רשות התחרות: הסיוע שמשרד הכלכלה דורש להעניק לנשר יגרום נזק כבד לצרכנים

משרד הכלכלה מבקש להגן על מונופול המלט הישראלי ולקבוע היטל היצף בשיעור של 30% על יבואני המלט ■ רשות התחרות התריעה כי מהלך כזה עלול להעלות את יוקר המחיה, להביא לאובדן של אלפי משרות ולחסל את התחרות בענף

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל נשר ברמלה
מפעל נשר ברמלהצילום: עופר וקנין

רשות התחרות התריעה כי כוונת משרד הכלכלה לסייע למונופול המלט נשר צפויה לעלות לציבור הצרכנים 350 מיליון שקל, ולחסל את התחרות בענף. ההתרעה מתייחסת להמלצתו של הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה לקבוע היטל היצף בשיעור של 30% על יבואני המלט, ובכך למנוע למעשה את היבוא. ההמלצה נמצאת כעת בבדיקת המשרד, והדיונים בעניינה צפויים להיפתח מחר בבוקר.

על פי ממצאי רשות התחרות, מאז 2014 המלט הוזל ב-20%, בעקבות התחרות בין נשר ליבואנים. מחיר המלט ירד למרות עלייה חדה בביקוש, שבתנאים אחרים היתה צפויה להביא לעליית מחירים. במידה שהיטל ההיצף ייכנס לפועל, מחיר המלט צפוי להתייקר.

ההמלצה על ההיטל התקבלה במשרד לאחר שהמונופול הישראלי נשר טען שהתחרות מצד יבואני המלט מקטינה את מכירותיו וגורמת לו להפסדים. הממונה על ההיטלים, דני טל, חקר את הנושא, ומצא כי קיים יבוא בהיצף של מלט זול לישראל. הנתון העלה את החשש שאם לא יהיה היטל גבוה על התחרות נשר עלולה לקרוס, ולגרום למחיר המלט בישראל לעלות.

נייר עמדה שהגישה היום רשות התחרות לוועדה ודן בהיטל המוצע קובע שההיטל יגרום להעלאת יוקר המחיה במדינה, ולעלייה במחירי הדירות ובעלויות הבניה של תשתיות. הרשות מזהירה שעליית מחיר המלט יפגע ביצרני הבטון הקטנים, שאינם יכולים להתאים את עצמם להנחות שמעניקה נשר לצרכני מלט גדולים.

אובדן של אלפי משרות

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בניגוד לטענותיהם של נשר והממונה טל, רשות התחרות קבעה כי רמת מחירי המלט אינה מסכנת את איתנותה של נשר, וכי מכירת המלט משאירה בידיה "מרווח נאה, בשיעור גבוה באופן ניכר משיעור 'הרווח הסביר' בו נקב הממונה על היטלי הסחר".

הערכה זו נסמכת על דיווחיה של חברת האם של נשר, "כלל תעשיות", הצופה רווחים של מאות מיליוני שקלים בשנים הבאות באמצעות מכירותיה של "נשר". הרשות מזהירה שההיטל עשוי להגדיל את רווחיה של נשר – ושעם זאת אין בכך כדי להבטיח שהחברה תגדיל כתוצאה מכך את מספר העובדים שלה, ולא תנצל את המצב כדי לייבא קלינקר (חומר הגלם ממנו נטחן המלט) במקום להגדיל את הייצור המקומי.

במקום זאת, ההיטל עלול להביא לאובדן של אלפי משרות של עובדים המועסקים על ידי היבואנים ויצרני הבטון. הרשות מציעה למדינה לבחון את הצורך בייצור מקומי של קלינדר, ולעודד במידת הצורך את הייצור בדרכים אחרות, במקום לפעול באמצעים מזיקים של היטלי היצף.

הוועדה המיוחדת הדנה בהיטלי היצף הייתה אמור לדון בנושא כבר בחודש שעבר, אך הדיון נדחה, כאמור, למחר, בעקבות עתירה נגד הכוונה לקיים אותו דרך אפליקציית זום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker