למרות עברות הבנייה: משה גרין מונה ליועץ לחקלאות והתיישבות של נתניהו

גרין צפוי להיות הגורם שימנה את חברי הוועדה המקצועית שתדון בעדכון חוק קמיניץ להסדרת נושא הבנייה הבלתי חוקית בישראל ■ גרין הורשע בעבר בגין שימושים חורגים בקרקע חקלאית שבבעלותו במושב בצרה בשרון

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גרין
משה גריןצילום: תומר אפלבאום

משה גרין, יו"ר המפלגה החקלאית צומת, מונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ליועצו לענייני חקלאות והתיישבות. במסגרת תפקידו, גרין צפוי להיות הגורם שימנה את חברי הוועדה המקצועית שתדון בעדכון חוק קמיניץ להסדרת נושא הבנייה הבלתי חוקית בישראל. 

במהלך הבחירות האחרונות הסירה מפלגת צומת את התמודדותה מהמרוץ - שבו גרפה בבחירות הקודמת קרוב ל-16 אלף קולות - והודיעה על תמיכתה בליכוד. בתמורה התחייב נתניהו להקים מכון חינוכי להנצחת מורשתו של מייסד המפלגה, רב אלוף במיל' רפאל איתן, והוחלט כי תוקם ועדה בין-משרדית לטיפול בנושא תכנון הקרקעות במרחב הכפרי, שתגבש בין השאר המלצות בנוגע לחוק קמיניץ (תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה). ההסכם שנרקם בין הצדדים מרמז על הקפאה ותיקון של החוק, תוך קיבוע של שורת הקלות תכנוניות לחקלאים, כמו למשל הבטחה מצד הליכוד להתיר שימושים שאינם חקלאיים במבנים שהוקמו על קרקעות חקלאיות.

גרין הורשע ב-2005, לאחר שנתבע על ידי המדינה בגין שימושים חורגים בקרקע חקלאית שבבעלותו במושב בצרה בשרון. בשיחה עם TheMarker התייחס גרין לסוגיה, שהתעוררה מחדש עם מינויו, ואמר כי "צריך לעשות אבחנה בין בנייה בלתי חוקית לעיוותים שקיימים בחוק ומייצרים סיפורים. העבירה שבה אני הורשעתי זו עבירה של שימוש ללא היתר במבנה, ולא עבירת בנייה. כנראה שמכיוון שעכשיו אני משמש יועץ לנתניהו קל לחפש אותי עם הדבר הזה. אני לא מתכוון לפעול לטובתי האישית, אלא לטובת הציבור הרחב והסקטור החקלאי".

בדבריו, גרין מתח ביקורת חריפה על הניסיון של חוק קמיניץ להחיל הרתעה מבנייה בלתי חוקית - בזמן שלטענתו ברבים מהיישובים בישראל אין כל אפשרות לבנות באופן חוקי. "בהרבה מהיישובים בישראל, בעיקר כאלו שהוקמו סביב שנות ה-50 - אין תכניות עדכניות כלל, ואין אפשרות לבנות בהם באופן חוקי", הוא אמר.

גרין הוסיף: "לפני שמחילים את חוק קמיניץ ופועלים לייצר הרתעה - צריך לעשות סדר בתוכניות הקיימות. לעשות סדר משמע להתכנס ולעשות תוכניות עדכניות, לראות את תמונת המצב בשטח, ולעשות אבחנה בין מה שמפריע לציבור ומה לא. חוק קמיניץ פועל היום בצורה שרירותית לחלוטין. לצורך העניין, היום על פי החוק הקיים מרבית המושבניקים והחקלאים נחשבים כעברייני בנייה, שהחוק מתיר להרוס את ביתם. מה ההבדל בינם לבין תושב בבני ברק, למשל, שסגר מרפסת בבית באופן לא חוקי, או בנה בביו ללא היתר? אז מה, יהרסו לכולם את הבית? צריכה להיות הרתעה, ואני בטח לא מתנגד לזה - אבל קודם כל צריך להיות פיתרון, וזה מה שאני רוצה לקדם". 

מתחילתו של המשא ומתן הקואליציוני עלה חוק קמיניץ על סדר היום, בשל ביקורת חריפה מצד הרשימה המשותפת, ועל רקע לחצים כבדים מצד המגזר החקלאי שקרא להקפאתו. נזכיר כי חוק קמיניץ הינו תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה שנחקק באפריל 2017, בהובלתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), ארז קמיניץ. חוק זה נועד להסדיר ולהגביר את האכיפה והענישה על בנייה לא חוקית, והוא מאפשר, בין השאר, הטלת קנסות מינהליים של מאות אלפי שקלים על עבירות תכנון ובנייה - ללא צורך בניהול הליך פלילי. כמו כן, החוק מגדיר ומייעל את הכלים המנהליים המאפשרים הריסה של בנייה בלתי חוקית, החל משיפור הליך הוצאת הצווים ועד הענקת סמכויות לרשויות האכיפה לביצועם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker