המאבק על סניף איקאה החדש: משרד המשפטים נכנס לתמונה

משרד המשפטים יבחן את צעדיו מול היתר הבנייה שניתן לסניף איקאה במושב אשתאול, לאחר שוועדת הערר המחוזית איפשרה את פתיחתו ■ יו"ר הוועדה המחוזית ירושלים לוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה: "התוכנית פורסמה שלא כדין"

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף איקאה בנתניה, באפרילצילום: עופר וקנין
יעל דראל

משרד המשפטים יבחן את צעדיו מול היתר הבנייה שניתן לסניף איקאה במושב אשתאול, לאחר שוועדת הערר המחוזית איפשרה את פתיחתו – אך ועדת התכנון המחוזית לתכנון ובנייה במחוז ירושלים קבעה כי ההיתר שניתן למתחם אינו חוקי.

הסניף החדש של ענקית הריהוט השוודית ממוקם במגרש בן כ-60 דונם המצוי בבעלות חברת "פארק מסחר ותעשייה אשתאול", שבשליטת מגה אור (צחי נחמיאס) ומושב אשתאול. המבנה הקיים כולל 17 אלף מ"ר בנויים, אך במהלך הקמתו ביקשו היזמים תוספת של כ-8,500 מ"ר לטובת שטחי אחסנה. 

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה אישרה את התוספת, אך הוועדה המחוזית ירושלים הגישה ערר נגד ההחלטה בטענה כי התוספת אושרה שלא כדין. בין השאר נטען כי אישור תוספת השטחים אינו בסמכות הוועדה המקומית, אלא הוועדה המחוזית, וכי ממילא מדובר בתוכנית שחורגת מתוכניות שטחי המסחר במחוז.

ב-17 במאי התאפשרה פתיחת הסניף – מהלך שהתעכב כשלושה חודשים – לאחר שיו"ר ועדת הערר המחוזית, בני זלמנוביץ', נתן אור ירוק לתוכנית תוך שהוא מכשיר אותה. "ועדת ערר איננה ערכאת ערעור על אכיפת דיני המקרקעין, אלא בוחנת את עבירות הבנייה, ככל שאלה אכן קיימות, כשיקול אחד מבין מגוון שיקולים וגם זאת אך ורק בהתאם למבחנים שנקבעו בפסיקה", הוא כתב. זלמנוביץ' קבע בהחלטתו כי התכנון בשטח ראוי וכי יש לקחת בחשבון את גורלם התעסוקתי של עובדי הרשת, על רקע המשבר הכלכלי.

אלא שנראה שבמשרד המשפטים ובוועדה המחוזית אין כוונה להשלים עם התוכנית. במכתב ששיגר ב-21 במאי יו"ר הוועדה המחוזית ירושלים, עמיר שקד, לוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה הוא מבהיר כי התוכנית איננה מאושרת. עוד נכתב כי התוכנית פורסמה שלא כדין, וכי ממילא לא ניתן היה להנפיק לה היתר בנייה. כעת, עברה הפרשה אל מגרשו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, שיבחן בתקופה הקרובה את צעדיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker