נדחה הדיון על מונופול המלט: "אי אפשר להתנהל בזום"

הדיון בהיטל ההיצף על יבואני המלט נדחה ל-11 במאי, לאחר עתירה מנהלית נגד הכוונה לקיים אותו באפליקציית זום ■ משרד הכלכלה מבקש להטיל מס בשיעור 30% על יבוא מלט מיוון ומטורקיה, כדי לשמור על מונופול המלט, נשר

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי נשר מפגינים מול שגרירות טורקיה במחאה על יבוא המלט
הדר חורש
הדר חורש

הדיון בהיטל ההיצף על יבואני המלט שמתחרים בנשר נדחה ל-11 במאי. ועדה מיוחדת במשרד הכלכלה אמורה היתה לדון ביום שלישי הקרוב בחוות הדעת, לפיה יש לקבוע היטלים בשיעור המגיע ל-30% על יבוא מלט מיוון ומטורקיה.

יבואנית המלט הנסון הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה נגד קיום הדיון וטענה שהיא נזקקת לזמן נוסף על מנת להיערך ולהשמיע את טיעוניה. עוד טענה הנסון שהכוונה לקיים את הדיון באמצעות שיחת וידיאו באפליקציית זום, לא תאפשר מיצויו - שכן מספר המשתתפים בו עשוי להגיע למאה. "בהתאם לחוק, הדיון בפני הוועדה חייב להיעשות בפניה ולא באמצעות שיחה מרחוק ובדלתיים סגורות" נטען. 

בית המשפט הורה לוועדה המייעצת למשרד הכלכלה להגיב לעתירה עד ל-30 באפריל. במקביל, דחה יו"ר הוועדה, עו"ד דוד ויניצקי, את הטענות - אך "לפנים משורת הדין ומשיקולים קולגיאליים" דחה את הדיון ל-11 במאי. 

מפעל נשר ברמלהצילום: עופר וקנין

היטלי ההיצף נועדו לבלום את היבוא. היצרנים המקומיים טוענים שהמלט הוא מוצר אסטרטגי, ולכן יש למנוע תלות של המדינה ביבוא שלו. הפסקת היבוא תביא ככל הנראה להתייקרות המלט - שהוזל בעשרות אחוזים נוכח התחרות שנוצרה.

הוועדה המליצה בעבר לשר הכלכלה, אלי כהן, להמנע מכל היטל שעלול לגרום לייקור עלויות הבניה ומחירי הדירות בישראל. כהן קיבל את המלצות הוועדה בעיקרן, אך החליט על היטל בשיעור סמלי של 0.25%.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כהן הורה לחזור ולקיים את הבדיקה לאחר שהיקף הייצור המקומי של מלט יפחת מ-50%. הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה, דני טל, בדק את הענף לאחרונה, וקבע שנתח השוק של היצרנים המקומיים - ובראשם מונופול המלט נשר - ירד ל-45%-55%. בהתאם לכך המליץ הממונה על היטל היצף בשיעור גבוה.

הניסיון ליצור תחרות מקומית בענף באמצעות הפרדת מלט הר טוב ממונופול נשר, לא צלח, קבע הממונה ופסק כי המפעל הקטן הר טוב מתבסס על טכנולוגיות מיושנות, ויכולתו התחרותית נמוכה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker