תל אביב מקימה מרכז שיסייע לשוכרי דירות: "אנשים עלולים למצוא את עצמם ברחוב"

יוזמה חדשה של עיריית תל אביב-יפו תנסה לתת מענה ל-50% ממשקי הבית בעיר - השוכרים, שרבים מהם לא הצליחו לשלם שכירות בתקופת משבר הקורונה ■ יחד עם לשכת עורכי הדין תפעיל העירייה מרכז גישור לסכסוכים בין בעלי נכסים לדיירים בניסיון לסייע לשני הצדדים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון חולדאי, ראש העיר תל אביב-יפו
רון חולדאי, ראש העיר תל אביב-יפוצילום: תומר אפלבאום

עיריית תל אביב-יפו מנסה לאושש את שוק השכירות בעיר ולתמוך בבעלי נכסים ובשוכרים שהכנסתם נפגעה במשבר הקורונה. העירייה ולשכת עורכי הדין פועלות להקמת מרכז גישור בנושאי שכירות למגורים, שיפעל בחינם למען התושבים. פעילות העירייה מגיעה על רקע מספר שוכרי הדירות הגבוה בעיר, המהווים כ-50% ממשקי הבית.

ראש העיר, רון חולדאי, הסביר: "בעיצומו של משבר הקורונה קראתי לממשלת ישראל ליצור רשת ביטחון לשוכרים, לפני שאלפים ימצאו את עצמם ברחוב. אולם לצערי הרב קריאתי לא נענתה". הוא הביע תקווה שמרכז הגישור יסייע לפחות לחלק מתושבים אלה לצלוח את התקופה הקרובה, בהסכמה ומתוך סולידריות של בעלי הבתים.

לפי נתונים שעליהם מתבססת העירייה, אחד מכל שמונה שוכרים לא הצליח לשלם את מלוא דמי השכירות באפריל. מתוכם - 40% לא שילמו כלל את דמי השכירות ושליש מתוך אלה שלא שילמו ואפילו לא הודיעו זאת מראש לבעל הנכס. נתונים אלה מצביעים על הזעזוע בשוק השכירות בישראל ועל פגיעותם של השוכרים – חלקם עצמאים או שכירים שהוצאו לחל"ת ואיבדו את מקור פרנסתם, ורבים מהם חשופים לפינוי מהדירות ותביעות משפטיות מצד בעלי הנכסים.

תל אביב בימי קורונה
תל אביב בימי קורונהצילום: עופר וקנין

במרכז העירוני יוענקו שירותי גישור ויישוב סכסוכים על ידי עורכי דין מומחים. השירותים יינתנו ללא תשלום באמצעות החטיבה החברתית של לשכת עורכי הדין, החל מהשבוע במרכזי הצעירים ברחבי העיר, על מנת שהשירות יהיה נגיש לשוכרים ולמשכירים רבים ככל הניתן. בפנייתו ללשכת עורכי הדין, הסביר חולדאי כי תושבי העיר עלולים להיקלע למצוקה כלכלית וחברתית – הן כשוכרים והן בקרב המשכירים. 

כיום, ההתקשרות החוזית המקובלת בין דיירים לבעלי נכסים בישראל נשענת על חוזה שכירות בלתי מוגנת. כלומר, בעל הדירה רשאי להשכיר את הדירה לתקופה מוגבלת והדייר מחוייב לפנותה בתום תקופת השכירות שהגדיר בעל הנכס. הדייר לא קונה זכות להתגורר בדירה לתקופה בלתי מוגבלת וגם המחירים תנודתיים ולא מובטחים – מה שממקם את השוכרים בישראל באי-יציבות והעדר ודאות כלכלית לגבי מוצר בסיסי ביותר - קורת הגג שלהם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במדינות אחרות בעולם מבטיחים תנאים סוציאליים הולמים וחוזי שכירות ארוכי טווח בהיצע גדול יותר מבישראל, בהתבסס על מודלים כלכליים שונים, בהם דיור קואופרטיבי למשל.

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי
יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימיצילום: אילן אסייג

עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין, מסר כי "לשכת עורכי הדין מברכת על היוזמה החברתית החשובה, אשר בכוחה לסייע לעשרות אלפי שוכרים ובעלי נכסים ברחבי העיר. בתקופה זו של משבר בריאותי וכלכלי מתמשך, שפגע קשות בכל חלקי האוכלוסייה, ראוי ומתבקש לקחת חלק פעיל במאמצים למנוע כאוס חברתי שעלול לגרום לאלפי שוכרים ומשפחות למצוא את עצמם ללא קורת גג. לשכת עורכי הדין יחד עם ממלא מקומי ויו"ר מועצת עיריית תל אביב-יפו, עו"ד ליאור שפירא - נשמח להעמיד את שירותינו למען שוכרי ומשכירי הדירות ולפעול יחד עם עיריית תל אביב-יפו למציאת פתרון הולם והוגן למשבר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker