משרד הכלכלה ממליץ להעלות את היטלי ההיצף על המלט המיובא - ורוכשי הדירות ישלמו

על פי הערכות יבואני המלט, ההתייקרות לרוכשי הדירות תסתכם בכ-300 מיליון שקל בשנה ■ חברת המלט סימנט: "מדהים לראות את ישראל חוזרת לתקופה האפלה שבה מונופולים ניהלו את המשק"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניית יבוא מלט ומכלי האחסון של סימנט בנמל מספנות ישראל
אוניית יבוא מלט ומכלי האחסון של סימנט בנמל מספנות ישראלצילום: ללא קרדיט

מנהל מינהל היבוא, הממונה על היטלי היבוא במשרד הכלכלה, ממליץ להעלות את היטלי ההיצף על המלט המיובא, בעד כ-30%. ההחלטה צפויה להעלות את מחירי המלט בישראל בשיעור של כ-15%, ולייקר את עלות הבנייה.

על פי הערכות יבואני המלט, ההתייקרות לרוכשי הדירות תסתכם בכ-300 מיליון שקל בשנה. המרוויח העיקרי מההתייקרות הוא המיליארדר האמריקאי לן בלווטניק, בעל השליטה בנשר. רווחי נשר צפויים לזנק ב-70%, לכ-150 מיליון שקל בשנה.

הממונה ממליץ להטיל היטל בשיעור של 29.95% על מלט המיובא מיוון, והיטל בשיעור של 5.6% עד 17.25% על מלט המיובא מחברות בטורקיה, למעט על חברה אחת. יוון היא המקור העיקרי ליבוא מלט לישראל. המלט מיובא מיוון ללא מכס במסגרת הסכממי השכר של ישראל עם האיחוד האירופי.

לן בלווטניק

מטרת ההיטלים היא להגן על תעשיית המלט המקומית, הנשלטת על ידי המונופול נשר. על פי טענות היצרנים המקומיים, נוקטים יצרני המלט בטורקיה וביוון במדיניות של מחירי היצף: הם מורידים את מחירי המלט למחירי הפסד במטרה להביא לקריסת התעשיה המקומית, באופן שיאפשר להם מאוחר יותר להעלות את המחירים.

טענות היצרנים נבדקו לפני כשנתיים על ידי המשרד והממונה על ההיטלים, דני טל, המליץ על הטלת הטילי היצף, בשיעור שמגיע לכ-17%. ועדה שהקים המשרד לבחינת ההמלצות הממונה דחתה את הצעתו, והמליצה לשר שלא לפעול נגד היבוא, ששבר את המנופול של חברת נשר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במהלך התחרות מול היבוא, נאלצה נשר להוריד את מחירי המוצרים שלה בעשרות אחוזים, ואיבדה כשליש מנתח השוק שלה.

נוכח ההמלצות הסותרות של הממונה והוועדה, החליט שר הכלכלה אלי כהן להטיל על היבוא היטל מזערי של 0.25%, במטרה לבחון את השפעתו על השוק כעבור שנה. בחודשים האחרונים החל הממונה בבדיקה מחודשת של מצב השוק, ובסוף השבוע הגיש לשר הכלכלה המלצה להיטל היטלי היצף בשיעורים גבוהים יותר. אם יתקבלו ההצעות, מעריכים בענף הבנייה, יחוסל היבוא מיוון לחלוטין, והיבוא מטורקיה צפוי להתייקר בשיעור דומה למחירי ההיטל.

מאידך, יוכל מונופול המלט לחזור להשתלט על השוק: בשנים האחרונות ירד חלקו של המנופול בשוק לקרוב ל-50%, ויתר השוק מתחלק בין יבואני המלט, ובראשם חברת סימנט בשליטת מספנות ישראל, והיצרן הקטן הר טוב שבשליטת האחים וייל.  

מחברת סימנט נמסר בתגובה להמלצת הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה כי "המלצת הממונה על היטלי סחר היא פרס למונופול נשר, ותעלה ב-30% את מחיר המלט בישראל, וכך תחזיר את ישראל לעולם שבו המחירים פה גבוהים מכל מדינה אחרת, והמונופול של נשר שולט בשוק.

"את מס המונופולים הזה ישלמו צרכני הדירות בישראל, דווקא במצב שבו המשבר והמחירים יקרים מאי פעם. ההמלצה נשענת על נתונים בדויים, וככל שהדבר מצער - היא היתה צפויה לאור העמדה החריגה והמוזרה של הממונה שהופך את היוצרות - הוא פועל בעד המונופול והנצחתו וליבואנים שהורידו את מחירי המלט - הוא קורא חזירים.

"מדהים לראות את מדינת ישראל חוזרת לתקופה האפלה שבה מונופולים ניהלו את המשק, וסימנט תיאבק בניסיון הזה בדיון בפני הוועדה והממשלה ועד לבית המשפט העליון, ככל שיהיה בכך צורך".

ממשרד הכלכלה נמסר: "ממצאי הבחינה מחדש העלו כי ההיטל הקיים בשיעור של 0.25% בלבד אינו מספיק כדי למנוע נזק לענף היצרני המקומי. יבוא בהיצף מוגדר סחר לא הוגן, ולפי אמנת ההיצף של ארגון הסחר העולמי, רשאית המדינה לגונן על השוק המקומי שלה נגד יבוא בהיצף בדרך של הטלת היטל היצף, המשווה את מחיר היבוא למחיר המשקף תחרות הוגנת.

"הממצאים הועברו היום לצדדים לחקירה, שיגישו את התייחסותם לוועדה המייעצת לשר, וזו תתכנס עוד כ-14 יום. לאחר המסקנות של הוועדה, השר יחליט אם להשית את ההיטל. החלטת שר הכלכלה והתעשייה טעונה אישור שר האוצר וועדת הכספים של הכנסת.

"בשנה האחרונה סגר מפעל הרטוב את פעילות הכבשן והיצור של קלינקר המשמש חומר גלם לטחינת מלט והפך ליבואן הטוחן מלט מקלינקר מיובא. גם חברת נשר, אשר נתח השוק שלה הצטמצם מ-90% לפחות מ-50%, נפגעה מן היבוא בהיצף, נאלצה לפטר עובדים ולסגור חלק מפעילותה היצרנית לאחר שספגה הפסדים. מאידך, ירידת מחירי המלט בשנים האחרונות, לא התגלגלו לצרכן.

"ב-21 לאוגוסט 2019 הוחלט על פתיחה בהליך בחינה מחדש של צו היטלי סחר ואמצעי הגנה (היטל היצף על יבוא צמנט פורטלנד אפור מטורקיה ומיוון) עיקרי הממצאים הם כי ההיטל שהוטל אינו מספיק כדי למנוע נזק לענף היצרני המקומי, לפיכך המלצת הממונה היא להגדיל את היטל היצף ליתרת תקופת הצו".

מהתאחדות התעשיינים נמסר: ״זהו צעד נכון והכרחי, שמעיד על מצבה הקשה של תעשיית המלט המקומית, בשל יבוא בתנאים לא הוגנים ומנוגדים לכללי הסחר העולמיים. הדברים גם מקבלים משנה תוקף, על רקע העובדה שחלק משמעותי מיבוא המלט בהיצף הינו מתורכיה, אשר היחסים עמה אינם יציבים. תלות ביבוא מוצר חיוני ממדינה כזו, מהווה סכנה אסטרטגית. אנו מקווים כי הפעם הממשלה תאמץ את ההחלטה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker