תקנות חדשות מאפשרות מתן פטור מתשלום ארנונה לעסקים ל-3 חודשים

על פי התקנות, שעליהן חתם היום שר הפנים אריה דרעי, רשות מקומית תוכל לבחור גם במסלול של מתן הנחה כוללת של 25% בתשלום הארנונה ב-2020, במקום שלושה חודשים של פטור ■ התקנות ייכנסו לתוקף מיד עם פרסומן ברשומות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים סגורים בירושלים, במארס
עסקים סגורים בירושלים, במארסצילום: אמיל סלמן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

שר הפנים אריה דרעי חתם היום (ג') על תקנות הסדרים במשק המדינה שיאפשרו הנחה בארנונה לעסקים בעקבות סגירת פעילותם בגין מגפת הקורונה. זאת כפי שפורסם לראשונה לפני כשבועיים ב-TheMarker ובהמשך להחלטת משרדי הפנים, האוצר ומרכז השלטון המקומי מתחילת אפריל, בדבר תוכנית סיוע כלכלית לעסקים על רקע משבר נגיף הקורונה. 

התקנות יאפשרו לרשויות המקומיות לתת לעסקים 3 חודשי פטור מתשלום הארנונה, או את האפשרות לרשויות המקומיות להעניק הנחה כוללת של 25% בתשלום עד סוף 2020. לטובת מתן הפטור, יוקצה תקציב בגובה 2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות בגין אובדן הכנסה זה. שני שלישים מהתקציב - 1.7 מיליארד שקל - יועברו לרשויות המקומיות בתקופה הקרובה, כך לפי הבטחת משרד הפנים. במידה והכספים יועברו בשבועות הקרובים כמובטח, יממשו רשויות מקומיות את האפשרות להעניק הנחות לעסקים קטנים ובינוניים במהירות וכך להקל על המחויבויות הכספיות שלהם בעת אובדן הכנסה.

התקנות יחולו על המגזר העסקי, לרבות משרדים, שירותים ומסחר, תעשייה, בתי מלון, בתי מלאכה, חניונים ועוד. לעומת זאת, נכסים מסוימים המפורטים בתקנות, יוחרגו ולא יהיו זכאים להנחה או לפטור מתשלום הארנונה, בהם מבנים חקלאיים, בתי מרקחת, בנקים ומקומות לממכר מזון.

בתוך כך, עסקים וחברות שיושבות בתוך חללי עבודה משותפים יאלצו לבקש מהחברות המפעילות את החללים השיתופיים לגלגל אליהם את ההנחה בארנונה להנחה בתשלום החודשי על החלל המושכר, אולם הדבר תלוי בהתקשרות בין הצדדים ולא נובע מהתקנות.

שר הפנים אריה דרעי מסר: "אנחנו נמצאים בתקופת משבר קשה. זו בשורה עבור בעלי העסקים שחלקם עומדים בפני קריסה. הסיוע יקל על המצוקה התזרימית של העסקים ולצד זאת יבטיח את הרציפות במתן השירותים החיוניים שניתנים לתושבים ע"י הרשויות המקומיות בשעת חירום זו. אני מברך על שיתוף הפעולה עם משרד האוצר והמרכז לשלטון מקומי. אנו פועלים יחד בהתמודדות עם המשבר הכלכלי והבריאותי".

חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין שהיה מעורב במו"מ ובדרישה להעביר את השיפוי לרשויות המקומיות באופן מיידי כדי לאפשר את הפטור הנוכחי מתשלום, אמר: "שרי הממשלה עשו את ההחלטה הנכונה עם קבלת דרישת השלטון המקומי להעניק פטור מארנונה לעסקים לשלושה חודשים. מתן אופציית ההנחה השנתית של 25% מבלי אפשרות לתת פטור מיידי לא רלוונטית במציאות שבה רבים מהעסקים לא ישרדו את השנה הקרובה. השלטון המקומי מחויב לעסקיו ולתושביו, והפתרונות היחידים הם אלה של כאן ועכשיו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker