חרף משבר הקורונה: התייקרות של 1.1% בארנונה לעסקים ומגורים ב-2021

העדכון האוטומטי צפוי לצאת לדרך למרות המשבר ■ הוא נגזר מנוסחה המשקללת את מדד המחירים לצרכן ומדד השכר במגזר הציבורי ■ הרשויות המקומיות יכולות לבקש ממשרדי הפנים והאוצר אישור לשינוי בתעריפים

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חנויות סגורות בירושלים בעקבות משבר הקורונה
חנויות סגורות בירושלים בעקבות משבר הקורונהצילום: אמיל סלמן

חרף הטלטלה הכבדה בעקבות משבר הקורונה, הארנונה לעסקים ולמגורים בשנה הקרובה תעלה ב-1.1%. מדובר בעדכון אוטומטי המתבצע מדי שנה - אשר נגזר מנוסחה קבועה בחוק. זו המשקללת את מדד המחירים לצרכן ומדד השכר במגזר הציבורי, המתפרסמים מדי חודש מאי על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

ב-2020 זינק תעריף הארנונה ב-2.58% (סך הגבייה של המס המוניציפלי בשנה זו צפוי להסתכם ב-29.8 מיליארד שקל). בעשור האחרון זינק שיעור המס המוניציפלי ב-20% - באופן שהכביד משמעותית על יוקר המחיה ועל המגזר העסקי.

הסיבה לעלייה בתעריף הארנונה טמונה בעלייה בשכר במגזר הציבורי, אשר טיפס בין מאי אשתקד לחודש הנוכחי ב-2.8% (מ-10,028 שקל, ל-10,309 שקל). מדד המחירים לצרכן ירד באותה תקופה ב-0.59%. עליית התעריפים האמורה תחול באופן גורף על כלל העסקים והמגורים. ואולם, לרשויות המקומיות ישנה האפשרות לבקש הוזלה או התייקרות של תעריף זה - זכות המותנה באישור משרד הפנים והאוצר.  

שר הפנים אריה דרעי
שר הפנים אריה דרעיצילום: אלכס קולומויסקי

לפני שבועות אחדים אישר שר הפנים אריה דרעי הקלות גורפות לבעלי עסקים, בשל משבר הקורונה והשלכותיו על המשק, בדמות מתן פטור מתשלום ארנונה למשך שלושה חודשים. התקנות מחייבות את הרשויות המקומיות להעניק פטור זה, או לחלופין - להעניק לעסקים הנחה כוללת של 25% בתעריף הארנונה לשנת 2020. לטובת מתן הפטור, הודיעו במשרד הפנים כי יוקצה תקציב בגובה 2.8 מיליארד שקלים לצורך שיפוי הרשויות המקומיות בגין אובדן ההכנסה. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker