הקפאת תשלומים והיתר זמני למבנים ניידים לחקלאים: רמ"י מודיעה על הקלות חדשות

ברשות מקרקעי ישראל מציינים כי ההקלות החדשות נועדו לצמצם את השפעת מצב החירום על הציבור ולהבטיח המשך פעילות במצבת כוח אדם מצומצמת - שתתיר חזרה סדורה ובטוחה לשגרה לאחר המשבר

עדי כהן
עדי כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שדה תפוחי אדמה בעוטף עזה
שדה תפוחי אדמה בעוטף עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

ערב חג הפסח והחמרת ההגבלות מטעם משרד הבריאות, הודיעה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) היום (ג') על שורת הקלות נוספות לתקופת החירום בצל הקורונה - ובהן הקדמת תשלומים ללקוחות ולזכאים ללא דחיית אשראי, הקפאת גביית תשלומים מחייבים עבור אפריל ומאי, והארכת תוקף להליכי השגה על שומות והסדרה של שימושי מקרקעין שלא כדין. ברמ"י מציינים כי ההקלות החדשות נועדו לצמצם את השפעת מצב החירום על הציבור ולהבטיח המשך פעילות במצבת כוח אדם מצומצמת - שתתיר חזרה סדורה ובטוחה לשגרה לאחר המשבר.

הקלות נוספות מטעם הרשות יינתנו באופן ייחודי גם למגזר החקלאי - שבו תותר הצבת מבנים יבילים (בית נייד) ללא ביצוע עסקה מול הרשות, בכפוף להתחייבות להסדרת המבנה בהתאם לנהלים או פינויו מהשטח, עם סיום המשבר. הקלה זו ניתנת מתוך הצורך לפתרונות מגורים נוספים ומיידים, שיאפשרו בידוד וצמצום של מרחב ההדבקה בין עובדים במגזר החקלאי. כמו כן, מרמ"י נמסר כי הצבה של יותר ממבנה נייד אחד מחייבת את אישור מנהל המרחב וכי אין בהקלה זו בכדי לפטור את החקלאי מכל הסדרה שתדרש על פי הדין ובכלל זה מול הוועדה המקומית.

ההקלות החדשות שמפרסמת עתה רשות מקרקעי ישראל, מצטרפות להקלה נוספת שפרסמה הרשות בשבועות האחרונים, על דחיית התשלומים בעבור קרקעות ששווקו במכרזים בחודשים שלפני משבר הקורונה. נציין כי ההודעה על דחיית התשלומים גררה ביקורת נרחבת בענף הבנייה - שבבסיסה טענה לפרק זמן קצר מידי בו מתירה רמ"י דחייה של התשלומים.

באשר להקדמת התשלומים ללקוחות ולספקים, מציינים ברמ"י כי מאות מיליוני שקלים ישולמו באופן מיידי, ללא דחיית אשראי - גם אם נקבע כך במסגרת ההסכם מול הספק או הלקוח. בכלל זה יבואו גם תשלומים לספקים שוטפים, מתכננים, שמאים, חברות סקר, פיצויים וכדומה. עוד מוסיפים, כי לקוח המחזיק בידו מפרט כספי שהמועד האחרון להחזירו חתום לרשות הוא בין ה-25 במארס ועד ה-26 באפריל - יוכל להחזירו חתום לרשות עד ולא יאוחר מיום 27 באפריל, מבלי שהדבר ייחשב כאיחור.

עוד מוספים ברמ"י כי בפסקי דין או בהסכמים בהם נקבע מועד להסדרת שימוש מפר (שאינו כדין- ע"כ) במקרקעין, ומועד זה טרם חלף נכון ליום בו פורסמו תקנות שעת החירום (22 במארס) - יוארך המועד להסדרת השימוש ב-3 חודשים נוספים. יתר החיובים, בהתאם לקבוע בפסק הדין, ימשיכו לחול ללא שינוי. כמו כן, בפסקי דין או הסכם בהם אין הוראה המאפשרת הסדרה, או שמועד הסדרת השימוש חלף בטרם המועד האמור, ניתן יהיה להגיש בקשה פרטנית להארכת מועד להסדרת השימוש לאור נסיבות מיוחדות.

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון
מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ככלל, לא תינתן ארכה לביצוע פסקי דין לפינוי וסילוק יד, אלא באישור שיינתן פרטנית, לאחר הגשת בקשה מפורטת ומנומקת, אשר תצדיק מתן ארכה כאמור, בשל נסיבות מיוחדות הקשורות למגורי הפולש במקום או למצב בריאותו של הפולש או לקושי ממשי אחר, המצדיק אי ביצוע פסק הדין במועד שנקבע לכך. פינוי בתי מגורים מאוכלסים לא יבוצע בשלב זה אלא בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

באשר להקפאת גביית תשלומים, נמסר מרמ"י כי חייבים החתומים על הסדרי חוב מול הרשות, אשר אין ביכולתם לעמוד בתשלום החודשי, עבור החודשים אפריל ומאי, יוכלו לדחות את התשלום עד לחודש יוני או לפרוס את התשלומים מחדש, וזאת מבלי שהדבר ייחשב כהפרה יסודית. יובהר כי הזכאות לדחיית התשלום או לפריסתו ניתנת לכל חייב, אולם לצורך מימושה יש לפנות לרשות לצורך עדכון ומעקב.

עוד נמסר מרמ"י כי שומות והשגות שהמועד עליהן חל מיום 1 במארס ועד ליום 22 במאי יוארך ב-90 יום, וכי תוקפן של שומות בפטור ממכרז שהגיע לסיומו בין ה-1 במארס ל-22 במאי - יוארך בחצי שנה נוספת. במסגרת הסכמי הרשאה לתכנון, מחויבים היזמים לעמוד במועדים להשלמת הליכי תכנון, אשר אף הם מושפעים מצמצום הפעילות במשק. לאור האמור, נקבע כי במניין המועדים הקבועים בהסכמי הרשאה לתכנון שבתוקף, לא תימנה התקופה שמיום 22 במארס ועד ל-21 ביוני. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker