ליצמן שר שיכון? זה יעבוד גם לטובת החילונים

הפתרון למצוקת הדיור של החרדים, ולתחושת הפלישה של החילונים, מצוי בהגדלת העוגה ובחלוקתה בצורה מתוכננת

שלומית שהינו קסלר
שלומית שהינו קסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ליצמן. שר הבריאות הנוכחי ושר השיכון המיועד
שלומית שהינו קסלר
שלומית שהינו קסלר

המינוי המסתמן של שר הבריאות יעקב ליצמן לתפקיד שר הבינוי והשיכון מלווה בתקוות גדולות בחברה החרדית. מצוקת הדיור נמצאת במקום גבוה בסדר היום החרדי, ובהתאם, גם גובה הציפיות מכניסתו של ליצמן לתפקיד.

התוכנית האסטרטגית לדיור לאוכלוסייה החרדית העריכה כי ב-2035-2016 יזדקק הציבור החרדי ל-200 אלף יחידות דיור נוספות, אך על פי דו"ח של אגף חרדים במשרד הבינוי והשיכון מדצמבר 2019, במצב התכנון הקיים, המדינה צפויה לעמוד בפחות מ-50% מיעד זה. ליצמן, הידוע בנחישותו, ודאי ישאף לקדם במשנה מרץ את הבנייה והשיווק לציבור החרדי. ואולם, האם עובדה זאת אמורה להדאיג את הציבור החילוני, או שמא להפך?

משבר הקורונה העצים במידה רבה את המתחים בין הציבור החרדי לציבור החילוני, ואולם גם בעתות שגרה, יחסים אלה מאופיינים במתח ובחשדנות הדדית. אחת הסוגיות הטעונות והמתוחות של יחסים אלה מתגלה ביחסי חרדים־חילונים במרחב. זירת המאבק היא השכונה החילונית הוותיקה והמזדקנת, הננטשת על ידי תושביה הוותיקים, ומתמלאת על ידי משפחות חרדיות המחפשות אחר דיור זול יחסית.

זירת מאבק זאת מעצבת את החשיבה על יחסי חילונים־חרדים במרחב כמשחק סכום־אפס. שכונות שאליהן נכנסות משפחות חרדיות, מתרוקנות בהדרגה מחילונים. תקופת המעבר מתאפיינת במאבק ממושך סביב שטחים ומבנים לגנים ולמוסדות חינוך. מה שהחרדים "תופסים" בא על חשבון החילונים, ומה שהחילונים "מונעים" מהחרדים, הוא הרווח של הציבור החילוני. ואולם דווקא בגלל האתגרים שמייצגת מציאות זאת, כניסתו של שר חרדי שיקדם בנייה לציבור שלו עשויה להיות חדשות טובות - גם עבור הציבור החילוני.

הפתרון למאבק על משאבי המרחב, למצוקת הדיור של החרדים, ולתחושת הפלישה של החילונים אינו מצוי בהמשך המאבק על העוגה, אלא בהגדלתה ובחלוקתה בצורה מתוכננת - כלומר, בהגדלת הבנייה המתוכננת של שכונות חרדיות. השארת הטיפול בסוגיה זאת בידי כוחות השוק בלבד, פוגעת במענה שניתן לציבור החרדי, מגדילה את תחושת האיום של הציבור החילוני, ומאבדת את היתרונות הנוספים הקיימים בתכנון וקביעת מדיניות בפרישת השכונות החרדיות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התוכנית האסטרטגית לדיור לאוכלוסייה החרדית 2035-2016, יוזמה משותפת של המכון החרדי למחקרי מדיניות ומשרד השיכון, פיתחה וניסחה עקרונות אלה, ואף היוותה בסיס להחלטת הממשלה בנושא. התוכנית שמה דגש על תכנון של שכונות חרדיות נפרדות בתוך ערים מעורבות, ועל תכנון מרחבים עירוניים חדשים בסמיכות לאזורי תעסוקה, מתוך מחשבה שתכנון מסוג זה יתרום להשתלבות של חרדים בעבודה ובכלכלה, ויקטין את הנטל על קופת המדינה. תכנון נכון יאפשר גם להקטין את העומס הקיים על שכונות מעורבות, כך שהמענה לשטחים והמבנים הציבוריים יינתן בשכונות חרדיות סמוכות.

פרישה מתוכננת מראש של השכונות החרדיות, שתיעשה בשיתוף עם הרשויות המקומיות, עשויה גם לייצר מענים שיקטינו חיכוכים אפשריים בין הציבורים השונים. שר נחוש שיקדם במלוא המרץ את רווחת הציבור החרדי באופן מקצועי ומתוכנן, יקדם באותה העת גם את האינטרסים של הציבור הכללי.

הכותבת היא חוקרת ראשית במכון החרדי למחקרי מדיניות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker