גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מנהל התכנון פרסם היום (ג') את דו"ח הפעילות לשנת 2019 של הוועדה למתחמים מועדפים לדיור, הוותמ"ל, שהיתה אמורה לסיים את פעילותה בימים אלו ומחכה להחלטת ממשלה לגבי המשך פעילותה - כפי שהמליצו מרבית הגורמים במועצה הארצית לתכנון ובנייה.

שנת 2019 מוגדרת כ"שנת שיא" לפעילות הוותמ"ל, במהלכה אושרו 15 תוכניות הכוללות כ-65 אלף דירות מתוכננות חדשות המגדילות את ההיצע הקיים, ובכך אמורות לעודד את ירידות המחירים בשוק.

שנה זו מסמלת את שינוי הכיוון בייעוד של הוותמ"ל - שבשנותיה הראשונות קידמה תוכניות בעיקר על שטחים פתוחים - ואילו ב-2019 אושרו למתן תוקף ארבע תוכניות פינוי-בינוי העוסקות בהתחדשות עירונית, ויציעו כ-14 אלף דירות חדשות, חמש תוכניות ביישובי החברה הערבית (7,300 דירות שיתווספו למלאי התכנוני) וכן שכונה אחת שנויה במחלוקת שמיועדת לחרדים בנתיבות - אך מצויה עכשיו בהליך של ערעור בבית המשפט העליון. 21 מתחמי פינוי בינוי הוכרזו ב-2019 ובהם מיועדות לקום כ-31 אלף דירות.

בסוף 2019 סיכמה הוותמ"ל חמש שנות פעילות, שבמהלכן אושרו 66 תוכניות המוסיפות כ-226.5 אלף דירות למלאי התכנוני ברחבי הארץ. היחידות שתוכננו בוותמ"ל מהוות כ-35% מסך הדירות שאושרו בחמש השנים האחרונות בכל ועדות התכנון.

מבין 66 תוכניות הוותמ"ל שקיבלו תוקף בחמש שנות פעילות הוועדה, החל תהליך שיווק קרקעות רק בכ-25 מתוכן, ופורסמו מכרזים ל-30 אלף יחידות דיור. אלה מהוות רק 13% מסך הדירות המתוכננות. הדו"ח לא מזכיר כמה מהמכרזים נענו בחיוב ומהם הביקושים על ידי השוק - בעוד שידוע שחלק מהמכרזים נכשלים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

משך הזמן הממוצע לאישור תוכנית הוא 11 חודשים בלבד - מרגע קליטת התוכנית ועד מתן תוקף. עם חישוב עבודות ההכנה הקדם סטטוטורית מאריכים את משך התכנון בכ-23 חודשים, ומסבירים כי ביישובים ערביים וחרדיים, שם יש מקרים רבים של מחלוקות בבעלות על הקרקע ובעלים פרטיים - יש יותר בעיות ומשך הזמן ארוך יותר. אולם עדיין מדובר בתהליך מזורז מאוד לתוכניות בהיקפים גדולים שמקדמת הוותמ"ל, הכוללים לרוב גם התייחסות לתשתיות משמעותיות הנדרשות. כמו כן, מזכיר הדו"ח כי למרות שההליך הסטטוטורי קוצר משמעותית, לא ניתן עדיין לומר אם הוועדה אכן מצליחה לגרום לקיצור לוחות הזמנים במימוש. 

התחדשות עירונית
התחדשות עירוניתצילום: מוטי מילרוד

בדו"ח נכתב כי בכ-15 תוכניות אלו פורסמו לשיווק כ-30 אלף דירות, וכי בהן החלו עבודות הפיתוח בפועל, בגני יהודה ביהוד ובשכונת אגמים ועיר היין באשקלון. חוק הוותמ"ל קובע כי ביצוע של תוכניות מאושרות צריך להתחיל בתוך ארבע שנים ממועד אישורן, אחרת תוקפן יפוג.

מי ידאג לחרדים ולערבים?

מבין כלל המתחמים שהוכרזו כמיועדים לתכנון ותמ"לי, מרבית התוכניות הוגשו על ידי רשות מקרקעי ישראל, וכ-49% מהדירות הוכרזו במחוז ת"א, מרכז וירושלים. 51% מהדירות קודמו במחוזות צפון, דרום וחיפה.

בדו"ח נכתב: "2019 התאפיינה בעיסוק בתחומים שלא אפיינו את הוועדה בתחילת דרכה, וכך התמקצענו בתחום ההתחדשות העירונית המתפתח כמוקד בתחום הדיור, התחום המרכזי שישפיע על עיצוב פני המדינה בשנים העתידות לבוא". כמו כן, מבהירים במנהל התכנון, כי גם אתגרי הדיור לחברה החרדית והערבית רחוקים מלהגיע למיצוי ופתרון תכנוני.

כמו כן בדו"ח הוותמ"ל הוזכר כי חרף התנגדויות רבות מצד ארגונים סביבתיים, מועצות אזוריות, חקלאיים ואנשים פרטיים שטענו נגד איכות וטיב התכנון המהיר בוותמ"ל, שמונע אפשרויות לדיון מעמיק בהתנגדויות - "רוב התוכניות שקודמו תואמות לתכנון הארצי והמחוזי המאושר", וכי "המקרים בהם הוגשו עתירות מנהליות ברוב המקרים, לא מצא בית המשפט פגם או עילה להתערב בתהליך התכנון בוותמ"ל".

למרות זאת, בתוכניות ותמ"ליות בקרית אתא צפון-מערב למשל, שאושרה ב-2019, הוגשו כ-104 התנגדויות - מספר גבוה וחריג בהיקפיו, וגם לסירקין מערב ולקרית משה - שתי תוכניות גדולות ומורכבות הוגשו 25 ו-44 התנגדויות בהתאמה.

שר האוצר, משה כחלון אמר בתגובה: "הוותמ"ל הוא אחד הכלים האפקטיביים ביותר בארגז הכלים של מטה הדיור הלאומי ויצר 'תחרות' בין מסלולי התכנון השונים. בזכות 'תחרות' זו זכינו להישגים חסרי תקדים בבנייה למגורים בכל רחבי הארץ. הדורות הבאים הם הזוכים האמיתיים של העשייה המבורכת של הוותמ"ל. כאן המקום להודות לכל צוות הוותמ"ל. זו רק אחת מההצלחות של המדיניות להורדת מחירי הדיור שהובלתי".

יו"ר הוותמ"ל אריאל יוצר אמר: "סיכום פעילות הוועדה בחמש השנים האחרונות ובשנת 2019 בפרט, מתאר את היקף הפעילות האסטרטגית של הוותמ"ל ואת תרומתה המשמעותית להגדלת היצע הדיור והפיתוח האורבני בפריפריה ובמרכז הארץ. השפעתה של הוותמ"ל כמוסד תכנון ארצי, הממוקד בצרכים האסטרטגיים של פיתוח המדינה, תרם תרומה מכרעת לעמידת מערכת התכנון במטרות וביעדים כפי שנקבעו על ידי הממשלה".

מתכננת הוותמ"ל דקלה פרסיקו אמרה: "הוותמ"ל מוכיחה כי ניתן לקדם תכנון איכותי בפרק זמן מהיר ויעיל, יחד עם מתן מענה שירותי ליזמים של תכניות למגורים, לרשויות המקומיות ולכלל הציבור תוך מציאת האיזון העדין בין כלל האינטרסים והצרכים השונים הנוכחים בשולחן התכנון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker