דרעי יקים מטה תכנון חדש שיבטיח לו שליטה כמעט מוחלטת בשוק הדיור

מההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לש"ס עולה כי דרעי יקבל לידיו את מינהל התכנון כפי שביקש וכי תחת משרד הפנים יוקם מטה תכנון - במתכונת דומה לזו שפעל באוצר ■ יעקב ליצמן אמנם יחלוש על רשות מקרקעי ישראל אך סמכויותיו בניהול מהלכים משמעותיים בשוק – צפויות להיות קטנות יחסית

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרעי בכנס בטבריה, בשנה שעברהצילום: גיל אליהו
יעל דראל

שר הפנים, אריה דרעי, צפוי להיות האיש החזק בשוק הדיור, ואילו שר הבינוי והשיכון החדש, יעקב ליצמן, אמנם יחלוש על רשות מקרקעי ישראל אך סמכויותיו בניהול מהלכים משמעותיים בשוק – צפויות להיות קטנות יחסית.

מההסכם הקואליציוני שנחתם בין סיעת הליכוד לסיעת ש"ס עולה כי דרעי יקבל לידיו את מינהל התכנון כפי שביקש וכי תחת משרד הפנים יוקם מטה תכנון חדש שיחליף את מטה הדיור שפעל באוצר. מטרת המטה תהיה לתאם את פעולות התכנון מטעמו של שר הפנים. המטה החדש יאפשר לו גם למנות מטעמו את בעלי התפקידים המרכזיים של מערכת התכנון.

בנוסח ההסכם נכתב בהקשר זה כך: "ראש מטה התכנון יכהן גם כראש המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ומטה התכנון יורכב מתקנים הזהים לפחות במספרם ברמתם ובדרגתם, לתקני מטה הדיור ותקנים אלה יתוקצבו במלואם כתקנים תוספתיים על ידי אגף התקציבים במשרד האוצר".

המטה החדש יחליף את מטה הדיור שפעל בשנים האחרונות במשרד האוצר תחת השר היוצא משה כחלון. המטה המצומצם, שפעל תחילה בראשותו של אביגדור יצחקי ולאחר מכן תחת זאב בילסקי, אמור היה לתכלל את עבודת המטה הנדרשת בתחום הדיור, כולל קידום מהלכים ושיח מול הרשויות המקומיות סביב מהלכים אסטרטגיים שהובילה הממשלה בשנים האחרונות – דוגמת הסכמי הגג.

אלא שכעת צפויה השליטה לעבור במלואה לידיו של השר דרעי ולשליטת משרד הפנים, שמופקד על הקשר הרציף עם השלטון המקומי. כעת יש לקוות שהאינטרסים הפוליטיים והמקומיים של הרשויות המקומיות, החוששות מקבלת תושבים חדשים לשטחן ומעכבות פעמים רבות בנייה חדשה, לא יגברו על הצרכים האסטרטגיים של שוק הדיור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שוק הדיור ספג בחודשים האחרונים עיכובים רבים בשיווק קרקעות, תכנון דירות חדשות, והתחלות בנייה ובמערכת התכנון התריעו כי נגרמה פגיעה בעמידה ביעדי התוכנית האסטרטגית, במסגרתה אמורה מדינת ישראל להקים עד 2040 - 1.5 מיליון דירות חדשות.

סעיף נוסף שמבטיח לדרעי שליטה מרובה בנעשה בשוק הדיור נוגע לתפקידים המרכזיים של הוועדות הארציות והמחוזיות. מנוסח ההסכם עולה כי מלבד יו"ר הוועדה הארצית לתכנון ובנייה, גם תפקיד יו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות, יו"ר הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים (ועדת העל המופקדת על קידום מהיר של תוכניות הענק למגורים), וגם יו"ר הוועדות המחוזיות יהיו עובדי משרד הפנים וימונו על ידי שר הפנים, שלא מקרב עובדי מינהל התכנון.

ההסכם מתייחס לכך שמינהל התכנון, יחידת הסמך שאחראית על כל התכנון בישראל, לרבות מגורים, תשתיות ותעסוקה, יועבר במלואו לשליטת משרד הפנים, למעט פעולתה של היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה – שסמכויותיה יושארו בידי משרד האוצר.

בכל הנוגע להמשך פעילותה של הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים, הרי שעל אף הביקורת החריפה לה זכתה הוועדה – המדינה צפויה להאריך את המנדט שניתן לה. יחד עם זאת, נוסח הסעיף מלמד על הביקורת שהופנתה מהרשויות המקומיות כלפי התכנון המואץ שהובילה המדינה בשנים האחרונות, במסגרתה רשויות מקומיות התריעו כי לא יעמדו בתוספת תושבים רבים לשטחן, עקב תעריפי הארנונה הגרעוניים למגורים.

"פעילותה של הוותמ"ל תוארך בהיותה כלי התכנון העיקרי שבאמצעותו לייצר את היקפי הדיור הנדרשים  בתוכנית האסטרטגית 2040". במסגרת הסדרת המשך פעילותה יושם דגש על האיזון בתכנון המואץ לדיור עם היבטים מוניציפליים והיערכות הרשויות המקומיות  לקליטה ומתן שירות לתושבים בתהליכי גידול מואץ", לשון הסעיף.

בסוף 2019 סיכמה הוותמ"ל חמש שנות פעילות, שבמהלכן אושרו 66 תוכניות המוסיפות כ-226.5 אלף דירות למלאי התכנוני ברחבי הארץ. היחידות שתוכננו בוותמ"ל מהוות כ-35% מסך הדירות שאושרו בחמש השנים האחרונות בכל ועדות התכנון, אלא שמבין 66 תוכניות הוותמ"ל שקיבלו תוקף בחמש שנות פעילות הוועדה, החל תהליך שיווק קרקעות רק בכ-25 מתוכן, ופורסמו מכרזים ל-30 אלף יחידות דיור. אלה מהוות רק 13% מסך הדירות המתוכננות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker