פתח תקווה מתחדשת: 3,600 דירות ב-16 מתחמי התחדשות עירונית

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז שבמינהל התכנון אישרה תוכנית להתחדשות עירונית בשכונת רמת ורבר בפתח תקווה ■ התוכנית, שבהליכי תכנון מ-2017, מציעה שימושים מעורבים למגורים, מסחר ותעסוקה ושטחי ציבור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונה בפתח תקווה
שכונה בפתח תקווהצילום: עופר וקנין

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז שבמינהל התכנון אישרה להפקדה תוכנית מתאר כוללת להתחדשות עירונית בשכונת רמת ורבר בפתח תקווה, במרכז העיר הוותיק. זו התוכנית להתחדשות העירונית הגדולה ביותר שקודמה עד כה בעיר, המשתרעת על פני כ-560 דונם ומציעה 16 מתחמים להתחדשות עירונית הנדרשים בהכנת תוכניות מפורטות.

במתחמים המוצעים לאורך ציר ז'בוטינסקי, התוכנית מציעה שימושים מעורבים למגורים, מסחר ותעסוקה ושטחי ציבור בבינוי של עד 32 קומות. במתחמים לאורך רחוב ארלוזורוב, מציעה התוכנית שימושים מעורבים למגורים ומסחר בבינוי של עד 28 קומות. במתחמים לאורך יצחק שדה התוכנית מציעה מגורים ומסחר בבינוי עד 31 קומות.

במרכז השכונה, התוכנית מציעה תוספת בנייה לצורך חיזוק ועיבוי מבנים קיימים והוראות בנייה לפי סעיף 23 לתמ"א 38, מבלי צורך בהכנת תוכנית מפורטת. בנוסף לכך, התוכנית נשענת על מערכות להסעת המונים קיימות ומתוכננות - הקו האדום של הרכבת הקלה שעובר לאורך רחוב ז'בוטינסקי, ושתי תחנות מטרו - תחנת קו M2 במפגש הרחובות טרומפלדור וארלוזורוב ותחנת קו M3 שצפוי לעבור בתחום בית החולים בלינסון.

התוכנית קובעת הוראות לשימור פארק יד לבנים שנמצא במרכז השכונה והוגדר בתוכנית המתאר לעיר, המקודמת בימים אלה, כ"מתחם נופי לשימור". הפארק כולל את גן החי, מוזיאון האדם והסביבה, בית יד לבנים, ארכיון לתולדות פ"ת וקריית המוזאונים המיועדים לשימור. 

התוכנית בהליכי תכנון כבר מ-2017 ועברה שלבים שונים של מפגשי ציבור עם התושבים, ולצידם גם עליות קלות במחירי הדירות הישנות שנמכרו באזור. זאת, בהסתמך על ההנחות לקידום התוכנית שתשביח את שווי הנכסים באזור, לאחר שנים של עליית שווי ועסקות רבות בשכונות החדשות ששווקו בפתח תקווה. התוכנית ביוזמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובתיאום עם עיריית פתח תקווה ונערכה ע"י מייזליץ כסיף אדריכלים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מתכנן מחוז מרכז, גיא קפלן, ציין כי "התוכנית מהווה תשתית תכנונית להתחדשות עירונית בלב העיר פתח תקווה, תוך שיפור איכות חיי התושבים, עידוד העירוניות באמצעות עירוב שימושים ודגש על קישוריות הולכי הרגל והישענות על תחבורה ציבורית".

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטןצילום: נחום סגל

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן מסר כי "אני מברך את העיר פתח תקווה ואת רמי גרינברג העומד בראשה, וכן את מינהלת ההתחדשות העירונית בעיר, על ההישג האדיר שהושג היום. זו תוכנית מתאר שכונתית ראשונה בעיר, שמהווה את התשתית להתקדמותן של תכניות רבות נוספות, שאנו עומלים מזה שנים ביחד עם מינהל התכנון והעירייה להוביל. התוכנית לא רק תגדיל את היצע הדירות באופן משמעותי, כי אם תוסיף גם מבני מסחר, תעסוקה וציבור, ואני שמח לראות את יריית הפתיחה לתנופת ההתחדשות העירונית שתתחולל בעיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker