משרד האוצר: ההאטה בשוק הדיור החלה כבר לפני משבר הקורונה

מסקירת ענף הנדל"ן של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר עולה כי מכירות הקבלנים בשוק החופשי ירדו ב-11% בהשוואה לפברואר אשתקד ■ "נתונים ראשוניים של מארס מצביעים על ירידה חדה במספר העסקות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביבצילום: עופר וקנין

סימני האטה בשוק הדירות ניכרו כבר בפברואר, ובמארס ירדו המכירות בשיעור ניכר - כך עולה מסקירת ענף הנדל"ן של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג. עיקר הסקירה מתייחסת לפברואר, החודש שלפני משבר הקורונה, ולכן היא רחוקה מלשקף את הנתונים הנוכחיים, שלפיהם חלה עצירה כמעט מוחלטת של עסקות בשוק הדיור - בוודאי במגזר הבלתי מסובסד.

"נתונים ראשוניים של מארס מצביעים על ירידה חדה במספר העסקות בדירות חדשות ובדירות יד שנייה. שיעור הירידה המסתמן הוא הגבוה ביותר מאז יולי 2015, שבו נרשמה רמת שפל בעסקות על רקע הקדמת רכישות משקיעים ביוני - טרם הכבדת המיסוי עליהם", נכתב בסקירה.

בפברואר נרכשו 9,300 דירות - גידול של 3% בהשוואה לפברואר אשתקד. בניכוי המכירות במחיר למשתכן היה מספר העסקות בשוק החופשי 7,900 עסקות - ירידה של 2% בהשוואה לפברואר אשתקד וירידה של 7% בהשוואה לינואר.

בניגוד לחודשים הקודמים, נרשמה רמה נמוכה יחסית של עסקות - לא רק בפלח השוק של דירות יד שנייה אלא גם בפלח השוק של הדירות החדשות הנמכרות בשוק החופשי. מכירות הקבלנים בשוק החופשי ירדו בשיעור של 11% בהשוואה לפברואר אשתקד, לאחר עלייה חדה של 20% בחודשיים הקודמים ועלייה של 12% בכל 2019.

רכישות הזוגות הצעירים בפברואר הסתכמו ב-4,700 דירות, ובהם כ-3,300 דירות נרכשו בשוק החופשי. מדובר ירידה של 1% בהשוואה לפברואר אשתקד. בפילוח גיאוגרפי בולט אזור המרכז עם ירידה של 12%. תמהיל הרוכשים התאפיין בשיעור גבוה של מועסקים בהיי-טק.

פרויקט מחיר למשתכן. זוגות צעירים מבינים שהתוכנית בדעיכה וחוזרים לשוקצילום: אילן אסייג

סך הדירות החדשות (כולל מחיר למשתכן) שנמכרו בפברואר היה 3,300 - עלייה של 7% בהשוואה לפברואר אשתקד, אבל גידול זה מתרכז במכירות במסגרת מחיר למשתכן. בניכוי מחיר למשתכן, הסתכמו מכירות הקבלנים בשוק החופשי ב-1,900 דירות בלבד, ירידה של 11% בהשוואה לפברואר אשתקד וירידה של 15% בהשוואה לחודש הקודם.

הירידה חלה לאחר עלייה חדה במכירות הקבלנים בשוק החופשי בחודשיים הקודמים (עלייה של 20% בחודשים דצמבר 2019 וינואר 2020 בהשוואה לחודשים המקבילים בשנה הקודמת) ועלייה של 12% שנרשמה ב-2019. מדובר בשיעור הירידה החודשי החד ביותר במכירות הקבלנים בשוק החופשי מאז אוגוסט 2018. בפילוח גיאוגרפי ניכרת שונות גבוהה בין האזורים, כאשר במחצית מהאזורים נרשמה ירידה במכירות הקבלנים בשוק החופשי.

ירידה זו בולטת במיוחד בפריפריה הצפונית ואזור המרכז (ירידה של 22% בהשוואה לפברואר אשתקד). מנגד, בולט אזור תל אביב בגידול הקרוב ל-100% במכירות אלה. אזור ירושלים רשם אף הוא שיעור גידול חד, של 30%, אבל גידול זה נובע ברובו מרכישות של קרן רי"ט העוסקת בדיור להשכרה.

סקירת הכלכלנית מצביעה על ירידה חדה בפעילות המשקיעים ערב המשבר, והמשך מגמת הירידה במלאי הדירות שבידי המשקיעים. מגמה זו עשויה להחריף עוד יותר בעקבות המשבר. המשקיעים מחזיקים במרבית מלאי הדירות להשכרה, אבל מדיניות המיסוי של הממשלה הקודמת כללה מלחמה במשקיעים. כתוצאה מכך ירד היצע הדירות להשכרה, תוך פגיעה קשה באוכלוסיות מוחלשות המתקשות לממן רכישת דירה.

רכישות המשקיעים בחודש פברואר הסתכמו ב-1,200 דירות, ירידה של 10% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד וירידה של 12% בהשוואה לחודש הקודם. בפילוח גיאוגרפי נמצא כי הירידה ברכישות המשקיעים הקיפה את מרבית האזורים, למעט אזור תל אביב וירושלים.

הגידול ברכישות המשקיעים בירושלים מוסבר ברכישות של קרן רי"ט. בניכוי רכישות אלה ירדו רכישות המשקיעים ב-9%, בדומה לשיעור הירידה ברמה הארצית. נתח המשקיעים ברמה הארצית היה כ-13% מהרכישות, ירידה של שתי נקודות האחוז לעומת פברואר אשתקד. האזור שהוביל את הירידה ברכישות המשקיעים היה אזור חדרה, שבו נרשמה ירידה של קרוב ל-50% בהשוואה לפברואר אשתקד. 

בפברואר אשתקד נרשמה רמה חריגה ברכישות המשקיעים באזור חדרה, על רקע מבצע מכירות שנערך עבור מועדון "חבר" באור עקיבא. באזורי המרכז וב"ש נרשמה ירידה חדה ברכישות המשקיעים, בשיעורים של 23% ו-19%, בהתאמה.

מלאי הדירות בידי משקיעים הוסיף לרדת ובמהלך פברואר נגרעו מהמלאי כ-620 דירות. הירידה במלאי הדירות בידי משקיעים הקיפה את כל האזורים למעט תל אביב, שבו נרשמה תוספת של כ-40 דירות. מאפריל 2016 נגרעו ממלאי המשקיעים 23 אלף דירות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker