עמותת צדק פיננסי: לא להיטל היצף על המלט

העמותה פנתה לוועדה המייעצת לשר הכלכלה בבקשה לדחות את ההמלצה להיטל היצף על יבוא המלט ■ המלצות הוועדה יוגשו לשר הכלכלה עמיר פרץ בעוד כשבועיים והחלטה בעניין אמורה להתקבל בשיתוף שר האוצר ישראל כ"ץ

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל נשר ברמלהצילום: עופר וקנין
הדר חורש

עמותת צדק פיננסי פנתה לוועדה המייעצת לשר הכלכלה בבקשה לדחות את ההמלצה להיטל היצף על יבוא המלט. הממונה על ההיטלים דני טל, הגיש לפני שבועיים לשר הכלכלה המלצה להגדיל את היטלי יבוא על המלט המיובא מיוון ומטורקיה, בטענה שחלק גדול מהיבוא נעשה בתנאי היצף - כלומר, משווק בישראל במחירים נמוכים מהמחיר שבו נמכר המלט במדינת המוצא.

המלצות דומות שהגיש טל לפני שנה נדחו על ידי הוועדה המייעצת ועל ידי השר, שהחליט להטיל היטל סמלי בשיעור של 0.25% והורה על המשך החקירה בעניין היבוא בהיצף. שוק המלט בישראל נשלט על ידי מונופול נשר שבבעלות המיליארדר האמריקאי לן בלווטניק. בעקבות כניסת יבוא מתחרה לפני ארבע שנים, הוזל מחיר המלט ב-30% ונשר איבדה כמחצית מנתח השוק שלה. לטענת הממונה, הציגה לו נשר נתונים כספיים על פיהם היא נקלעה להפסד בעקבות התחרות. ואולם נתונים שחשפה נשר בפני משקיעים, במסגרת גיוס הון, מראים שהחברה ממשיכה לגרוף רווחים של מאות מיליוני שקלים כתוצאה משליטתה בשוק.

במכתב הזהירה העמותה שהטלת ההיטל צפויה להעלות את יוקר המחיה בישראל וכי אין סיבה לסייע למונופול באמצעות העלאת המחירים ופגיעה בתחרות.

"כאשר לוקחים בחשבון את הפגיעה הצפויה בתחרות, את יוקר המחיה ויוקר הדיור בישראל, את המשבר הכלכלי אדיר הממדים שבו שרויה מדינת ישראל עקב מגפת הקורונה ואת מעמדה המונופוליסטי של נשר - ברור כי לצד קיומו של היצף לכאורה, יש להעניק לשיקולים הללו משקל ניכר, אם לא עיקרי, בבואכם להמליץ לשר על החלטתכם. אין זו העת להטיל על כתפי הציבור מעמסה כספית נוספת של מאות מיליוני שקלים בשנה", כתבה העמותה.

המלצות הוועדה יוגשו לשר הכלכלה עמיר פרץ בעוד כשבועיים. ההחלטה על ההיצף אמורה להתקבל על ידי שר הכלכלה ושר האוצר ישראל כ"ץ, ולקבל את אישורה של ועדת הכספים של הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker