סעיף בהסכם הקואליציוני: תוקם ועדה לעדכון חוק קמיניץ להסדרת בנייה בלתי חוקית

מתחילתו של המשא ומתן הקואליציוני עלה החוק על סדר היום בשל ביקורת חריפה מצד הרשימה המשותפת, שדרשה בביטולו כתנאי להמלצתה על בני גנץ ■ בהחלטה להקים ועדה, נדחית למעשה ההכרעה על גורלו של החוק השנוי במחלוקת - שככל הנראה לא יבוטל

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנייה בלתי חוקית במחוז ירושלים
בנייה בלתי חוקית במחוז ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

על רקע הלחץ הכבד שהופעל בעת האחרונה מצדם של החקלאים והמגזר הערבי להקפאתו של חוק קמיניץ - שמהותו החמרת הענישה על עבירות תכנון ובנייה בישראל - נקבע בהסכם הקואליציוני שנחתם אמש (שני) על הקמת ועדה מקצועית שתדון בעדכונו. 

מתחילתו של המשא ומתן הקואליציוני עלה חוק קמיניץ על סדר היום בשל ביקורת חריפה מצד הרשימה המשותפת, שדרשה בביטולו כתנאי להמלצתה על יו״ר כחול לבן, בני גנץ, להרכבת הממשלה. בהחלטה להקים ועדה, נדחית למעשה ההכרעה על גורלו של החוק השנוי במחלוקת - שיועמד עתה לדיון מקצועי של נציגים משני צידי הסכסוך. על פי ההערכות, משמעות הדבר היא, בין השאר, שהחוק לא יבוטל או יוקפא כפי שסימנו המגעים הקואליציוניים בשבועות האחרונים, אלא יעודכן על ידי צוות מקצועי ויאושר במתכונתו החדשה על ידי שר המשפטים הבא. זהותם של חברי הוועדה טרם גובשה. 

ארז קמיניץ, משרד המשפטים
ארז קמיניץצילום: אוליבייה פיטוסי

מדובר בתיקון 116 לחוק התכנון והבנייה שנחקק באפריל 2017, בהובלתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), ארז קמיניץ. חוק זה נועד להסדיר ולהגביר את האכיפה והענישה על בנייה לא חוקית, והוא מאפשר, בין השאר, הטלת קנסות מינהליים של מאות אלפי שקלים על עבירות תכנון ובנייה - ללא צורך בניהול הליך פלילי. כמו כן, החוק מגדיר ומייעל את הכלים המנהליים המאפשרים הריסה של בנייה בלתי חוקית, החל משיפור הליך הוצאת הצווים ועד הענקת סמכויות לרשויות האכיפה לביצועם. חוק קמיניץ נוגע אמנם לעבירות בנייה בקרב הציבור בישראל כולו - אך הפך למעין סמל למאבק בבנייה הפיראטית בעיקר ביישובי המגזר הערבי.

בשיחה עם TheMarker הביעו בכירים במשרד המשפטים שביעות רצון מהמהלך. ״הקמת הוועדה תאפשר לבחון את הדברים בצורה נינוחה ומקצועית יותר - ולא בדיון פופוליסטי בכנסת", אמרו. "יכול להיות שצריך לנקוט פעולות מדייקות של כלי האכיפה שלנו, ואם ירצו להפחית מהם - זה בסדר. אנחנו לא קדושים ולא נשלול את זה. יחד עם זאת, אם הרצון של השרים יהיה להשהות או לבטל קנסות על עבירות מינהליות - אנחנו נתנגד לכך נחרצות. כדי לקדם תכנון טוב יותר - צריך אכיפה ושיניים״. 

דיון בוועדת הכספים לביטול חוק קמיניץ
דיון בוועדת הכספים לביטול חוק קמיניץצילום: אוהד צויגנברג

ח״כ איימן עודה מתח ביקורת חריפה על ההחלטה לעדכן את החוק ולא לבטלו. ״ברור לנו שכל עוד החוק לא יבוטל, הוא ימשיך לפעול נגד האוכלוסייה הערבית בישראל, וישאיר את המצב ביישובי המגזר על קינו", אמר עודה ל-TheMarker. "בשנת 1948 המדינה באה והרסה כפרים ערביים, ועד לתחילת שנות ה-50 היא בנתה כאן 700 יישובים חדשים - כולם ליהודים. מאז ועד היום, אפילו יישוב ערבי אחד לא נבנה פה. במקום לפעול בדרך של ענישה והריסה, צריך קודם כל לקדם תכנון, בשיתוף עם הנהגת האוכלוסייה הערבית. אחרי שזה יקרה - אנחנו נדאג שלא תהיה שום בנייה בלתי חוקית ביישובים הערביים. נכון להיום, בהיעדר תכניות מתאר והקצאת קרקעות, גם אנשים שרוצים לבנות באופן חוקי במגזר הערבי לא יכולים לעשות זאת״. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות ההחלטה על הקמת הוועדה ועל עדכונו של החוק, הצהירה תנועת המושבים כי תפעל להקפיא את החוק ולקיים מסלולי הסדרה במקומו. באחרונה, חברו תנועת המושבים ומרכז המועצות האזוריות לגיבוש מתווה חלופי לחוק קמיניץ שהוגש לשר המשפטים, אמיר אוחנה, ולקמיניץ. על פי המתווה שהוצע, דרשו הגופים הליכי הסדרה ואכיפה שלביים - בהם צמצום הקנסות, העברת חלק מסמכויות האכיפה לועדות המקומיות, וכן הקפאתה למשך חמש שנים לפחות.

עו"ד עמית יפרח
עו"ד עמית יפרח

״המתווה שהצענו לתיקון החוק נותן מענה לבעלי הנחלות שנמצאים במצוקה אמיתית והינו מחוייב המציאות" אמר מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח, עם פרסום ההסכם הקואליציוני וההחלטה על הקמת הוועדה. "כעת נמתין שהחוק יובא לוועדת הפנים לעדכון בנוסח שהצגנו - הקפאה לחמש שנים ואפשרות הסדרה ללא הקנסות והאכיפה האגרסיבית, ונהיה עם יד על הדופק עד שנגיע ליעד שלנו, שהוא עדכון מהותי לאלתר של תיקון 116״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker