מיום ראשון: רבבות פועלים פלסטינים ייכנסו לישראל; תו סגול לאתרי בנייה

מנגנון חדש שגובש במשרד הבינוי והשיכון יאפשר עבודה בענף הבנייה במתחמים קבועים ובקבוצות קבועות של עובדים ■ ייעשה שימוש בתו סגול לבנייה כדי להגדיר את התנאים הנדרשים לעבודה בענף, כגון מינוי ממונה קורונה ובדיקות חום

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביב, החודש
פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביב, החודשצילום: עופר וקנין

תו סגול לענף הבנייה וכניסה של עשרות אלפי פועלים פלסטינים: בחודש האחרון התרוקן כמעט כליל ענף הבנייה מעובדיו הפלסטינים, באופן שהביא לצניחה בתפוקת הענף. כעת מסתמן כי ביום ראשון הקרוב תתאפשר כניסתם של עשרות אלפי פועלים מהרשות הפלסטינית - שישובו לעבודתם באתרי הבנייה.

על פי המנגנון החדש שגובש במשרד הבינוי והשיכון, העבודה בשגרת המשבר בענף הבנייה תנוהל מעתה במתחמים קבועים ובקבוצות קבועות של עובדים (קפסולות) בהסעות, בלינה, במנוחות ובהפסקות, בתדריכים ובביצוע העבודות, באופן שיאפשר שליטה ובקרה במניעת תחלואה ובהכלתה. 

מהמתווה שפירסם המשרד עולה כי כל קפסולה תמנה עד 10 עובדים וזאת בשל הגבלות הנובעות ממספר מרבי של נוסעים ברכב הסעה ומספר מרבי של עובדים במתקן לינה אחד ובמקום סגור אחד. המעסיקים יידרשו לשמור על אחידות הקבוצות לאורך כל תהליך שהיית העובדים בישראל ולא תהיה אפשרות להעביר עובדים בין מתחמים ולשנות את הרכב הקפסולות.

במשרד ציינו כי מעסיקים יקבלו היתר להזמין עובדים לעבודה בישראל למחזורים של שלושה שבועות רצופים ובתום כל מחזור ישוב העובד לביתו למנוחה של סוף שבוע, וחוזר חלילה. במהלך כל המחזורים, הרכב העובדים בקפסולה לא ישתנה.

במשרד ציינו כי "כל מעסיק שיבחר להזמין פועלים, יתבקש לחתום על הסכמה מפורשת לפעול על פי המנגנון החדש שתכלול את פרטי המעסיק, העובדים בחלוקה לקבוצות העבודה, ממונה הקורונה שאחראי להבטחת השמירה על הנחיות משרד הבריאות וחובת קיום פוליסת ביטוח רפואי לעובדים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
פועלים באתר בנייה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבה.
פועלים באתר בנייה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבה.צילום: אמיל סלמן

עם זאת, בשלב זה לא ברור כיצד יפוקח נוהל העבודה החדש ואם תבוצע אכיפה כלפי קבלני ביצוע שמפרים את ההוראות. 

אהלן וסהלן: הנחיות בשפת האם של הפועלים

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ
ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץצילום: אייל טואג

משרד הבינוי והשיכון פירסם במקביל את "התו הסגול לבנייה" שמגדיר את התנאים לעבודה באתרי הבנייה, לפיו תחול חובת מינוי "ממונה קורונה" באתרי הבנייה, ניהול ותיעוד על השוהים באתר, בדיקות חום בכניסה לאתרים, חובת שילוט של ההנחיות בשפות האם של הפועלים, הנחיות לאופן התנהלות הארוחות באתר, עבודה עם ציוד מגן וחיטוי משטחי עבודה, הגבלות שימוש במעלית משא והנחיות נוספות. 

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו בירך על ההחלטה וציין כי "תהליך הקפאת עבודות הבנייה שעליו אנו מתריעים כבר שבועות צפוי להביא לאיחור של כחצי שנה בממוצע בהשלמת בניית מעל 90,000 דירות שבבנייה כעת. כל אפשרות להחזיר את הבנייה לקצב גבוה יותר, משמעה הפחתת הפגיעה בענף, ברוכשי הדירות ובמשק כולו. טוב עשתה המועצה לביטחון לאומי כשהבינה את גודל הפגיעה שהמשך מניעת חזרת העובדים עלולה לייצר למשק כולו. אנחנו נמשיך ונפעל כדי להבטיח את יציבות וכוחו של ענף הבנייה והתשתיות". 

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון, מסרה: "המתווה שאישרנו יחזיר לענף הבנייה עשרות אלפי עובדים ויאפשר את המשך פעילותו של הענף בשגרת הקורונה בהיקפים גדולים. זאת לצד שמירה ופיקוח על בריאות העובדים באתרים בהתאם להנחיות התו הסגול לבנייה שפירסמנו היום".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אלעזר במברגר: "המתווה שאושר הבוקר יאפשר כניסתם של עשרות אלפי פועלים פלסטינים נוספים, ויאפשר לענף הבנייה לשוב ולפעול בהיקפים משמעותיים".