הקבלנים דורשים סיוע של 5 מיליארד שקל - וביטול מס רכישה על דירות

התאחדות הקבלנים דורשת מהאוצר סיוע בערבויות ואשראי, המרצת הפעולות ליבוא 20 אלף עובדים זרים וביטול זמני של מסי הרכישה על הדירות ■ "הקבלנים והיזמים עדיין מחזיקים מעמד, אבל אם לא יהיה שינוי - רבים ייקלעו לקשיים"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנופים באתר בנייה בראשון לציון
מנופים באתר בנייה בראשון לציוןצילום: אייל טואג

התאחדות הקבלנים בוני הארץ דורשת ממשרד האוצר חבילת סיוע לחילוץ הענף מהמשבר העמוק שבו הוא שרוי. בין היתר דורשים הקבלנים סיוע בערבויות ואשראי בהיקף כולל של 5 מיליארד שקל, המרצת הפעולות ליבוא 20 אלף עובדים זרים כתחליף לעובדים הפלסטינים שנטשו את האתרים, וביטול זמני לתקופה של חודשיים של מסי הרכישה על הדירות.

התוכנית לחילוץ ענף הבנייה מהמשבר גובשה בשבועות האחרונים על ידי התאחדות הקבלנים, ותוצג בימים הקרובים להנהלת משרד האוצר. "המצב בענף חמור. הקבלנים והיזמים עדיין מחזיקים מעמד, אבל אם לא יהיה שינוי - אנחנו עשויים לראות בקרוב רבים שייקלעו לקשיים", אמר יהודה כתב, סגן נשיא ההתאחדות ויו"ר ארגון הקבלנים בתל אביב ובת ים.

הקיפאון בענף הבנייה נגרם בעיקר בגלל הקפאת המכירות. ההכרזה על הסגר מנעה מקונים להגיע למשרדי המכירות, ולנוכח ההתרחבות המהירה של האבטלה וחוסר הוודאות התעסוקתית - הקונים לא צפויים לחזור במהירות לרכוש דירות.

במקביל, היקף הפעילות באתרי הבנייה ירד בשיעור ממוצע של יותר מ-50%, ועל פי הערכות מועדי ההשלמה של הפרויקטים יידחו. בעיה נוספת שהתגברה באחרונה היא קשיי מימון: נוכח עליית הסיכון בענף, הבנקים העלו את הריבית על האשראי והערבויות שהם מתבקשים להעמיד. בין היתד עלו דרישות ההון העצמי וכן הדרישה למכירה מוקדמת של דירות בפרויקטים.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץצילום: אייל טואג

בענף מדווחים על הצטברות של פיגורים בבנייה ועלייה בהיקפי אשראי הספקים. הגורמים המועדים לסיכון בענף הבנייה הם קבלני הביצוע, שאינם נהנים מתנאי אשראי נוחים ויהיו הראשונים להיפגע במקרה של פיגור בתשלומים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תוכניות הסיוע שהציעה המדינה עד כה למגזר הפרטי מתייחסות בעיקר לענפי המסחר והשירותים - ואינן נוגעות לענף הבנייה, שנחשב לאחד הענפים שנפגעו פחות מהמשבר, בשל העובדה שלא הוטלו עליו מגבלות המחייבות צמצום תפוקה. מרבית היזמים בענף נהנו בשנים האחרונות מרווחיות גבוהה עקב הביקושים הגבוהים ועליות המחירים בתחום הדיור והבנייה המסחרית.

הקבלנים תולים את יהבם בעיקר בהסכמת האוצר לבטל את מסי הרכישה לזמן מוגבל. אם תתקבל הצעתם, לקוחות רבים המהססים לרכוש דירה עשויים לנצל את חלון ההזדמנויות ולהעיר את מכירות הדירות ששותקו כמעט לחלוטין. המהלך עשוי להחזיר לשוק גם את המשקיעים בדירות להשכרה. המשקיעים צימצמו את פעילותם בשנים האחרונות בעקבות החלטת שר האוצר, משה כחלון, להעלות את מסי הרכישה החלים עליהם. ההחלטה מיתנה את הביקוש לדירות, גרמה לעליית שכר הדירה ופגעה באוכלוסייה דלת אמצעים של שוכרי הדירות.

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר בתגובה כי התוכנית שמתכוונת ההתאחדות להציע נמצאת בדיון וטרם הוגשה לממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker