תובע 8 מיליון שקל מהמינהל האזרחי: מכר שטח בבעלות פלסטינית פרטית

בתביעה טוען איש עסקים בשם גדעון יניב כי המינהל האזרחי ביהודה ושומרון מכר לו קרקע באלפי מנשה, אף שחלק ממנה כלל לא היה בבעלותו ■ כעת, פרט לצמצום זכויותיו בקרקע, עליו להרוס חלק מהמבנים שהקים

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדר ההפרדה ליד אלפי מנשה
גדר ההפרדה ליד אלפי מנשהצילום: ניר כפרי

המינהל האזרחי ביהודה ושומרון מכר לאיש עסקים מגרש באלפי מנשה, אף שחלק מהמגרש כלל אינו שייך למינהל אלא נמצא בבעלות פלסטינית פרטית - כך עולה מתביעה על סך 8 מיליון שקל שהוגשה נגד המינהל לבית המשפט המחוזי בירושלים. במסגרת התביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין ישראל עזיאל ושי ארז ממשרד GKH, מוטחות במינהל האזרחי האשמות חמורות בדבר עשיית עושר שלא במשפט באמצעות הטעיה מכוונת.

מכתב התביעה עולה כי איש העסקים גדעון יניב רכש את המגרשים ב-1995 והעביר אותם ב-2002 לחברה פרטית בבעלותו, חברת פלדז. המגרשים, בשטח כולל של 4,400 מ"ר, הוחכרו על ידי המינהל בעסקה אחת, וניתן היה לבנות עליהם בשטח כולל של כ-6,300 מ"ר. כשהחליט יניב למכור את אחד המגרשים הוא ביקש לערוך תיקון בהסכם עם המינהל ולפצל את הסכם החכירה לשניים – הסכם נפרד לחכירת כל אחד מהמגרשים.

המינהל הודיע בתגובה כי לא ניתן לפצל את המגרשים מפני שיותר ממחציתו של אחד המגרשים נמצא מעבר לקו התוכנית, כלומר שטח שנמצא בבעלות פלסטינית ואינו בבעלות המינהל האזרחי ביהודה ושומרון. כשקיבל יניב לידיו את ההסכם החדש הוא נדהם: אחד המגרשים הוקטן בשיעור ניכר לעומת הגודל המקורי שאותו רכש ועבורו שילם, וכעת השטח הבנוי שמותר לבנות עליו הסתכם ב-1,800 מ"ר בלבד, לעומת היתר של 3,150 מ"ר על פי גודל המגרש בהסכם החכירה. בפועל, נבנה במגרש מבנה בשטח של 2,000 מ"ר. יצוין כי המינהל הוא הגורם המאשר את התוכניות ומפקח על חוקיות הבנייה, כך שהבנייה במקום נעשתה כחוק.

אכזבת הרוכש היתה קשה במיוחד מפני שלאחר שרכש את השטח מהמינהל, הוא הקים עליו בניין מסחרי - בהתאם לזכויות הבנייה שהיו על המגרש - והשכיר את השטחים לעסקים. ואולם כעת התברר כי חלקו של הבניין חורג משטח המגרש שחכר, על פי גרסתו החדשה של המינהל, וכן משטח תוכנית הבניין שעל פיה הוקם - ולכן יש להרוס את חלקו.

"החברה רכשה מהמינהל שטח מקרקעין בתמורה מלאה, קיבלה הסכם חכירה, השקיעה משאבים ומאמצים לרוב להקמה ולבנייה במקרקעין כדין לשיווק ומציאת דיירים איכותיים לטווח ארוך. לפתע, ביום בהיר אחד וכדרך אגב, ומהערה מוסלקת בהסכם חכירה, שנראה תמים על פניו, נודע לה כי בניגוד למצב בפועל, הסכם החכירה מתייחס לשטח קטן יותר, על חשבון בניה הקיימת בפועל".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יניב טוען לנזק עצום, ולדבריו הוא לא הצליח לקבל מענה ענייני מהמינהל לפשר השינוי בהסכם. "לא ניתן להתעלם מהעובדה שהמינהל לא רק פוגע פוגע בזכויות הקניין, אלא שבניגוד לחובתו בדין, הוא אינו טורח להשיב לפניות המופנות אליו", נכתב בתביעה.

לתביעה קדמה עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים, שקיבל את טענת המינהל שלפיה אין בסמכות בית הדין לדון בעתירה. המינהל האזרחי מסר בתגובה כי המענה לתביעה יימסר לבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker