ירידה חדה במכירות הדירות החדשות ברבעון הראשון; תל אביב לא נפגעה

מכירת הדירות החדשות ירדה ברבעון הראשון של השנה ב-11.4% לעומת הרבעון הקודם - אבל המחירים באזור המרכז כנראה לא צפויים לרדת ■ בתל אביב נרשמה עלייה חדה במכירות ■ באור יהודה גדלו מכירות הדירות פי שלושה, בזכות מחיר למשתכן

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל אביב, 2016. קודם כל דרוש שינוי של המדיניות הממשלתית, שלפיה על כולנו להפוך לבעלי נדל"ן
תל אביב, לא צפוי משבר נדל"ןצילום: מוטי מילרוד

מכירת הדירות החדשות ירדה ברבעון הראשון של השנה ב-11.4% לעומת הרבעון האחרון של 2019. כך עולה מנתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

בסך הכל נמכרו ברבעון  כ-8,000 דירות. הנתונים משקפים את הירידה החדה במחצית השנייה של מארס, שבה היה השוק משותק בגלל הסגר וכמעט לא בוצעו עסקות. בחודשים שקדמו למשבר התאפיין שוק הדיור בגאות, בעיקר בגלל ריבוי עסקות בתוכנית מחיר למשתכן. 

בניגוד למגמה הכללית, התאפיינה תל אביב בעלייה חדה במכירות, למרות משבר הקורונה. בתל אביב נמכרו ברבעון 583 דירות, עלייה של 62.4% לעומת הרבעון הקודם. המכירות הגבוהות בתל אביב מחזקות את הערכות שירידת מחירי הדירות בעיר היתה קטנה מהממוצע הארצי. על פי ההערכות ירדו מחירי הדירות בעיקר באזורי הפריפריה, שבחלקם נרשמו היצעים גדולים עוד לפני המשבר.

שכונת נוה סביון באור יהודהצילום: ניר קידר

באור יהודה גדלו מכירות הדירות פי שלושה, ל-564 דירות בהשוואה ל-179 ברבעון הקודם. הסיבה העיקרית לגידול החד היא תוכניות מחיר למשתכן בעיר. תוכניות אלה גרמו לגידול חד במכירות גם ברחובות (135%), בנתיבות (60%), בבית שמש (83%) ובקרית גת (59%). ירידות בולטות נרשמו ברמת גן (56.7%), שבה עיקר המכירות הן בתחום ההתחדשות העירונית; באשדוד (36%); ובקרית ים (24%).

על פי נתוני הלמ"ס, לא היה בחודש שבו הכתה הקורונה גידול במלאי הדירות הלא מכורות, למרות הירידה במכירות - מלאי הדירות שנותרו למכירה בסוף מארס היה 37,750 - רק 10 יותר מהמלאי הלא מכור בסוף פברואר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נתון זה תומך לכאורה בהנחה שהקבלנים לא נתקעו עם מלאי גדול ולכן ירידת המחירים כתוצאה מהמשבר תהיה נמוכה, אם בכלל. הנתון מתיישב גם עם העובדה שכמחצית הדירות החדשות בשוק נמכרות במסגרת תוכניות מחיר למשתכן שבהן המלאי למעשה מכור מראש, ומרבית הרוכשים לא יבטלו את ההסכם לרכישות דירות במחירי מציאה.        

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker