המחלוקת מחריפה: האם משרד הכלכלה ייקר את המלט בשיא המשבר?

התעשיינים: "משבר הקורונה ממחיש כמה חשובה העצמאות הייצורית של ישראל" ■ "לאחר שמפעלים שיצרו מטושים, מסיכות ואמצעי מיגון נסגרו או עזבו את ישראל, כעת יש מי שרוצה שישראל גם לא תוכל לייצר מלט באופן עצמאי"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל מלט הר טוב, בבית שמש
מפעל מלט הר טוב, בבית שמשצילום: גיל כהן-מגן

מחריפה המחלוקת סביב החלטת משרד הכלכלה לבחון מחדש את מדיניות ההיטלים על יבוא המלט. בתגובה לדרישת יבואני המלט להימנע מהעלאת היטלי היבוא, טוענת התאחדות התעשיינים שמשבר הקורונה צריך להגביר את המודעות לחשיבותה של תעשייה מקומית ואי תלות ביבוא.

 "אנו ממליצים לפתוח עיתון כדי לראות את מה שהציבור כולו כבר הבין - משבר הקורונה ממחיש כמה חשובה העצמאות הייצורית של ישראל", נכתב בתגובה של התאחדות התעשיינים למכתב שנשלח אתמול (ג') למשרד הכלכלה. "לאחר שמפעלים שיצרו מטושים, מסיכות ואמצעי מיגון נסגרו או עזבו את ישראל, כעת יש מי שרוצה שישראל גם לא תוכל לייצר מלט באופן עצמאי ולהביא לגל נוסף של מפוטרים בימים אלו. אנחנו מקווים שהממשלה כן מבינה את המציאות כפי שהיא לאחר משבר הקורונה".

הממונה על ההיטלים במשרד החל בבחינה מחדש של הטענות על יבוא במחירי היצף, טענות שבעקבותיהן החליט שר הכלכלה אלי כהן על היטל בשיעור מזערי של 0.25% על המלט המיובא. ההיטל לא מנע את המשך הגידול ביבוא המלט, ירידת המחירים וצמצום הרווחיות של מפעלי המלט המקומיים. יצרני המלט, חברת נשר וחברת הר טוב, טוענים שטורקיה, היצואנית העיקרית של מלט לישראל, נוקטת במדיניות היצף במטרה לחסל את התעשיה המקומית ולהשתלט על השוק הישראלי. 

יבואני המלט מעריכים שבעקבות הבחינה מחדש תתגבש במשרד הכלכלה המלצה להגדיל את היטל היבוא בשיעור ניכר. יבואנית המלט סימנט שלחה לשר הכלכלה מכתב ובו מתריע נציגה עו"ד דרור שטרום, על הכוונה לבחון מחדש את ההיטל. שטרום הזהיר כי העלאת ההיטל תביא לעליית יוקר המחיה ודורש לשמוע את עמדת היבואנים בטרם תתקבל ההחלטה. בתגובה הבהיר משרד הכלכלה כי אין עדיין כל החלטה בעידן ההיטל, וההחלטה תתקבל על ידי השר לאחר שיוגשו המלצות המשרד והוועדה הדנה בהיטלים, ולאחר עריכת שימוע ציבורי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker