המועצה הארצית: בשל הקורונה הוותמ"ל תמשיך לפעול עד סוף 2020

המועצה הארצית המליצה לממשלה להאריך את פעילות הוותמ"ל עד אוגוסט, עם אפשרות להארכה בשלושה חודשים נוספים - בעיקר כדי לקדם את הטיפול בתוכניות המיועדות לחברה הערבית ולהתחדשות עירונית

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היישוב ערערה, שבו קודמה תוכנית ענק במסגרת הוותמ"לצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות זאב בילסקי, דנה הבוקר (שלישי) בתזכיר שבו הצעת תיקוני חקיקה בענייני תכנון ובנייה ובהתאמות לחוק בעקבות נגיף הקורונה, שגובשו על ידי משרד האוצר ומינהל התכנון, בשיתוף משרד המשפטים. התיקונים אמורים להחליף את הוראות החירום שתוקפו יפקע ב-24 במאי. התזכיר והמלצות המועצה יובאו לאישור הממשלה, ואם יתקבלו כצפוי ההסדרים שנכללים בהצעת החוק, הם יחולו כל עוד המדינה מצויה במצב חירום בריאותי בשל מגפת הקורונה.  

חברי המועצה התבקשו להצביע בסוגיות שונות, ובראשן הארכת חוק הוותמ"ל (הועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור) ב-90 ימים נוספים. המועצה המליצה כי פעילות הוועדה תוארך בכשלושה וחצי חודשים (עד 7 באוגוסט), וכי תינתן לשר האוצר סמכות להאריך תקופה זו ב-90 ימים נוספים (עד סוף השנה הנוכחית). הוותמ"ל אמורה היתה לסיים את תפקידה ביולי 2019, אולם לנוכח מערכות בחירות חוזרות ואי־כינון ממשלה קבועה, תוקף פעילותה הוארך באופן אוטומטי מעבר לייעודו.

בדיון נטען כי ההחלטה על המשך פעילות הוותמ"ל נועדה לאפשר את סיום הטיפול בתוכניות אשר הליך קידומן נעצר או עוכב בשל המשבר; וכן לאפשר לממשלה החדשה שהות לערוך תיקונים והסדרים חדשים בחוק הוותמ"ל. חברי המועצה ביקשו להדגיש שכיום, פעילות הוותמ"ל מתמקדת בתוכניות התחדשות עירונית וביישובי החברה הערבית, ולא בהקצאת קרקעות חדשות לתוכניות. עם זאת, אין כל התחייבות כתובה להתמקדות זו, כך שייתכן כי השרים המועמדים לעסוק בתחום הדיור, יעקב ליצמן ואריה דרעי, יהיו מעוניינים דווקא בהסבת פעילות הוותמ"ל לטיפול בתוכניות לאוכלוסיות אחרות, למשל תכנון שכונות חרדיות.

כצפוי, גם מועד הפעלת מכוני הבקרה יידחה פעם נוספת. המועצה המליצה כי התקופה הוולונטרית להגשת בקשות למכוני הבקרה תוארך עד 1 בספטמבר 2020, במטרה להקל את הנוהל הרגולטורי במשק בתקופה מורכבת זו. עוד בהקשר זה, בהצעת החוק נכתב כי תוקפם של רישיונות להפעלת מכון בקרה יוארכו בשלושה חודשים נוספים ממועד הפקיעה.

עוד המליצה המועצה כי כל עוד לא ניתן לקיים דיונים רגילים בהתנגדויות לתוכניות בנייה בשל הנחיות משרד הבריאות, יתקיים הדיון באמצעים חלופיים כגון שיחת וידאו או שיחת ועידה טלפונית. אם מתנגד סירב להשמיע את התנגדותו באמצעים אלה או שלא היתה לו האפשרות לעשות זאת, אפשר יהיה לדון בהתנגדותו על סמך המסמך הכתוב שהגיש, אלא אם כן מצא יו"ר הוועדה כי ישנה הצדקה של ממש לסירוב לקיים את הדיון מרחוק. היו"ר ישקול את הנימוקים שהציג המתנגד לאי־מתן הסכמתו, ובכללם גילו, מצב בריאותו, נסיבותיו האישיות והיותו מיוצג, החשיבות בקידום הליכי התכנון או הרישוי ואי דחיית הדיון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, המועצה הבהירה כי ועדות התכנון נערכו טכנולוגית לאפשרות שכל הדיונים במוסדות התכנון יוכלו להתקיים תוך השתתפות בכלים טכנולוגיים שיאפשרו להאזין ולצפות בדיון. התנאי הבסיסי  לקיום דיון באמצעים טכנולוגיים יהיה שמוסד התכנון יאפשר לכל חבריו ולכל מי שצריך להזמינו לדיון על פי החוק, לראות את הדיון, לשמוע את כלל המשתתפים בישיבה בזמן אמת ולהשמיע את עמדתו. אם מוזמן כזה מסרב להשתתף בדיון באמצעים טכנולוגיים, או שאין לו אפשרות כזו, תינתן לו האפשרות לשמוע את כלל המשתתפים בישיבה בזמן אמת ולהשמיע את עמדתו בשיחה טלפונית. בדיון שהתקיים היום השתתפו יותר מ-100 איש, ובהם נציגים מארגון הקבלנים, מאיגוד המתכננים, מעמותת "במקום" ועוד.

"הגיעו מים עד נפש״

למרות המלצת המועצה, בישיבה עלו קולות רבים המתנגדים להמשך פעילות הוותמ"ל, גם אם תתמקד פעילותה רק בתוכניות ליישובים הערביים ולהתחדשות עירונית. בין המתנגדים משרד החקלאות, החברה להגנת הטבע ואיגוד המתכננים.

שי חג'ג'צילום: גילה קמר טרגרמן

יו״ר מרכז המועצות האזוריות שי חג׳ג׳ תקף הבוקר בחריפות את מינהל התכנון בעקבות ההמלצה להאריך את פעילות הוותמ"ל: "הגיעו מים עד נפש. בכל הדיונים שהתקיימו בשנה וחצי האחרונות, התחייבו השרים ופקידי ממשלה בכירים, כמו יו"ר הוותמ"ל ומנהלת מינהל התכנון דלית זילבר, כי הוותמ״ל סיים את תפקידו וכי אם יוחלט על המשך פעילות הוועדה, היא תפעל רק לקידום תוכניות להתחדשות עירונית ויישובים ערביים. ולמרות זאת, שוב ושוב מאריכים את החוק, תוך פגיעה באזרחי מדינת ישראל לטווח הרחוק".

לדברי חג'ג', בהחלטה המוצעת להאריך את פעילות הוותמ"ל מאשרת המדינה ללא הליך מסודר ותחת מעטה של שעת חירום את המשך פעילותה של "אחת הוועדות הדורסניות שהיו בישראל בשנים האחרונות, שנועדה לאשר מתחמי דיור בהיקפים גדולים תוך שהיא עוקפת את מוסדות התכנון הקיימים, ובהן הוועדות המחוזיות. תוכניות הותמ"ל פוגעות בשטחים חקלאיים ופתוחים ביישובים חקלאיים ותיקים ובחוזקן של הערים הוותיקות, על ידי הפניית משאבים לשולי הערים.

"תזכיר החוק מוגש בתקופת כהונתה של ממשלת מעבר, ולא מחכה לתמיכת הממשלה הנכנסת או הוועדות הפועלות בכנסת, שאמורות לבחון בדיון מקצועי את המשך קיום הוותמ"ל וצרכיה העדכניים", קובע חג'ג'. "בכך הוועדה יכולה להמשיך ולקדם תוכניות בחודשים הקרובים, כאשר מדיניות הדיור החדשה של הממשלה כלל לא ברורה. אנו מתנגדים להארכת החוק ולהמשך פעילות הותמ"ל בחצי שנה נוספת בתואנת משבר הקורונה, וקוראים למחוק מהתזכיר את ההתייחסויות הנוגעות לחוק הוותמ"ל. בעת המשבר נוכחנו שוב בחשיבותו של ביטחון במזון ובחיזוק והקניית חוסן לחקלאות במדינת ישראל. ועל כן, גם מסיבה זו יש להימנע מפגיעה נוספת וחמורה בשטחים הפתוחים ובמרחב הכפרי״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker