מלה של כחלון: שר האוצר היוצא הבטיח להוריד את מחירי הדירות ב-20% - זה נגמר בזינוק של 17%

סיום עגום לכהונת שר האוצר, משה כחלון: בתקופתו עלו המחירים בכ-17% ■ בפברואר־מארס, בתקופת משבר הקורונה, עלו מחירי הדירות בממוצע ב–0.6%, בדומה לקצב בחודשיים שלפני כן ■ העיר היקרה ביותר - תל אביב, ואחריה כפר סבא ורמת גן

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אוהד צויגנברג

משבר הקורונה לא השפיע באופן משמעותי על מחירי הדירות, כך עולה מסקרי המחירים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו ביום שישי. על פי הלמ"ס, בפברואר־מארס 2020 עלו המחירים בממוצע בכ–0.6%, בדומה לקצב עליית המחירים בחודשיים שלפני כן.

מחיר דירה ממוצעת בישראל חצה את רף 1.6 מיליון שקל והגיע ל–1.610 מיליון שקל, עלייה של 4.2% לעומת הרבעון הקודם; ו–5.2% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, שבו היה מחיר דירה ממוצע 1.53 מיליון שקל.

נתונים חלקיים מלמדים שגם בתקופת המשבר לא היו מבצעי הוזלות בשוק הדירות החדשות, ולפחות במגזר זה אין אינדיקציה לירידת מחירים משמעותית. כמחצית מהדירות החדשות הנמכרות בימים אלה בשוק משווקות במסגרת תוכניות מחיר למשתכן, שמחירן נקבע מראש וליזמים אין אפשרות לשנות אותו גם במקרה של קשיי מכירה. ואולם, בשוק הדירות יד שנייה נראה כי היו עסקות שבהן נאלצו המוכרים להתפשר יותר מבעבר, אך גם במגזר זה ירד היקף העסקות בעשרות אחוזים.

"מחיר למשתכן גרמה לעליית מחירים"

בסיכום שנתי (מארס 2019–מארס 2020) עלו מחירי הדירות בשיעור של 4.2%. זהו סיום עגום לכהונתו של שר האוצר משה כחלון, שהבטיח לציבור להוריד את מחירי הדיור בשיעור של 20% — ואילו בפועל עלו המחירים בשיעור של כ–17%.

ירושלים בימי קורונה
ירושלים בימי קורונהצילום: אמיל סלמן
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מכשיר המדיניות העיקרי של כחלון להורדת המחירים היה מחיר למשתכן, תוכנית המסבסדת דירות חדשות. משקלן של דירות מחיר למשתכן במכירות הדירות החדשות בפברואר־מארס היה 39%, בדומה לשיעורן במדד בתקופה הקודמת (ינואר־פברואר 2020). נתוני הלמ"ס מלמדים שקצב עליית מחירי הדירות החדשות הואץ החל מהרבעון האחרון של השנה שעברה, למרות ההשפעה של מחיר למשתכן.

העלייה הממוצעת של מחירי הדירות החדשות הואצה — 1% לעומת 0.8% בתקופה הקודמת — ואף היתה מהירה מעליית המדד הכללי של הדירות בשיעור 0.6%. נתונים אלה מחזקים את החששות שעלו גם ממדדים קודמים, שעליית מחירי הדירות החדשות היא חדה ומשפיעה יותר מסבסוד הדירות.

בענף הבנייה מסבירים שדווקא תוכנית מחיר למשתכן היא הגורם לעלייה במחירי הדירות בשוק החופשי: המקור העיקרי לקרקעות המיועדות לבנייה הוא מכרזי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), שהפנתה את מרביתן לתוכנית הממשלתית. המחסור בקרקע לבנייה חופשית הביא להאמרת מחירי הקרקעות והדירות הנבנות עליהם. במקביל, גדל והולך שיעור הדירות הנבנות במסגרת תוכניות התחדשות עירונית, שגם היא גורמת להתייקרות הדירות החדשות.

במדדים האזוריים הובילו את העליות אזורי הביקוש: אזור המרכז — עלייה של 0.8%, תל אביב — עלייה של 0.7% וירושלים עם 0.6%. חיפה בלטה באפס עליית מחירים לאחר ירידה של חצי אחוז במחירי הדירות ברבעון הקודם.

אולי שכר הדירה יירד?

בסוף השבוע החלה הלמ"ס לפרסם את הנתונים על מחירי עסקה ממוצעת לרכישת דירה. יצוין כי זו אינה השוואת מחירי דירות, שכן בהשוואה אין הבחנה בין עסקה למכירת דירה גדולה לדירה יקרה.

דרום מזנק

תל אביב תפסה, כצפוי, את המקום הראשון עם מחיר של 2.367 מיליון שקל לדירת מגורים, 47% מעל הממוצע הארצי. ההפתעה היא במקום השני, שאותו תפסה כפר סבא, עם מחיר של 2.203 מיליון שקל בממוצע. כפר סבא אינה נחשבת ליקרה במיוחד יחסית ונראה שהיא תפסה את מיקומה בעיקר בגלל מדיניות שמנעה במשך שנים בניית דירות קטנות בעיר.

רמת גן צועדת במקום השלישי עם מחיר ממוצע של 2.194 מיליון שקל. העיר הזולה ביותר היא באר שבע — 1.071 מיליון שקל בממוצע לדירה, מתחת לאשקלון שבה מחיר דירה הוא כ–1.133 מיליון שקל.

בניגוד למגמת עליית מחירי הדירות, שבינתיים אינה משתנה, בישר מדד המחירים לצרכן לאפריל טובות לשוכרי הדירות. לאחר תקופה ארוכה של עליית שכר הדירה ירד באפריל מדד שכר הדירה בשיעור קל של 0.4%. מדידה זו אמורה לשקף את תקופת משבר הקורונה, אך אפשר להטיל ספק בנתונים, שכן נראה שגם באפריל היה מספר העסקות נמוך מאוד. ייתכן שבמדדים הבאים תהיה ירידה משמעותית יותר, המשקפת את הפגיעה הכלכלית בשוכרי הדירות, שרבים מהם נפגעו בתעסוקה ובשכר.

במקביל, הלמ"ס פירסמה נתונים רבעוניים של מחירי השכירות בערים הגדולות. הנתונים הממוצעים מפתיעים בשיעור העלייה השנתית הנמוך בהשוואה לעלייה הממוצעת במחירי הדירות. במשרד האוצר מעריכים שמלאי הדירות שבידי המשקיעים ירד ב–23 אלף מאז הועלה מס הרכישה למשקיעים ב–2016 — להערכת אנשי נדל"ן, כ–6% מסך הדירות. הירידה היא מגורמים העיקריים בצמצום ההיצע בשוק השכירות ולעליית המחירים.

כצפוי, תל אביב מובילה עם שכר חודשי ממוצע של 5,843 שקל, עלייה של 3.5% לעומת התקופה המקבילה ב–2019. במקום השני צועדת כפר סבא עם דמי שכירות של 4,626 שקל לחודש; יצוין כי כפר סבא לא נדגמה בעבר על ידי הלשכה. במקום השלישי נמצאת רמת גן — 4,570 שקל לחודש, עלייה של 3.2%. בירושלים היה שכר הדירה ברבעון הראשון 4,346 שקל — עלייה של 1.6% בלבד. בחיפה היה שכר הדירה 2,721 שקל, עלייה של 1.7%, ובבאר שבע — 2,639, שקל — עלייה שנתית של 3.8%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker