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דרישה לקבל בהקדם החלטה בעניין הבקשה, שהוגשה עוד ב-3 בפברואר, בסמוך למועד פרסום הסרטונים.

טל בחן בשנים האחרונות טענות של יצרנית המלט נשר על יבוא בהיצף של מלט והמליץ, בין היתר, על היטלים כבדים על יבוא מלט מטורקיה ויוון, שמהן מייבאת סימנט. במסגרת המערכה הציבורית נגד ההיטלים והמלצותיו של טל, הפיצה סימנט סרטונים המעלים חשד שטל פועל משיקולים זרים. בשיחות עם מקורבים הביע טל עצב על הרמיזות, והדגיש שפעל ממניעים טהורים וכי הוא מוכן להתמודד עם כל ביקורת מקצועית על הדו"חות שהגיש.

שר הכלכלה, עמיר פרץצילום: דניאל בר און

בפנייתו למדלבליט כתב פרץ כי פעולותיה של חברת סימנט גרמו לפגיעה ציבורית קשה בטל, תוך ניסיון נלוז לפגוע ביושרו ובמקצועיותו. "התנהלות זו היא קו אדום שאסור לחצות, תוך הטלת אימה תקשורתית כנגד דני טל בפרט והוועדה המייעצת בכלל", כתב פרץ. "אסור שעובדי מדינה, העושים את עבודתם ללא משוא פנים, יהיו מושא להתקפות אישיות מצד גורמים אינטרסנטיים במטרה להניא אותם מלעשות את מלאכתם".

הוועדה המייעצת לשר הכלכלה החליטה בשבוע שעבר לדחות את המלצותיו של טל להעלות את היטלי ההיצף על חלק מיצרני המלט בטורקיה וביוון, בנימוק שלא הוכח הנזק שנגרם למונופול המלט נשר כתוצאה מהיבוא בהיצף. בימים הקרובים צפויים השרים לקבל החלטה אם יש לשנות את ההיטל, ששיעורו כיום הוא 0.25%. ההחלטה אמורה להתקבל על ידי שרי הכלכלה והאוצר, ולקבל את אישורה של ועדת הכספים של הכנסת. הגדלת שיעור ההיצף עשויה לייקר את המלט ואת הבנייה. מנגד, הזהיר טל שללא היטל עשויה חברת נשר לקרוס ולהפסיק את פעילות הייצור המקומי.

מסימנט נמסר: "לסימנט נודע על החלטת שר הכלכלה, שהתקבלה מבלי שהוא פנה לשמוע את עמדתה, לפנות ליועץ המשפטי לממשלה על מנת לנקוט בהליכי לשון הרע כנגדה. סימנט מקווה כי אכן תוגש תביעת לשון הרע כדי שסוף סוף ניתן יהיה לברר את ההתנהלות הלא תקינה בתחום היטלי הסחר בעניינה כאשר הממונה עצמו והשר שלו מכנים אותה כ'חזירה', בעוד הליך בעניינה תלוי ועומד בפניהם, דבר שאף פקיד או שר לא היו מעזים לעשות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בתביעה כזו ילובנו פרטי הפרטים של התנהלות יחידת היטלי הסחר שבמשך ארבע שנים תמימות מנהלת חקירה, דרישות נתונים ו'המלצות' להטיל היטלים של עשרות אחוזים על מי שהעז להתחרות במונופול נשר – מונופול שבמשך מאה שנים לא קמה לו תחרות.

"אין זה מקרה שהפניה לתביעה באה ימים אחרי שוועדה מקצועית בה יושבים נציגי ציבור ונציגי משרד האוצר (בנוסף לנציגי משרד הכלכלה) דחתה בפעם השניה את נסיונות הממונה להטיל מס מונופולים של עשרות אחוזים על המלט בישראל. זו הפעם השניה שהוועדה דוחה את המלצותיו של הממונה – דבר שלא היה לו תקדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker